Instalacja Debiana na VPS KVM przez sieć (NetInstall)

Poradniki
vps
anon82750602
anon82750602

Witam, w moim pierwszym poradniku chciałbym przedstawić, jak zainstalować Debiana przez sieć (netinstall) na VPS-ie KVM. Dlaczego warto instalować tym sposobem? System jest instalowany od zera, cały system plików tworzony jest od nowa, wszystkie pakiety sa pobrane w najnowszej wersji - mają poprawki bezpieczeństwa. Mam nadzieję że poradnik będzie przydatny.

Zaczynamy!

Jak zapewnie wiesz - reinstalacja systemu = wyczyszczenie wszystkich danych. Skopiuj więc najważniejsze pliki z VPS-a. Warto też skopiować zawartość pliku /etc/network/interfaces - będzie potrzebny do skonfigurowania instalatora, jednak nie musisz tego robić - znajdziesz go w konsoli VPS-a.

Krok 1. - Wybranie .iso

Zaloguj się do panelu Proxmox. Wyłącz VPS-a. Po jego wyłączeniu przejdź do zakładki Sprzęt. Wybierz teraz napęd CD/DVD. Naciśnij Edytuj. Znajdź obraz o nazwie debian-x.x.x-amd64-netinst.iso. Jeśli go nie ma, możesz go dodać samodzielnie. Obraz znajdziesz na tej stronie: https://www.debian.org/distrib/netinst Pod Małe płyty CD lub pamięć USB znajdz link o nazwie amd64. Kliknij go i skopiuj. W momencie aktualizacji posta aktualną wersją debiana była wersja 10.1.0 - czyli link wygląda tak: https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/amd64/iso-cd/debian-10.1.0-amd64-netinst.iso. Pobierz go i wgraj do swojej przestrzeni w panelu.

Krok 2. - Uruchomienie płyty.

Włącz VPS-a. Otwórz konsolę VPS. Zaloguj się do VPS-a jako root, a następnie zrestartuj go komendą reboot. Gdy pojawi się ekran BIOS-u, wciśnij F12 aby wybrać menu uruchamiania. Wciśnij 3, aby wybrać uruchamianie z naszej płyty CD.

500xauto

Powinno pojawić się nam menu programu ładującego instalator. Wybieramy, zależy jak chcemy - instalację w trybie graficznym lub tekstowym. Ja wybiorę w tym przypadku Graphical Install - instalację w trybie graficznym - umożliwi ona wybieranie opcji myszką. Zatwierdzamy klawiszem ENTER.

480x360

Krok 3 - rozpoczęcie, konfiguracja sieci

Po chwili pojawi się nam instalator. Nie ruszamy na razie nic!!! - w przeciwnym razie nie będziemy mieli połączenia z internetem!!! Jeśli mamy kopię /etc/network/interfaces - możemy z niej skorzystać. Jeśli nie - znajdziemy ją w konsoli w paneli klienta.

Struktura pliku wygląda tak:

# The loopback network interface

auto lo

iface lo inet loopback

# The primary network interface
auto ens18
iface ens18 inet static

        address aaa.aa.aa.a

        netmask 255.255.255.255

        broadcast aaa.aa.aa.a

        post-up route add bbb.bbb.bb.bbb dev ens18

        post-up route add default gw bbb.bbb.bb.bbb

        post-down route del bbb.bbb.bb.bbb dev ens18

        post-down route del default gw bbb.bbb.bb.bb

Jak widzimy - aby internet mógł działać, przed połączeniem należy wykonać następujące polecenia:

route add bbb.bbb.bb.bbb dev ens18
route add default gw bbb.bbb.bb.bbb

Przełączamy na tryb tekstowy wciskając Ctrl+Alt+F2 na klawiaturze lub wybierając ten skrót klawiszowy z menu pod przyciskiem 24x24 w konsoli NoVNC. Aktywujemy konsolę klawiszem ENTER, i wpisujemy polecenia podane powyżej, mając na uwadze fakt, że widoczny w panelu config jest przystosowany do starszych wersji systemów. Musimy więc wszystkie nazwy eth0 zamienić na ens18, do tego oczywiście zamieniając bbb.bbb.bb.bbb w miejsce IP w naszym pliku np. jeśli w miejsce bbb.bbb.bb.bbb było 123.123.12.123 to piszemy:

