Jak usunąć wszystkie wersje Javy z VPS, wybrać odpowiednią i ją zainstalować?

Poradniki
vps, minecraft, zarządzanie, poradnik-miesiąca
KMatuszak
KMatuszak Weteran

Hej, w tym poradniku wyjaśnię jak usunąć wszystkie wersje Javy z VPS, wybrać odpowiednią i ją zainstalować 🙂

Poradnik zadziała na Debianie 8 i nowszych oraz na Ubuntu 16.04 i nowszych 😉

🔥 Usuwanie wszystkich wersji Javy z VPS

Najpierw pozbędziemy się wszystkich wersji Javy z VPS aby zapobiec konfliktom i mieć pewność, że zawsze używana będzie ta wersja Javy którą chcemy 🙂

Zrobimy to poprzez wykonanie jednej prostej komendy, która usunie zależność wymaganą niezależnie od tego jaką wersję Javy oraz od jakiego dystrybutora posiadamy, a co za tym idzie również pakiety które jej wymagają.

sudo apt purge java-common -y

Warto pozbyć się również innych pozostałości które są już zbędne:

sudo apt autoremove -y

Wybór oraz instalacja nowej wersji Javy

Zainstalujemy Javę z dystrybucji Amazon Corretto która jest prosta w instalacji, darmowa do każdego zastosowania, otwartoźródłowa, zoptymalizowana oraz używana przez Amazona na swoich serwerach, a więc również przetestowana i stabilna :star_struck:

Najpierw upewnimy się, że w systemie znajdują się aplikacje które ułatwią nam dodanie potrzebnych repozytoriów:

sudo apt update
sudo apt install -y software-properties-common gnupg

Następnie dodamy repozytoria które są wspólne dla wszystkich wersji:

wget -O- https://apt.corretto.aws/corretto.key | sudo apt-key add -
sudo add-apt-repository 'deb https://apt.corretto.aws stable main'
sudo apt update

Teraz instalujemy wybraną wersję Javy:

  • Jeśli chcesz uruchamiać serwer Minecraft w wersji 1.17 lub nowszej, wybierz Javę 18:
sudo apt install -y java-18-amazon-corretto-jdk
  • Jeśli chcesz uruchamiać serwer Minecraft w wersji od 1.12 do 1.16.5, wybierz Javę 11:
sudo apt install -y java-11-amazon-corretto-jdk
  • Jeśli chcesz uruchamiać serwer Minecraft w wersji 1.11.2 lub starszej, wybierz Javę 8:
sudo apt install -y java-1.8.0-amazon-corretto-jdk

😎 Sprawdzanie czy instalacja powiodła się

Wykonaj polecenie:

java -version

Jeśli wersja Javy jest zgodna z wybraną przez Ciebie, a w informacji zwrotnej widnieje słowo Corretto, oznacza to że instalacja powiodła się 🥳

|84x126Poradnik miesiąca: czerwiec 2021

Lempik
Lempik

Dziękuję, działa. Tylko z tym wyborem wersji javy... mam teraz java16, a działa mi serwer 1.16.5. Wcześniej mi wersja 1.16.5 działała z javą 8. A poradnik sugeruje, że dla serwera 1.16.5 trzeba zainstalować javę 11.

KMatuszak
KMatuszak Weteran

Lempik:

A poradnik sugeruje, że dla serwera 1.16.5 trzeba zainstalować javę 11.

Nie trzeba, ale 11 to najlepszy wybór dla wersji od 1.12 do 1.16.5, bo jest to wersja LTS i nie jest tak stara jak 8. W poradniku tylko sugeruję jaką wersję najlepiej powinien wybrać użytkownik który chce aby to po prostu działało, jeśli ktoś wie że potrzebuje innej wersji to oczywiście niech wybierze tą którą preferuje 😛

Remikkk
Remikkk

Co polecasz zrobić dla osoby, która ma serwery na 1.12.2 i jeden na 1.17?

KMatuszak
KMatuszak Weteran

Nie wiem czy 1.12.2 działa na Javie 16, ale raczej nie :harold:

Możesz np. pobrać Javę 16 w archiwum i korzystać z niej bez instalacji tylko na serwerze 1.17.

wget https://corretto.aws/downloads/latest/amazon-corretto-16-x64-linux-jdk.tar.gz
tar -xf amazon-corretto-16-x64-linux-jdk.tar.gz
.//amazon-corretto-16.0.1.9.1-linux-x64/bin/java -version
# openjdk version "16.0.1" 2021-04-20
# OpenJDK Runtime Environment Corretto-16.0.1.9.1 (build 16.0.1+9)
# OpenJDK 64-Bit Server VM Corretto-16.0.1.9.1 (build 16.0.1+9, mixed mode, sharing)
Remikkk
Remikkk

Nie, nie działa sprawdzałem, znaczy no działa, ale sypie się wiele pluginow. Jak odpalać dany serwer mc po posiadaniu javy 16 w archiwum?

KMatuszak
KMatuszak Weteran

Wyżej podałem przykład, wystarczy że zastąpisz słowo java w twoim obecnym poleceniu startowym poprzez np. .//amazon-corretto-16.0.1.9.1-linux-x64/bin/java.

Przykładowo:

.//amazon-corretto-16.0.1.9.1-linux-x64/bin/java -jar paper.jar
Remikkk
Remikkk

Dziękuję, działa :slight_smile:.

pytankoMospanie
pytankoMospanie

A jak chcę na komputerze zainstalować jave 16? Wiem że poradnik dotyczy VPS ale proszę o pomoc XD

KMatuszak
KMatuszak Weteran

Jeśli korzystasz na komputerze z Linuxa, ten poradnik również zadziała. Jeśli korzystasz z Windowsa, pobierz i zainstaluj ten plik: https://corretto.aws/downloads/latest/amazon-corretto-16-x64-windows-jdk.msi

Novsky
Novsky

Generalnie u mnie problem był taki na wersji 1.17.1 w mc, że lepiej pozostać na wersji javy 16. Gdyż iż ponieważ po zainstalowaniu javy 17 nie działały mi poprawnie komendy, po zmianie wersji javy problem ustąpił :slight_smile:

KMatuszak
KMatuszak Weteran

Wersja 16 w przeciwieństwie do 17 nie jest wersją LTS, przez co w przyszłości może stać się niebezpieczna. Warto więc zaktualizować pluginy zamiast deaktualizować wersję Javy :slight_smile:

Novsky
Novsky

Nawet jak miałem czysty serwer mc 1.17.1 to komendy nie chciały ze mną współpracować :( używam silnika paper

KMatuszak
KMatuszak Weteran

Korzystając z najnowszej wersji silnika Paper i Javy 17 zainstalowanej zgodnie z poradnikiem żadne problemy u mnie nie występują, możesz zgłosić problem tutaj, ktoś z teamu Papera powinien się temu przyjrzeć 😉

Cyan
Cyan

Czesc jak moge zainstalowac jeve 16??

KMatuszak
KMatuszak Weteran

Witaj, postępuj zgodnie z poradnikiem tak jakbyś chciał zainstalować np. 18, tylko wpisz 16 zamiast 18 😉