Jak zmienić hasło VPS

Poradniki
vps, zarządzanie
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Czasami jest potrzeba zmiany hasła, czy to dla bezpieczeństwa regularnie je zmieniamy czy to może osoba której daliśmy dostęp okazała się niegodna zaufania. We wszystkich tych przypadkach należy użyć komendy

passwd

Zmiana hasła a dostęp do VPS

Należy pamiętać że sama zmiana hasła niekoniecznie odbiera dostęp jakiejś osobie która już go miała. Istnieją inne sposoby logowania się bez użycia hasła, dlatego jeśli chcemy całkowicie odebrać dostęp to jedynym 100% sposobem jest reinstalacja VPS i nie przydzielanie nowego hasła tej osobie czy grupie.

Konto root

Po wywołaniu passwd na koncie root wystarczy dwukrotnie podać nowe hasło. Należy pamiętać że w momencie wpisywania nie pojawią się żadne znaki i jest to zjawisko pożądane.

Tak wygląda ten proces gdy oba hasła są takie same i proces się powiódł

root@vps:~# passwd
Proszę podać nowe hasło UNIX: 
Proszę ponownie podać hasło UNIX: 
passwd: hasło zostało zmienione

A tak gdy się pomylimy i trzeba zacząć od nowa

root@vps:~# passwd
Proszę podać nowe hasło UNIX: 
Proszę ponownie podać hasło UNIX: 
passwd: Błąd podczas modyfikowania tokenu uwierzytelniania
passwd: password unchanged

Konto użytkownika

Jeśli komendę passwd wywołamy na innym użytkowniku niż root np. user trzeba będzie jeszcze podać obecne hasło. Należy pamiętać o odpowiednio długim haśle które nie będzie przypominać poprzedniego. Narzędzie passwd Ci o tym przypomni

mc1@vps:~$ passwd
Zmienianie hasła dla mc1.
(obecne) hasło UNIX:
Proszę podać nowe hasło UNIX: 
Proszę ponownie podać hasło UNIX: 
Należy wybrać dłuższe hasło
Proszę podać nowe hasło UNIX: 
Proszę ponownie podać hasło UNIX: 
Bad: new password is just a wrapped version of the old one
Proszę podać nowe hasło UNIX: 
Proszę ponownie podać hasło UNIX: 
passwd: hasło zostało zmienione

Zmiana hasła innego użytkownika przez root

Jeśli chcemy zmienić hasło użytkownika user będąc na koncie root możemy to zrobić i do tego nie potrzebujemy jego obecnego hasła.

passwd user

Nie pamiętam obecnego hasła

Można też zresetować hasło nawet jeśli zapomnieliśmy obecnego

https://lvlup.rok.ovh/t/reset-hasla-na-vps-kvm-dla-ubuntu-14-04-16-04/4908

mix29
mix29

Witam pewnie odkopuje temat ale mam problem z vps zakupionym od nazwy.pl Problem polega na tym że nie dostałem od nich na email ani loginu ani hasla do tego serwera.Dzwoniąc do nich nie umieją mi wyjaśnić czemu nie dostałem tych danych co mogę teraz zrobic ?

Infinity
Infinity

mix29:

Witam pewnie odkopuje temat ale mam problem z vps zakupionym od nazwy.pl

Problem polega na tym że nie dostałem od nich na email ani loginu ani hasla do tego serwera.Dzwoniąc do nich nie umieją mi wyjaśnić czemu nie dostałem tych danych co mogę teraz zrobic ?

Zmienić hosting na normalny, który nie ma klienta w (za przeproszeniem) dupie. Polecam lvlupa. Swoją drogą, to nazwa.pl sporo limitów co do serwerów, więc nie wiem dlaczego w ogole ktos tam bierze te vpsy.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

To niezły odkop.

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

ja mysle ze to ich problem, nie lvlup =)

trzeba madrze wybierac hosting :p