Jak skorzystać z udziału NFS na kopie zapasowe

Zombie
vps, nieaktualny, lvlup
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Udział NFS został wycofany w dniu 31.01.2019. https://lvlup.rok.ovh/t/zaplanowane-prace-techniczne-2019/9594

Po co mi udział NFS?

Dysk sieciowy nie jest może demonem prędkości ale w zupełności wystarczy do przechowywania mało używanych plików np. backupów. Jeśli przykładowo codziennie w nocy wrzucimy najpotrzebniejsze dane na ten dysk sieciowy to nawet przy najpoważniejszej awarii te dane nadal tam będą na nas czekać mimo awarii systemu VPSa czy usterki sprzętowej węzła na którym jest Twój VPS.

Co mi będzie potrzebne?

VPS KVM, usługa nie będzie działać w przypadku VPS z oferty OpenVZ

Jak mogę zdobyć taki dysk?

Póki co jest to usługa pilotażowa w cenie 25zł na miesiąc za każde 100GB miejsca. Zainteresowanych proszę o utworzenie zgłoszenia w panelu klienta https://lvlup.pro/panel/support/ticket z tematem "Dysk sieciowy"

Dostałem już dane od obsługi lvlup, co dalej?

Tworzymy folder gdzie zamontujemy udział NFS. W tym wypadku dla uproszczenia stworzymy taki folder w głównym katalogu czyli /

mkdir -p /backup

Aktualizujemy listę dostępnych paczek oraz instalujemy paczki potrzebne do korzystania z NFS jednym poleceniem

apt-get update && apt-get install -y nfs-common

Dodajemy wpis automatycznie montowanych woluminów przy starcie systemu. Edytujemy w tym celu plik /etc/fstab. Dodajemy w nim na samym końcu nową linię. Gotową linię do wklejenia poda obsługa przy realizacji zamówienia

10.10.10.10:/zpool-111111/uid007p1    /backup   nfs    rsize=8192,wsize=8192,timeo=14,hard,intr,nofail

Montujemy to co jeszcze nie jest zamontowane czyli nasz udział NFS

mount -a

Jeśli nie wyświetlił się żaden błąd to już możemy korzystać z nowej przestrzeni na kopie zapasowe.

Sprawdzamy to

df -h

Powinniśmy uzyskać coś takiego

root@ubuntu:/home/user# df -h
Filesystem                         Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/vda1                          8.4G  832M  7.1G  11% /
none                               4.0K     0  4.0K   0% /sys/fs/cgroup
udev                               991M  4.0K  991M   1% /dev
tmpfs                              201M  340K  200M   1% /run
none                               5.0M     0  5.0M   0% /run/lock
none                              1001M     0 1001M   0% /run/shm
none                               100M     0  100M   0% /run/user
10.10.10.10:/zpool-111111/uid007p1  100G   96K  100G   1% /backup

W tym wypadku ostatnia linia pokazuje nam że udział sieciowy NFS o rozmiarze 100GB jest zamontowany jako /backup

10.10.10.10:/zpool-111111/uid007p1  100G   96K  100G   1% /backup

Nasze kopie czy inne istotne pliki możemy wrzucać już do /backup

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Czy z Windowsa możemy się w jakiś sposób połączyć z tym udziałem? Można to zrobić opcją "Dodaj Dysk Sieciowy"?

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Generalnie NFS to typowo *nixowa rzecz. Pod Windowsem lepiej byłoby skorzystać z protokołu CIFS który też jest dostępny dla dysku sieciowego. Usługa w sumie ta sama, tyle że konfiguracja wygląda trochę inaczej (temat na osoby poradnik).

Jeśli chciałbyś z tego skorzystać to też możesz zamówić, w Windowsie byłaby to tylko kwestia wyklikania.

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

Cena wydaje mi się mocno wygórowana, skoro na kimsufi można kupić maszynę z dyskiem 2TB za 10€, tj. ~40zł. Procesor w niej zastosowany demonem prędkosci nie jest, ale w moim wypadku na mniejszym dysku daje rade kręcić nawet kompresją BTRFS i ma zapas mocy. image|690x40

DoreK
DoreK α-tester v3

Ja natomiast mam pewien problem: image|267x83 W pliku wstawiłem linijkę która jest podana w panelu. /edit: Naprawiłem, musiałem dodać jeszcze 3 spacje tam gdzie była tylko 1. @SystemZ to chyba trzeba w panelu poprawić :V

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Mi za to cena nie wydaje się wygórowana. Dostępność jest wyższa (nie ma zmartwień że jedyny dysk w serwerze padnie) i nie ma potrzeby niczym zarządzać, konfigurujesz i używasz. Co kto woli, sądzę że fajnie mieć dużo opcji do wyboru w zależności od potrzeb :slight_smile: