DNS - Pytanie

Zombie
dns
kamyrdol32
kamyrdol32

Witam, mam z czystej ciekawości pytanie, istnieje sposób na szybka zmianę DNS (Tak żeby szybko została dodana/zmodyfikowana) czy pozostaje tylko standardowa możliwość (Do 24H)?

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Niestety, wydaje mi się, że jako zwykły śmiertelnik nie da się tego zrobić, dodatkowo jeszcze kwestia cache w urządzeniach.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Generalnie chyba nie, to musi się zaktualizować wszędzie i raczej nie przyspieszysz tego. Ewentualnie możesz poszukać jakiejś opcji dodatkowo płatnej jak masz np. w OVH domenę, to po minucie od aktualizacji DNS się w całym OVH zrobi, ale nie wiem.

kamyrdol32
kamyrdol32

Domenę mam ovh przekierową na hosting lvlup.pro (Z poziomu DA tworzę domeny i przekierowania)

Pytam się bo kiedyś słyszałem że jest jakaś możliwość na natychmiastowe odświeżenie DNS tylko nie wiem czy to prawda.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Zależy o co dokładnie pytasz.

Jeśli zmieniasz serwery DNS na domenie to może trwać te 24h, tu za bardzo nie ma co przyspieszać.

Jeśli zmieniasz jakiś wpis w strefie DNS np. zmiana IP VPS czy serwera gry to tu powinno być dużo szybciej, wszystko zależy od ustawionego TTL. Przynajmniej dobę przed zmianą wpisów zmniejsz TTL do załóżmy 900 a dzięki temu zmiany w strefie powinny być widoczne w 15min od momentu zmiany wpisu pod warunkiem że osoba która wchodzi na adres nie używa dostawców typu Orange gdzie ich serwery DNS mogą olewać TTL i być nadpisywane własnym np. 86400 i wtedy zmiany widać po dobie mimo że postąpisz zgodnie ze wszystkimi normami.

Dochodzą tu jeszcze zmienne typu użytkownik ma własny cache serwer DNS w routerze i jeszcze na własnym komputerze cache tego cache a na dodatek nie korzysta z serwerów DNS dostawcy tylko innego zewnętrznego typu Google czy OpenDNS gdzie polityki tych dostawców mogą być skrajnie różne co da inne wyniki na tych samych adresach.

Jednym słowem nigdy nie masz pewności co widzi użytkownik, bezpiecznie założyć jest że jakakolwiek zmiana w DNS będzie widoczna po 24h, a jeśli to szczególnie ważna zmiana to nawet zakładałbym 3 doby a poprzedni adres zostawiłbym czynny jeszcze dla pewności na 7dni.