Licencja do TS3 - kompletna lista z opisami

Poradniki
vps, ts3
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Podsumuje wszystkie możliwe opcje licencji dla TS3, gdyż było o to sporo sporo pytań w zgłoszeniach a także na forum.

Kontaktowałem się też z firmą TeamSpeak czy lvlup.pro będzie mogło w łatwy i automatyczny sposób przydzielać licencje dla użytkowników VPS na więcej niż 32 sloty ale niestety nie będzie to możliwe po ich stronie, więc zostają opcje takie jak podałem niżej.

Objaśnienie

Serwer wirtualny to serwer z portem który można zakupić na wielu hostingach. Przykładowo licencja na 128 sloty która ma możliwość postawienia 2 serwerów wirtualnych daje nam możliwość podzielenia tych slotów na dwa serwery wirtualne np.

  • dwa serwery po 64 lub
  • jeden serwer z 28 slotami a drugi z 100 slotami itd.

Rodzaje licencji

Darmowa licencja

Wystarczy odpalić serwer bez pliku license.dat. Mamy możliwość postawienia 1 serwera wirtualnego z 32 slotami. Zazwyczaj wystarcza to do większości zastosowań. Za darmo i dobre na start, wystarczy mieć VPS i można już korzystać.

NPL (już niedostępna)

Niedostępna już licencja przeznaczona dla większych grup/klanów/gildii które w żaden sposób nie zarabiają. Można za to przedłużać jej ważność jeśli otrzymało się ją wcześniej.

Przykładowo jeśli masz itemshop lub reklamy na stronie to zarabiasz tak więc twój wniosek zostanie odrzucony. Mała ilość osób na serwerze czy na twoim forum również spowoduje odrzucenie wniosku.

Nawet zakładając że w jakiś sposób uda Ci się ominąć ich proces przydzielania to wystarczy że otrzymają od kogoś donos o łamaniu regulaminu NPL więc nawet nie warto próbować jeśli chcemy zarabiać na naszym serwerze.

Wymagane jest posiadanie strony, emaila we własnej domenie a także rejestracja na tej stronie o wymaganej porze która następuje zdaje się raz co tydzień a także posiadanie własnego adresu IP na który zostanie nadana licencja NPL. Rozpatrzenie wniosku może potrwać do 15 dni kalendarzowych. Wydana licencja jest ważna pół roku i zostaje przedłużona o ile nie zostaną wykryte nieprawidłowości.

Wiadomo że robią schody aby otrzymały ją tylko najbardziej zdeterminowane i potrzebujące jej osoby ;)

Zazwyczaj lepiej i szybciej zakupić gotowy serwer na hostingu lub zaopatrzyć się w licencję "gamer" opisaną niżej

Gamer license (dawniej AAL)

Licencja której w zasadzie jedynym wymogiem jest nie odsprzedawanie tych slotów innym osobom. Daje możliwość komercyjnego korzystania z TS3. Dobre dla serwerów gier które np. mają itemshop czyli zarabiają w jakiś sposób na TS3. Jest to opłata roczna która w zależności od slotów daje jeden lub dwa serwery wirtualne. https://www.teamspeak.com/pl/features/pricing/

Ceny na dzień 05.05.2019:

SlotySerwery wirtualneCena w USD na rokOrientacyjna cena w PLN na rok 321$30120 zł 641$55220 zł 1282$100400 zł 2562$175700 zł 5122$3001200 zł 10242$5002000 zł

Ceny w złotówkach zakładają że $1 = 4 PLN Obecny kurs można sprawdzić na stronie NBP:

http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/kursy/kursya.html

ATHP

Generalnie tylko dla firm które hostują serwery TS3

Wymagane jest prowadzenie firmy, przesłanie dokumentów oraz podpisanie umowy ze spółką niemiecką lub amerykańską reprezentującą interesy firmy TeamSpeak.

Trzeba też opłacić bezzwrotną opłatę $50 za rozpatrzenie wniosku.

Jeśli zostaniemy zaakceptowani to otrzymujemy plik licencji umożliwiający stworzenie np. kilku tysięcy slotów za które zapłacimy w następnym miesiącu. Im więcej slotów jest wykupionych, tym taniej wychodzi za 1 slot.

Zaletą licencji jest widoczność na mapie oraz wizytówka na oficjalnej stronie TS3.

SDK

To specjalny typ licencji dla dużych organizacji które na podstawie TS3 chcą zbudować swoje własne aplikacje lub integracje.

Ten typ licencji o ile wiem jest bardzo drogi i to są kwestie tysięcy dolarów. Ceny mogą też zależeć od produktu i firmy która z tego chce skorzystać.

