Godzina UTC VPS

Pytania i problemy
BakuQ
BakuQ

Witam mam błędną godzine na VPS dokładnie UTC jak to zmienić image|433x59

BakuQ
BakuQ

Ale ja wiem jak zmienić strefe czasową tylko UTC wyskakuje mi błędnie

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

System powinien co godzinę sam zaktualizować czas przy użyciu NTP. Jeśli minęło kilka godzin i nadal zegar się nie zgadza to daj znać.

LinGruby
LinGruby Pionier

BakuQ:

tylko UTC wyskakuje mi błędnie

a jakie ma wyskakiwać ma być takie jak lokalny? ( chyba nie... ) czas CEST nigdy nie będzie taki sam jak UTC i na odwrót...


a jak nie chcesz się martwić o czas lokalny to polecam prosty skrypt mam go na wszystkich moich lapkach i na KVM a mianowicie:

robisz sobie plik o nazwie np: ntp.sh o zawartości

#!/bin/sh
  (
  /usr/bin/ntpdate vega.cbk.poznan.pl \
                   zegar.umk.pl \
                   ntp.nask.pl \
                   time.atman.pl \
                   ntp.task.gda.pl \
  
  
  /usr/bin/hwclock --systohc
  ) >/dev/null

wrzucasz go do /usr/local/bin z chmod +x i w /etc/crontab dodajesz taką linijkę: */14 * * * * root /usr/local/bin/ntp.sh i problem z głowy ( czas w jaki cron ma go odpalać można zmienić wedle uznania... )

ot tyle ode mnie w skrócie 😉

BakuQ
BakuQ

Mój zegar nadal się nie zgadza image|521x147

Kamil02167
Kamil02167

Patrzysz na local time i timezone, a reszta cię nie interesuje. Zegar jest prawidłowo ustawiony.

BakuQ
BakuQ

Nie? Serwerminecraft czyta np z UTC a nie z LocalTime

BakuQ
BakuQ

W dalszym ciągu to samo

aggankx
aggankx

Czasu UTC - NIE ZMIENISZ. To jest standard, coś w stylu metra. Chciałbyś żeby metr wynosił 1,2 metra. Nie da się! Nasz czas to UTC+2 i tego nie zmienisz. Możesz co najwyżej napisać petycję i zebrać podpisy obywateli żeby wbrew wszelkiej regule wszyscy przestawili zegarki o 2 godziny do tyłu "bo mi się nie zgadza".

Jeżeli korzystasz z jakiegoś oprogramowania to w nim szukaj opcji konfiguracji offsetu czasu.

BakuQ
BakuQ

./ntp.sh: 5: ./ntp.sh: /usr/bin/ntpdate: not found ./ntp.sh: 7: ./ntp.sh: zegar.umk.pl: not found ./ntp.sh: 9: ./ntp.sh: ntp.nask.pl: not found ./ntp.sh: 11: ./ntp.sh: time.atman.pl: not found ./ntp.sh: 13: ./ntp.sh: ntp.task.gda.pl: not found ./ntp.sh: 19: ./ntp.sh: /usr/bin/hwclock: not found

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

@LinGruby podał Ci dziwny i zbędny skrypt. Ubuntu czy Debian we wspieranych wersjach mają do synchronizacji wszystko już wbudowane i działające same z siebie. Modyfikując coś przy tym można tylko popsuć i stracić czas tak w sumie. W starszych wersjach tych systemów był ntpdate ale teraz lepiej go nie używać bo obstawiam, że mogą powstać konflikty z narzędziami systemd.

Jedyną operacją z czasem jaką powinno się w sumie wykonać w systemie to ustawienie strefy czasowej na taką jaką nam odpowiada, domyślnie jest to chyba UTC w systemach instalowanych z panelu. Co do synchronizacji czasu, powinna dziać się automatycznie bez udziału użytkownika.

Ze screena wynika, że wszystko się zgadza. Czas lokalny na zrzucie ekranu to 11:57:46 a posta opublikowałeś o 11:59 więc wygląda spoko.

Przy użyciu komendy date powinna wyświetlić Ci się ta sama godzina co masz np. na telefonie komórkowym. Mobilny telefon powinien być dobrym wyznacznikiem bo aktualizuje sam czas, na PC może to działać różnie.

Zegarek na VPS chodzi dobrze, może po prostu chodzi o coś innego? Wspominałeś coś o Minecraft. Warto spróbować od restartu aplikacji lub VPSa, jak nie pomoże to musiałbyś dokładnie opisać co chcesz osiągnąć. Póki co z mojej perspektywy próbujesz naprawić coś co nie jest zepsute :thonking:

BakuQ
BakuQ

Nie zgadzała mi się godzina UTC bo była cofnięta -2 godziny a serwer minecraft czyta godzine UTC ale ustawiłem tą godzine ręcznie

Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

BakuQ:

Nie zgadzała mi się godzina UTC bo była cofnięta -2 godziny

Nie. UTC to strefa czasowa którą można przyrównać do matematycznego zera. Wszyscy dodają lub odejmują odpowiednią ilość godzin według "lokalnych" potrzeb - obecnie w Polsce mamy strefę czasową CEST (UTC+2), tzw. czas letni. Strefy czasowe zostały wyznaczone na podstawie czasu słonecznego danych miejsc. To taka bardzo uproszczona, skrócona wersja. Liczenie czasu to skomplikowana sprawa.

system
system

Ten temat został automatycznie zamknięty 32 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.