Jak odblokować logowanie na konto root na VPS KVM?

Zombie
vps, zarządzanie, kvm
Bananowy
Bananowy

Witam,

Ostatnio pytałem się o odblokowanie portów jednak teraz mam problem z najbardziej banalną rzeczą pod słońcem, mianowicie mówimy o haśle root które nie chce działać. Normalnie zalogowałem się na user'a, wklepało komendę "sudo -i" następnie "passwd" i 2x wpisałem hasło do roota. (Ogółem musiałem resetować vps'a dlatego nie miałem hasłą root) i teraz tak, mój kolega zawsze jak takie coś mi się działo kazał mi wchodzić w jakiś plik (nie pamiętam nazwy) i zmieniać jedną linijkę coś w stylu "root password na yes".

Jak się domyślacie kumpla pod ręką nie mam, a problem sam się nie rozwiąże 😕. Proszę o w miarę szybką pomoc, z góry dzięki i pozdrawiam :slight_smile:.

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Chodzi o zezwolenie logowania na konto root? Znajdziesz to tutaj:

https://lvlup.rok.ovh/t/podstawy-serwera-vps-kvm/55

Bananowy
Bananowy

"Odblokowanie logowania hasłem", mam postępować zgodnie z tym podpunktem, tak?

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Tak, to standardowy proces jeśli chcemy się zalogować na roota VPS KVM :)

Bananowy
Bananowy

Oki, dla mnie to trochę dziwne ponieważ robiłem to trochę inaczej ;). Dzięki za pomoc.

Bananowy
Bananowy

Ok, rozumiem jednakże głupio to zabrzmi ale nie widzę tu żadnego przycisku odpowiadającego za to ;/.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Zapewne nie jest do tego działu dodany, w sumie to @Nieznajomy11 może go dodać ;)

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Też na to wpadłem, po tym co ostatnio widziałem jak pisał adminek153. 😛

Czas zgłębić tajemnice Discourse?

Bananowy
Bananowy

Tak się wtrące, że po wpisaniu "/etc/ssh/sshd_config" wyskakuje mi "bash: /etc/ssh/sshd_config: Permission denied" czego nie bardzo rozumiem.

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Uzyj sudo przed komenda ;)

@Bananowy, sam sie na to zlapalem, pewnie ukrylo ci sie rozwiazanie pod tymi trzema kropkami45x47

Bananowy
Bananowy

Ok, dzięki ;)

Bananowy
Bananowy

Jednak teraz "sudo: /etc/ssh/sshd_config: command not found"

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Na pewno masz vps kvm, że potrzebujesz odblokować roota? Podaj wynik komendy: [code]lsb_release -a[/code]

To już niżej wszystko czego ja nie zauważyłem zostało wyjaśnione

Fizzy
Fizzy

Wpisz tak: sudo nano /etc/ssh/sshd_config

NitroFuN
NitroFuN

Spróbuj sudo nano /etc/ssh/sshd_config

Bananowy
Bananowy

Ok, dzięki ;) działa.