Aplikacja jako usługa

Archiwum
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Od pewnego czasu krąży mi pomysł na nową usługę która miałaby wejść do oferty lvlup.pro lecz chciałbym was zapytać zanim zacznę poświęcać temu więcej uwagi.

Ostatnio przewinął mi się ticket gdzie istniała potrzeba zwiększenia pakietu hostingu WWW na większy niż Pro oraz drugi - instalacja Discourse na hostingu WWW. Pakiet Pro to max a póki co nie mogę dołożyć zasobów do WWW, hostowanie Discourse nie jest możliwe przy panelu DirectAdmin (lub jest dość skomplikowane i możliwe że zawodne) tak więc niestety musiałem odmówić przy tych dwóch prośbach.

Pomysłałem jednak o usłudze podobnej do VPS z tą różnicą że można wybrać dowolnie zasoby w stylu 1-32 vCPU, 1 - 256 GB RAM czy dysk 10 GB - 1 TB, gdzie po zakupie po prostu wybiera się aplikację typu Discourse, WordPress, Presta itp podaje się kilka wymaganych danych do zaczęcia instalacji i gotowe, podawany jest od razu link do gotowej strony a wypadku gdy strona będzie bardziej popularna, można z poziomu panelu dokupić więcej zasobów.

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Wygląda na jakiegoś elastycznego Clouda i może być całkiem ciekawa opcja, są już jakieś orientacyjne plany co do cen?

Tadzio
Tadzio

Ja osobiście nie korzystam z tego typu aplikacji, lecz pomysł wydaje sie ciekawy.

LinGruby
LinGruby Pionier

Trzeba spojrzeć na to jaszcze inaczej że znajdą się na pewno tacy którzy będą chcieli a to jeszcze to albo tamto i w końcu skończy się tak że może znajdą się na liście prawie wszystkie CMS'y ( bo jeszcze się taki nie urodził coby wszystkim dogodził )

Ale patrząc od strony marketingowej na pewno była by to ciekawa opcja, ale czy jest tylu klientów chętnych na to?

Ale ja osobiście wolę wszystko sam sobie porobić i wszelkiego typu jakieś panele etc. itp. uważam jako protezy zawszę wolę ( mieć fizyczny dostęp do wszystkich plików )

Na pewno wielu to się spodoba którzy lubię korzystać z protez ;-)

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Bardzo dobra opcja, też kiedyś o niej myślałem ale nie przyszło mi do głowy by zaproponować tutaj. Elastyczny VPS jest super opcją ze względu na możliwość dopasowania VPSa wprost do siebie - co prawda mamy pełno pakietów z VPSami, lecz jeśli ktoś potrzebuje bardziej dokładnie sprecyzować to, co chce kupić to jest to idealna opcja. Na pewno należałoby zastosować dokładny przelicznik, gdyż spotkałem się z hostingiem gdzie przy 1 dedykowanym rdzeniu (węzły miały rzekomo po 8 takich, 1 na każdy VPS) dokupienie 10 gb dysku kosztowało prawie 40 zł.

kubus
kubus

Bardzo dobry pomysł, samemu mi zależy na dysku głównie. Zawsze mi tego brakowało.

Anno
Anno

Pomysł ciekawy :D Byłyby to dyski SSD | HDD ? Jakieś orientacyjne ceny ?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Przy pojemności 1TB to raczej HDD, choć opcja wyboru SSD również byłaby ciekawa, lecz nie wiem jak to wtedy z węzłami będzie.

koweq
koweq

fajny pomysł, kupowałbym :>

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Chciałbym tu zaznaczyć jedną rzecz. Elastyczne zasoby dotyczą konkretnie tej nowej usługi a nie jest nią VPS lecz aplikacja. Nie jest to w żaden sposób rozwiązanie na dynamiczne dobieranie zasobów do VPS bo to obecnie jeszcze nie jest możliwe.

Jakie aplikacje są dość trudne w instalacji/zarządzaniu i wolelibyście ją kupić w tym modelu niż sami hostować na VPS? Sam koncept rozwiązania technicznego już mam, teraz potrzebujemy najważniejszego - listy aplikacji :slight_smile:

Na podstawie nazw aplikacji będę mógł wtedy podać orientacyjne ceny jakie by wychodziły.

anon10657637
anon10657637

Hym, moze podrzuce ich kilka, od popularnych CMS'ow, po jakies zabawki do programowania etcetera:

  • WordPress,
  • MyBB,
  • PrestaShop,
  • Discourse,
  • Jenkins,
  • Nexus/JFrog,
  • serwer GitLab'a (czy ogolnie Git'a).

Dalem tutaj m.in WP, ze wzgledu, ze przy wiekszych blogach na PRO moze witryna nie wytrzymac :>

LinGruby
LinGruby Pionier

https://fluxbb.org/ - FluxBB jest zaprojektowany jako lżejsza i szybsza alternatywa dla niektórych tradycyjnych aplikacji o ciężkich funkcjach. Jest łatwy w obsłudze i posiada udokumentowaną historię stabilności i bezpieczeństwa, co czyni ją idealnym wyborem forum dla Twojej witryny.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Po pierwsze serwer poczty, nie zamierzam go nigdy więcej stawiać na VPS. A aplikacje jakie można by postawić i lepiej jest niż na VPS, to:

  • WordPress
  • Wszelakie silniki do forów internetowych (w tym MyBB, Discourse i inne)
  • Oraz ogólnie strony www, nawet takie pisane po prostu w index.html - dużo wydajniej i lepiej. Dzięki elastycznym zasobom będzie można dużo dokładniej dopasować ofertę. Na przykład nie potrzebuję chciałbym kupić 16 gb ramu przy 40 gb dysku, lub 8 vCPU, 4 gb ramu i 10 gb dysku.
Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

A ja od siebie bym dorzucił wersje co prawda beta, ale fajna - Flarum, bardzo przyjemny silnik forum, wymaga composera więc nie da rady tego używać na zwykłym hostingu www :)

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Timo:

Po pierwsze serwer poczty, nie zamierzam go nigdy więcej stawiać na VPS.

Yep - włosy straciłem, VPSa sprzedałem (z innego hostingu) :P


A może Joomla? Taki duży CMS, też znany ;)

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Maila można mieć łatwiej i taniej na Hostingu WWW. Większość CMSów też można postawić na WWW więc tu jest zaleta większej ilości zasobów.

Potrzebuję jakiegoś system sellera że tak powiem, gracze kupują Nintendo Switch dla Zeldy, tu potrzebuje coś podobnego.

Nieznajomy11:

wymaga composera więc nie da rady tego używać na zwykłym hostingu www :slight_smile:

Composera można używać na pakietach WWW z SSH, logujesz się przez SSH, ściągasz .phar, reszta już leci.

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

O, nawet nie wiedziałem D:

ale nadal fajnie byłoby zobaczyć tam Flarum :>

anon10657637
anon10657637

SystemZ:

gracze kupują Nintendo Switch dla Zeldy

To czemu by nie postawic na Discourse?

koweq
koweq

SystemZ:

gracze kupują Nintendo Switch dla Zeldy

A ja akurat kupię dla mario karta, nowego mario i 1 2 switch :>

Tak, wiem, offtop Teraz co do tematu

Chciałbym zobaczyć tam... Misago, phpbb/mybb, SMF.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Myślałem nad tym przez dłuższy czas jednak ostatecznie nie zdecyduję się na wprowadzenie usługi tego typu w najbliższym czasie.

Lepiej gdy skupimy się na porządnym dostarczeniu jednej usługi (Aimpanel v2) niż wielu w byle jaki sposób.