route add 123.123.12.123 dev ens18
route add default gw 123.123.12.123

Po wykonaniu tych poleceń wracamy do trybu graficznego wciskając Ctrl+Alt+F5, albo jeśli instalujemy w trybie tekstowym Ctrl+Alt+F1.

Wybieramy język Polski lub inny, zależy jaki chcesz używać potem w systemie. Nasz serwer znajduje się we Francji - wybieramy lokalizację Francja. Układ klawiatury ustawiamy na polski. Po wciśnięciu Dalej instalator zacznie ładować składniki z obrazu .iso. Zajmie to około minutę.

Po załadowaniu plików instalator zacznie wykrywać łącze przez DHCP. oczywiście się to nie powiedzie i wyświetli się nam taki ekran:

500xauto

Klikamy/wybieramy Dalej. Wybieramy Konfiguruj sieć ręcznie. W Adres IP wpisujemy to co znajduje się w aaa.aa.aa.a w pliku interfaces:

address aaa.aa.aa.a

Maskę sieci ustawiamy na 255.255.255.255.

Bramę sieciową pozostawiamy pustą.

W serwery nazw wprowadzimy serwer DNS Google - jeśli chcemy - ustawmy inne. W pole tekstowe wpisujemy 8.8.8.8 8.8.4.4 - oddzielone spacją.

Jeśli wszystko się powiedzie - wpisujemy nazwę hosta. Znajdziemy ją w nagłowku konsoli. 264x297

Klikamy Dalej. Jeśli pod naszego VPS-a podpinamy domenę wpisujemy ją tutaj np. example.com. Jeśli nie posiadamy domeny pozostawiamy to pole puste.

W następnym kroku wybieramy hasło dla roota. Najlepiej żeby było one trudne np. ASDwe12e1fdAFAF_Fq4334q a nie łatwe np. kotek albo nasza domena. W każdej chwili będzie można je zmienić komendą passwd po instalacji systemu.

W kolejnym kroku tworzymy nowego użytkownika. Wybieramy dla niego nazwę oraz hasło. Nie będę tego szczegółowo tłumaczył - na pewno sobie poradzisz. Pamiętaj aby nie ustawiać takiego samego hasła jakiego użyłeś na koncie root - nikt potem za włamania nie odpowiada ;).

Krok 4 - partycjonowanie

Najlepiej wybrać pierwszą opcję - Przewodnik - cały dysk. Jeśli chcesz zrobić wszystko ręcznie - wybierz opcję Ręcznie.

Ja wybrałem partycjonowanie z przewodnikiem. Wybieramy pierwszy dysk - vda i klikamy Dalej. Jest to serwer - wybieramy Wszystko na jednej partycji. Zapisujemy zmiany na dysku opcją Zakończ partycjonowanie i zapisz zmiany na dysku. Potwierdzamy formatowanie i klikamy Dalej.

Krok 5 - instalacja

Po sformatowaiu dysku od razu rozpocznie się pobranie i instalacja systemu - potrwa to minutę lub dwie. 500xauto

Po pobraniu systemu podstawowego wybieramy mirror Francja, oraz wybieramy pierwszy serwer - warto jednak wybrać inny, aby odciążyć serwery Debiana. Pole z danymi serwera proxy pozostawiamy puste. Jeśli instalator nie może wykryć mirrora - wybieramy inny np. w trakcie pisania tego poradnika nie działał mirror głowny (ftp.fr.debian.org), wybrałem drugi. Jeśli żaden mirror nie działa - zrestartuj instalator i skonfiguruj sieć ponownie.

