Aktualizacja szablonów systemu na VPS OpenVZ

LVL UP
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Zaktualizowałem listę dostępnych do instalacji systemów na VPSach OpenVZ.

690x351

Szablony

Lista na dzień 17.10.2017 wygląda następująco:

Nazwa systemu64bit32bit CentOS 6TakTak CentOS 7TakNie Debian 7TakTak Debian 8TakNie Fedora 23 TakNie Scientific Linux 6TakTak Suse 13.2TakNie Ubuntu 14.04 LTSTakTak Ubuntu 16.04 LTSTakNie

Tylko część obrazów 32bit

Jako że architektura 64bit jest już bardzo popularna to nie ma sensu już wspierać 32bit. 32bit jest już wycofywana i nowsze obrazy nie mają już dostępnej opcji 32bit co można zauważyć w tabeli wyżej.

Czasami można spotkać się z określeniem x86 - to inaczej 32bit, x64 oraz x86_64 oznacza 64bity.

Brak obrazów z aplikacjami

Zrezygnowałem z obrazów Turnkey Linux (np. gotowy WordPress, Drupal itp) gdyż nie widziałem nimi dużego zainteresowania, wydają się już niewspierane przez twórce oraz mają bugi typu 100% zużycia CPU dopóki nie przeprowadzi się pierwszej konfiguracji. Pierwsza konfiguracja i tak jest spod wiersza poleceń przez SSH co nie ułatwia pracy nowicjuszom więc to trochę się mija z celem moim zdaniem. Przez te 100% zużycia procka łatwo można było pomylić vps z takim na którym jest złośliwe oprogramowanie. Dodatkowo zabierały cenne miejsce na dysku. Na obecną chwilę (i to raczej się nie zmieni) wszystkie serwery w lvlup.pro mają tylko dyski SSD a to powoduje że miejsce jest cenniejsze :slight_smile:

Podsumowanie

Obrazów jest mniej lecz są świeższe i nie da się zgubić przy wybieraniu na liście. Same popularne i wspierane opcje 😉