Instalacja ubuntu 14.04

Zombie
mazurr
mazurr

Witam, Mam tutaj pytanie odnoszące się do instalacji silnika na VPS. Czy jest możliwość instalacji silnika (np. ubuntu 14.04) na vpsa posiadając dostęp jedynie do putty i sftp?

liamdj23
liamdj23

Reinstalacji systemu dokonujesz tylko przez panel klienta. Po reinstalacji dostajesz na email dane logowania do SSH. 😉

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

mazurr:

posiadając dostęp jedynie do putty i sftp Nie. Chyba, że masz dostęp do Proxmoxa (VPS typu KVM). Przy samych danych do SSH możesz jedynie się zalogować do obecnego systemu, lub, jeśli posiadasz ubuntu 14.04, aktualizować do 16.04. Z tego co wiem, jest to domyślny system przy kupnie VPSa.

DoreK
DoreK α-tester v3

Przy kupnie OVZ jest to Debian, a przy KVM to Ubuntu 14.04. Ogółem myślę że domyślnym powinien być już 16.04 no ale się nie znam

mazurr
mazurr

Czyli posiadając zarejestrowanego vpsa na nazwa.pl z silnikiem ubuntu 16.04 nie jestem w stanie samodzielnie zmienic go na 14.04 tak?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Zapewne w nazwie jest opcja zmiany silnika. Chyba że oferta jest na sztywno to nie zmienisz. Potrzebujesz 14? W czym jest lepszy od 16? Możemy ci pomóc z tym.

mazurr
mazurr

Owszem jest możliwość zmiany silnika ale nie na ubuntu 14.04 Glownie mam problem z instalacja na ubuntu 16.04 takich rzeczy jak php5 php5-curl, problem z baza danych mysql itd

Infinity
Infinity

Jeśli nie ma takiej opcji na nazwie, to nie jesteś w stanie tego zrobić. Swoją drogą - to nie powinieneś mieć problemu z instalacji tak podstawowych rzeczy jak php5. Zawsze możesz spróbować swoich sił w debianie czy centosie, które moim zdaniem są lepszą "podstawą" pod serwer.

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

ubuntu - w staroafrykańskim narzeczu "Nie umiem zainstalować debiana"

ogólnie ubuntu jest tworzone z myślą o byciu łatwiejszym w obsłudze od klasycznego debiana i tak przeważnie jest

w 16.04 już nie ma w repozytorium php5. Na większość problemów wystarczy wpisać w google, przykładowo podam teraz rozwiązanie z pierwszego wyniku z google z zapytania php5 ubuntu 16.04

sudo apt-get install software-properties-common sudo add-apt-repository ppa:ondrej/php sudo apt-get update sudo apt-get install php5

i w tym momencie php5 powinno zacząć działać na Twoim serwerze :slight_smile:

mazurr
mazurr

na ubuntu 16.04 te komendy nie dzialaja ;v sa inne odpowiedniki ich

Infinity
Infinity

bopke:

w 16.04 już nie ma w repozytorium php5. Na większość problemów wystarczy wpisać w google, przykładowo podam teraz rozwiązanie z pierwszego wyniku z google z zapytania php5 ubuntu 16.04

sudo apt-get install software-properties-common

sudo add-apt-repository ppa:ondrej/php

sudo apt-get update

sudo apt-get install php5

i w tym momencie php5 powinno zacząć działać na Twoim serwerze :slight_smile:

Dałeś komendy debiana do użycia w systemie Ubuntu 😃

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

mazurr:

na ubuntu 16.04 te komendy nie dzialaja ;v

sa inne odpowiedniki ich

niemożliwe, sam mam ubuntu 16.04 na jednym serwerze i działa :thinking:

Infinity:

Dałeś komendy debiana

Ubuntu bazuje na debianie, pochodzi z jego rodziny więc i polecenia się pokrywają w większości przypadków.