Aktualizacja java 8 -> java 11 na VPSie

Pytania i problemy
Lempik
Lempik

Autorzy silnika PaperMC właśnie poinformowali, że od wersji dla 1.17 będzie wymagana java 11 (na razie była wersja 8). With Minecraft 1.17 slated to come out some time in the summer of 2021, and a new LTS version of Java to release shortly after that, we've decided to use this as a chance to bump the minimum Java version for Paper to Java 11. Chciałbym więc zapytać, jak zrobić aktualizację na ubuntu 16 (wtedy standard, kiedy instalowałem VPS w listopadzie 2018 r.) i czy to jest związane z jakimiś kłopotami?

Kamil02167
Kamil02167

Aby zaktualizować, wystarczy jedynie odinstalować stary pakiet javy i wpisać polecenie apt install openjdk-11-jre-headless. Jeśli nie używasz przestarzałych wtyczek, niewspierających javy 11 to w 99% przypadkach nie powinno być żadnych problemów.

Lempik
Lempik

Dziękuję za odpowiedź. Powiedz mi jeszcze, proszę, jakim poleceniem odinstalować starą javę. Ja naprawdę się na tym nie znam, byłem zmuszony do korzystania z VPS, bo lvlup przestał oferować hosting MC.

Kamil02167
Kamil02167

Trzeba pierw sprawdzić jaką javę masz zainstalowaną (openjdk, czy oracle). Wrzuć tutaj zrzut z java -version. Najlepiej też przemyśleć aktualizacje ubuntu chociaż do wersji 18 (najlepiej 20 😃), gdyż jego wsparcie kończy się w kwietniu 2021 roku.

Lempik
Lempik

Mam to: java version "1.8.0_191" Java(TM) SE Runtime Environment (build 1.8.0_191-b12) Java HotSpot(TM) 64-Bit Server VM (build 25.191-b12, mixed mode)

Kamil02167
Kamil02167

Spróbuj poleceniem apt-get purge oracle-java8-installer. (Możesz wykonać bezpiecznie aktualizacje teraz nawet, gdyż jest to od dawna wspierana wersja javy, bodajże 1.12.2. Tylko pamiętaj, aby wyłączyć serwer MC.)

Lempik
Lempik

Właśnie znalazłem, jak instalowałem javę:

apt-get update
apt-get install software-properties-common python-software-properties --yes
add-apt-repository ppa:webupd8team/java --yes
apt-get update
apt-get install oracle-java8-installer --yes
Kamil02167
Kamil02167

No to wpisujesz polecenie, które dałem ci wyżej i instalujesz nową jave 😃

Axerr
Axerr

1. Wyłącz serwer Minecraft.

2. Odinstaluj obecną Javę i wszystko z nią powiązane: apt purge java*

3. Zaktualizuj paczki apt update apt upgrade

4. Zainstaluj Javę 11 apt install openjdk-11-jre-headless

5. Dla pewności, że wszystko działa zrób restart systemu reboot

⚠️ Jeżeli korzystasz z konta bez uprawnień -- przed każdą komendą będziesz musiał dodać sudo. Inaczej otrzymasz błąd informujący o braku uprawnień.

Lempik
Lempik

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Mam jednak jeszcze jedno pytanie. Jaką javę 11 mam pobrać na domowy komputer, gdzie mam testowy serwer MC. Mam windows 7 64-bit. Jak patrzę na https://java.com/en/download/, to tam jest tylko wersja 8 do pobrania (i taką mam). Skąd mam pobrać wersję 11 na domowy komputer? Czy mam pobrać " jdk-11.0.8_windows-x64_bin.exe" z https://www.oracle.com/java/technologies/javase/jdk11-archive-downloads.html? Czy może mam pobrać coś innego i z innej strony?

Kamil02167
Kamil02167

Z tego co widzę innej javy nie ma, więc możesz spróbować z tą od oracle jdk 11 (choć to bardziej dla programistów).

Axerr
Axerr

Tak, JDK to Java Development Kit, czyli wersja Javy, ale dla programistów. JDK zawiera JRE (Java Runtime Environment), czyli najzwyczajniej tłumacząc środowisko uruchomieniowe, więc po instalacji JDK wszystko powinno działać tak, jak po zainstalowaniu Javy 8.

Lempik
Lempik

Zdaje się, że można javę 11 dla domowego Windowsa pobrać na https://adoptopenjdk.net/

Kamil02167
Kamil02167

Wciąż jest to JDK czyli to samo co daje nam oracle :thinking:

mloskot
mloskot

Kamil02167:

Z tego co widzę innej javy nie ma, więc możesz spróbować z tą od oracle jdk 11

Jak ktoś nie lubi od Oracle może zainstalować Javę z dystrybucji Amazon Corretto, która oferuje paczki z Java 11 dla różnych dystrybucji: https://docs.aws.amazon.com/corretto/latest/corretto-11-ug/linux-info.html

system
system

Ten temat został automatycznie zamknięty 32 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.