Jak zrobić serwer z starego komputera

Pytania i problemy
Mochcin
Mochcin

Posiadam wykupiony vps na którym mam postawionego pterodatyla i wings ale chciałabym zrobić z mojego starego komputera dodatkowy wings lub Windows serwer do postawienia drugiego serwera. Tylko mam problem bo nie mogę otworzyć portów wiem że istnieje takie coś jak ngrok ale chciałbym żeby działało to na całym komputerze a nie tylko jednym porcie. Da się to jakoś rozwiązać w stosunkowo łatwy sposób?

NoName_1000
NoName_1000

Od jakiego dostawcy internetowego (ISP) masz internet? (Chodzi mi o konkretną nazwę np. UPC, Toya, Vectra itp)

Nie każdy ISP przydziela konkretnie jednemu użytkownikowi jeden publiczny adres IP, więc wtedy przekierowanie portów czy strefa zdemilitatyzowana (DMZ) nie będzie działać.

Kamil02167
Kamil02167
Mochcin
Mochcin

od lokalnego dostawcy telenetiks i nie mam opcji otworzenia portów bo mam tak jakby ip lokalne czyli 192.168.18.1 potem jakieś ip 10.2.x.x i trzecie to już jest to publiczne 185.127.x.x

NoName_1000
NoName_1000

Jeżeli router na porcie WAN jest w sieci 10.0.0.0/8 to znaczy, że twój router znajduje się w sieci wewnętrznej i jest za NATem czyli nie można dokonać przekierowania portów ani umieścić serwera w strefie zdemilitaryzowanej (DMZ) bo po prostu to nic nie da.

Często tak ISP robią (głównie lokalni dostawcy), którzy mają małą pulę adresów IPv4 i paru klientów przydzielają do jednego publicznego adresu IPv4.

W takim przypadku zostaje ngork albo kupienie najtańszego VPSa, tam zrobić serwer VPN np. używając wireguard'a i na tym najtańszym VPSie zrobić poprzez iptables NAT i przekierowanie wszystkich portów a na serwerze w domu zainstalować wireguarda i nawiązać połączenie z serwerem VPN i konfigurować wszystkie usługi które mają działać w sieci internet aby działały na wewnętrznym adresie sieci VPN.

Drugą opcją jest zapytanie się ISP (czyli zadzwonić czy napisać do telenetiks) o możliwość otrzymania stałego publicznego adresu IP, w wielu przypadkach jest to usługa dodatkowo płatna ale wtedy przekierowanie portów czy DMZ będzie działał.

Mochcin
Mochcin

a czy bardzo to obciąży serwer vps bo mam dostęp do dwóch jeden z Windows server a drugi na ubutnu server?

NoName_1000
NoName_1000

W zależności od ruchu jaki będzie przechodził przez tego VPNa, ale w przypadku wireguard'a który jest stosunkowo nowym i dosyć zoptymalizowanym oprogramowaniem (w przeciwieństwie do OpenVPN) to będzie to dosyć małe obciążenie.

system
system

Ten temat został automatycznie zamknięty 32 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.