Jak odblokować konto root na VPS KVM?

Zombie
vps, zarządzanie
Leon
Leon

Witam gdy chcę wejść żeby zrobić konto root to pisze ze nie mam permisji

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

??

Od kiedy konto root się tworzy?

Leon
Leon

No bo na KVM root można zrobić konto root tak ?

Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

Można się zalogować na konto root, a to znaczna różnica. Łap poradnik do podstaw KVM: https://lvlup.rok.ovh/t/podstawy-serwera-vps-kvm/55

Leon
Leon

Da się zrobić konto root ale teraz nie moge a wcześniej miałem -.-

NitroFuN
NitroFuN

Zapewne system to Ubuntu? Logowanie na roota jest domyślnie zablokowane w tym systemie, jak odblokować root zostało wyjaśnione tutaj:

https://lvlup.rok.ovh/t/podstawy-serwera-vps-kvm/55?source_topic_id=2818

Sekcja Logowanie na Root przez SSH

Leon
Leon

Tak tylko gdy wpisze tą komende to mam to root@ubuntu:# /etc/ssh/sshd_config bash: /etc/ssh/sshd_config: Permission denied root@ubuntu:#

NitroFuN
NitroFuN

Spróbuj wpisać sudo nano /etc/ssh/sshd_config

Leon
Leon

Działa dzięki stary <3

Leon
Leon

A dlaczego teraz mam takie coś ? root@ubuntu:# service ssh restart ssh stop/waiting ssh start/running, process 687 root@ubuntu:# ssh stop 687 ssh: Could not resolve hostname stop: No address associated with hostname root@ubuntu:# service ssh restart ssh stop/waiting ssh start/running, process 700 root@ubuntu:#

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Nie ma takiego czegoś jak ssh stop. Jak chcesz zatrzymać proces użyj kill NR By edytować używasz nano.

Leon
Leon

Tylko jak ja chce zrestartować to tego powstaje milion root@ubuntu:# service ssh restart ssh stop/waiting ssh start/running, process 1173 root@ubuntu:#

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Resetujesz serwer SSH poprawnie, tworzy się proces serwera SSH. Wszystko jest w porządku i nie ma czym się martwić.

NitroFuN
NitroFuN

To teraz zmień hasło roota komendą passwd root i spróbuj się zalogować :slight_smile:

luxDev
luxDev Pionier

Timo:

kill NR

A nie pkill nr ? :P

LinGruby
LinGruby Pionier

a najprościej zabić proces to np:

killall ssh -9

no de facto procesów ssh może być więcej ;-) i to się tyczy nie tylko usług ale i programów etc. itp.