Wyświetli się nam potem okienko z tym czy chcesz brać udział w konkursie na najpopularniejszy pakiet. Wybierz jak chcesz.

Kolejne okno będzie pytało nas co chcemy zainstalować na serwerze. Środowisko graficzne nie jest nam razej potrzebne na VPS-ie - wybieramy Serwer SSH, aby mieć połączenie przez PuTTY lub inny klient i ewentualnie - Serwer WWW (Apache2, jednak można zainstalować go później, albo zainstalować inny serwer np. NGINX albo lighttpd). Ja wybrałem tak:

500xauto

Po wciśnięciu Dalej rozpocznie się instalacja systemu. Potrwa to niecałe 5 minut.

Po chwili instalator zapyta się czy chcemy zainstalować program ładujący - musimy to zrobić, w przeciwnym razie system się nie uruchomi. Wybieramy Tak. Następnie wybieramy dysk /dev/vda. Program ładujący zostanie zainstalowany.

Instalacja została zakończona!

Ale to jeszcze nie koniec... pozostaje skonfigurowanie sieci... Restartujemy VPS-a. W panelu Proxmox "wyjmujemy" płytę z napędu.

Krok 6 - konfiguracja internetu, koniec

Po paru sekundach pojawi sie znany nam ekran logowania. Logujemy się jako root, ustawionym wcześniej hasłem. Wpisujemy komendę nano /etc/network/interfaces i zmieniamy jego zawartość tak, aby była identyczna z plikiem oryginalnym, lub tym z panelu klienta, pamiętając o zamianie nazw eth0 na ens18. Aktywujemy internet komendą ifup ens18 i sprawdzamy czy działa wpisując ping google.com. Jeśli wszystko jest ok, przerywamy wciskając Ctrl+C, i restartujemy VPS-a komendą reboot. Jeśli internet nie działa, przerywamy komendę ping, tak jak napisałem wcześniej - Ctrl+C, dezaktywujemy interfejs sieciowy komendą ifdown ens18 i poprawiamy plik /etc/network/interfaces.

Krok 7 - Miłej zabawy ;)

Spróbuj zalogować sie przez PuTTY, możesz instalować dowolne programy. Warto też dodać repozytoria niewolne, w pliku /etc/apt/sources.list zamień na końcu każde main na main contrib non-free np.: deb http://ftp.fr.debian.org/debian/ stretch main na: deb http://ftp.fr.debian.org/debian/ stretch main contrib non-free Aktualizujemy repozytoria komendą apt-get update.

Miłej zabawy VPS-em :)

LinGruby
LinGruby Pionier
anon82750602
anon82750602

Przeczytałeś poradnik? Mój dotyczy metody netinstall - instalacji przez sieć, a nie instalacji z pakietami na płycie..

LinGruby
LinGruby Pionier

anon82750602:

Zaloguj się do panelu Proxmox. Wyłącz VPS-a. Po jego wyłączeniu przejdź do zakładki Sprzęt. Wybierz teraz napęd CD/DVD. Naciśnij Edytuj. Znajdź obraz o nazwie debian-x.x.x-amd64-netinst.iso. Jeśli go nie ma, napisz ticket, o jego dodanie.

No czytałem i po co sobie utrudniać życie jak gotowy obraz jest dostępny, Takie rzeczy jak ...netinst.iso to ja stosuję w domu na sprzęcie etc. I de fakto i jedna metoda i druga metoda prowadzi do celu i twierdze że metoda z dostępnym już iso jest o wiele prostsza, ale co ja wiem siedząc na linux od 2009 roku.

Pozdrawiam ;-)

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Bardzo doceniam poradnik, są zrzuty, są informacje które można zrobić kopiuj-wklej i łatwo iść krok po kroku. Mi osobiście trudniej jest podążać za poradnikami wideo gdyż ciągle trzeba je przewijać. Każdy lubi co innego więc fajnie że są teraz dwie formy :slight_smile:

Marcelek
Marcelek

Witam kiedy daje te polecenia route add (IP) dev eth0 albo gw default to wyskakuje mi blad route: SIOCADDRT: No such device

Pomoże ktoś"

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Może zamiast eth0 masz inną nazwę, zobacz jak nazywa się twoja karta. Zapewne ens18 .

