Arch Linux i Arch podobne distra ( oprócz Manjaro )

Pytania i problemy
kernel, laptop, pc
LinGruby
LinGruby Pionier

Może komuś się przyda jak będzie chciał popracować na ( jak w temacie ) kernelu nie dystrybucyjnym. Kernnel jest przystosowany do procesorów haswell i ma nałożone patche bfq bmq uksm

ale do rzeczy pobieramy z mojego githuba

linux-lingruby zawsze najnowsza gałąź kernela ;-)

wypakowujemy w /home/użytkownik następnie przechodzimy do ale to już w terminalu wszystko jako użytkownik

cd linux-lingruby-master

potem

cd linux-lingruby-git

wydajemy polecenie

updpkgsums && makepkg -sirc

i zaczyna się budowa kernela ( u mnie na przystosowanym configu pod lapka zajmuje to ok. 30 min. ) po zbudowaniu zostaniecie poproszeni o padanie hasła root żeby zainstalować zbudowany kernel

po zbudowaniu i zainstalowaniu już jako root wydajemy komendę

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

dla odbudowanie gruba z nowym kernelem

teraz jeszcze

reboot

i możemy się cieszyć nowym kernelem ;-)

w tej linii linux-lingruby zawsze będzie aktualny kernel ( inne linie kernela które mam na github już ich nie wspieram )

Pozdrawiam


aktualny czas startu systemu na dysku SSD

root at arch-i3: ~ - 15:00:01 [442] 
❯ systemd-analyze
Startup finished in 1.850s (kernel) + 3.950s (userspace) = 5.801s
graphical.target reached after 3.950s in userspace
root at arch-i3: ~ - 15:00:05 [442] 
koweq
koweq

LinGruby:

haswell

na AMD'eku nie pójdzie? :/

LinGruby
LinGruby Pionier

pójdzie ale nie w takiej postaci byś musiał w pkgbulid kilka linii usunąć dotyczących haswell

mnie się po prostu nie chce nie mam AMD ale jak wystarczy ci tylko patch bfq to polecam ten kernel

https://github.com/sirlucjan/kernel-git

albo stable albo stable-rc

budowa tak samo jak mojego


a jeszcze taka ciekawostka start systemu na dysku HDD

systemd-analyze time Startup finished in 3.251s (kernel) + 17.221s (userspace) = 20.472s

start gui

systemd-analyze critical-chain The time after the unit is active or started is printed after the "@" character. The time the unit takes to start is printed after the "+" character.

graphical.target @17.044s

LinGruby
LinGruby Pionier

Na dysku SSD

lingruby at arch-bspwm: ~ - 9:41:14 [224] 
❯❯❯ sa
Startup finished in 2.365s (kernel) + 4.149s (userspace) = 6.514s
graphical.target reached after 4.149s in userspace
lingruby at arch-bspwm: ~ - 9:41:21 [224] 
❯❯❯ 

start gui

lingruby at arch-bspwm: ~ - 9:41:21 [224]
❯❯❯ systemd-analyze critical-chain
The time after the unit is active or started is printed after the "@" character.
The time the unit takes to start is printed after the "+" character.

graphical.target @4.149s

lingruby at arch-bspwm: ~ - 9:43:29 [225] 
❯❯❯
lucjan.lucjanov
lucjan.lucjanov

Gwoli ścisłości - nie ma czegoś takiego jak pbs i pbs-mq. Prawidłowa nazwa to pds bądź pds-mq i nie są to oddzielne patche - a z wypowiedzi Jacka wynika, że tak jest. Nazwy pds i pds-mq można stosować zamiennie.

Druga uwaga - repo kernel-git które wskazał Jacek nie zawiera już kernela z łatką bfq lecz uksm.

Trzecia uwaga - wystarczy zamienić flagę haswell na flagę wspierającą dowolny inny procesor - jeśli nie wiemy jaki, wybieramy native.

LinGruby
LinGruby Pionier

lucjan.lucjanov:

Gwoli ścisłości - nie ma czegoś takiego jak pbs i pbs-mq. Prawidłowa nazwa to pds bądź pds-mq i nie są to oddzielne patche - a z wypowiedzi Jacka wynika, że tak jest. Nazwy pds i pds-mq można stosować zamiennie.

macie rację towarzyszu ;-)

to jeden patch ale dwojako nazywany...

LinGruby
LinGruby Pionier

zaktualizowane patche w kernelu...

system
system

Ten temat został automatycznie zamknięty 32 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.