Marcelek
Marcelek

daje wlasnie tak i dalej to samo

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Jak się nazywa twoja karta sieciowa wirtualna na vps?

Marcelek
Marcelek

jak instalowalem bez internetu to interface pokazywal ens18 ale wyskakiwal inny blad

Marcelek
Marcelek

a jak sprawdzi jak ona sie nazywa?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Np. w Proxmox masz w zakładce specyfikacji o wirtualnej karcie sieciowej, zastosuj jej nazwę.

Marcelek
Marcelek

Mam takie cos jak urządzenie siecowe (net0)

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

To ustaw net0 w configu.

Marcelek
Marcelek

podczas wpisywania mam wpisac route add (iP) dev net0?

Chodzi mi dokładnie przed wybieraniem jezyka

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Dokładnie.

Marcelek
Marcelek

Dalej wyskakuje ten sam blad

anon82750602
anon82750602

ip link wyswietli liste wszystkich interfejsow sieciowych. Może być też tak, że w ogóle nie widzi karty...

Marcelek
Marcelek

Kiedy wpisuje ip link to mma lo: mtu 16436 gdisc noop link/loopback 00:00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00

i nic wiecej

anon82750602
anon82750602

nie ma firmware do karty sieciowej?

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

Zaktualizowałem poradnik tak, aby był zgodny z aktualną wersją debiana (zamiana eth0 na ens18).

AidisProPlayer
AidisProPlayer

Poradnik nie działa przy próbie dodania

route add 145.239.130.254 dev eth0 route add default gw 145.239.130.254

pojawia się:

route : SIOCADDRT: No such device route : SIOCADDRT: No such process

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

AidisProPlayer:

route add 145.239.130.254 dev eth0 route add default gw 145.239.130.254

Błędne komendy :P Po drugie - ich się nie wpisuje do terminala, a ustawia w /etc/network/interfaces

post-up route add 145.239.130.254 dev eth0
post-up route add default gw 145.239.130.254

i tak dalej...

AidisProPlayer
AidisProPlayer

przy instalacji gdzie to ustawić? a i robię beż post-up

Infinity
Infinity

Przy instalacji to tego sie nie podaje i nie dodaje. Dopiero po niej - do pliku z siecią.

AidisProPlayer
AidisProPlayer

wiem tez tego próbowałem napisałem ticketa to chyba błąd vps.

Infinity
Infinity

No moim zdaniem to raczej błąd po stronie twojej instalacji niżeli vpsa. Najlepiej to zreinstalluj na standardowy ubuntu (w panelu lvlup - po zalogowaniu -> VPS -> reinstall) i sprawdz czy dziala siec (dane na maila dostajesz do sftp). Jesli dziala - to vps nie jest tutaj winny.

AidisProPlayer
AidisProPlayer

Pisałem tez nie działa. albo łączy i laguje.

Infinity
Infinity

Wybacz, nie widzę nigdzie w tym dokłądnie temacie, że napisałeś o takiej próbie. Jeśli faktycznie nie chodzi nawet na standardowym ubuntu z panelu - to okej.

Co do ticketa to najlepiej wykonać raport przy pomocy winmtr i podesłać go, bez tego to nie ma sensu nawet ticketa pisać.

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

błędy VPSów o takiej charakterystyce też się zdarzają, sam miałem z tym problem. On stworzył swój wątek, a potem tutaj napisał niezależne. W wątku jest jest ten etap przebyty. https://lvlup.rok.ovh/t/blad-podczas-instalacji-systemu-debian-na-vps-kvm/6879

@AidisProPlayer no i zobacz, napisałeś dwa razy to samo na forum i ludziom się po prostu myli, więc po co to 😠