Serwery postawione na tej licencji nie są kompatybilne z tradycyjnymi aplikacjami klienckimi. Oznacza to że taka licencja nie jest najprawdopodobniej dla ciebie i szukasz jednej z tych opisanych wyżej :)

Przykłady zastosowań:

  • Firma która chciałaby aby TS3 był zintegrowany z ich infolinią
  • Wojsko do komunikacji między żołnierzami
luxDev
luxDev Pionier

To ja biorę od razu SDK, będę się komunikował z panem Michałem ☀️

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Ha, nawet ja nie mam potrzeby tego używać. 😄 Sądziłem że jest to w jakiś sposób potrzebne do tworzenia botów głosowych na TS3 ale okazało się że wystarczy darmowy plugin SDK.

fragowskyy
fragowskyy

Witam. Chciałbym otrzymać licencję typu: ALL, na 256 slotów, czyli te 700 zł rocznie. Pytanie dot. płatności. Czy można wpłacić w ratach za licencję np, 7 rat 100 zł miesięcznie, albo 12 rat xx złotych / miesiąc? Czy trzeba zapłacić z góry te 700 zł. Proszę o kontakt.

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Nie widziałem możliwości na raty w teamspeakusa.com

Szymon
Szymon

Jakie boty miałeś na myśli?

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Te w stylu TS3musicbot czy Sinusbot

SunNight
SunNight

SystemZ:

Licencja której w zasadzie jedynym wymogiem jest nie odsprzedawanie tych slotów innym osobom. Daje możliwość komercyjnego korzystania z TS3. Dobre dla serwerów gier które np. mają itemshop czyli zarabiają w jakiś sposób na TS3. Jest to opłata roczna która w zależności od slotów daje jeden lub dwa serwery wirtualne.

Czy to jest aktualne? Sprzedawanie grup oraz botów muzycznych na licencji AAL? @SystemZ

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Nie słyszałem żeby coś się zmieniło, zarabianie przy takiej licencji jest dozwolone ;P

SunNight
SunNight

@Nieznajomy11 A gdzie to ogólnie pisze? Najlepiej jakieś potwierdzone info.

SunNight
SunNight

"Hi Lukas,

If you are selling server groups and rooms (and not licenses), you are still violating the following conditions:

  • use the TeamSpeak server to obtain economic benefits.

-use of the TeamSpeak server in order to obtain financial compensation or compensation having monetary value.

Best regards,"

Niestety, ale jest zabronione..

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

A co jeśli potraktujesz to jako dotacje i odwdzięczysz się kanałem? :v

SunNight
SunNight

Według mnie jest to przesada.. W moim przypadku płacę za licencje +/- 700zł.. To rozumiem, non-profit nie można posiadać sklepu.. Ale, że w licencji AAL to już lekka przesada..

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Tak jak pisałem w pierwszym poście odnośnie AAL, nie można odsprzedawać slotów, ciekawe tylko że kanały czy grupy traktują podobnie. Teraz to już w ogóle się zawiodłem na nich...

Według tego musiałbyś chyba posiadać licencję ATHP której pewnie i tak byś od nich nie dostał. Ja jako firma mogłem z nimi podpisać umowę na ATHP nie wiem czy z klientem indywidualnym by taką umowę podpisali, pewnie nie bo jest to opisywane u nich jako zawodowe odsprzedawanie slotów. Nie byłoby to też nawet dla Ciebie opłacalne, po roku trzeba sprzedawać minimum 1000 slotów lub płacić jak za 1000 mimo że używałbyś mniej. 1000 slotów miesięcznie to $120 czyli ponad 400zł miesięcznie :slight_smile:

Tu widać jak słaby jest system licencjonowania TS3 i niedostosowany do realiów użytkowników.

Alternatywnie musiałbyś zmienić podejście, które i tak jest do weryfikacji z ich supportem. Załóżmy że masz serwer gier i tak mozna kupic jakąś usługę typu VIP. Przy zakupie VIPa otrzymujesz na serwerze gier rangę. Tak więc bezpłatnie otrzymujesz też grupę na TS3, sądzę że to byłby zgodne z AAL.

Pewną alternatywą byłaby tu zamiana komunikatora np. na Mumble gdzie nie masz ograniczeń licencyjnych w takich sytuacjach.

SunNight
SunNight

Według mnie jest to troche głupie.. Kupowanie licencji za 700zł i nie można nawet zarabiać nad sprzedawaniem grup serwerowych bądź kanałów premium.. W tych czasach i tak kokosow nie zarobie na TeamSpeak.. Ale chodzi o to, że jeszcze nie pracuję i ciężko nam z finansami.. Według mnie licencja Non-Profit powinna mieć zablokowany handel, nie AAL.

Ale nie ma co tutaj gwiazdozyc.. Dostałem pozwolenie od Eloy, że mogę sprzedawać ale wydatki mają być na rozwój serwera w formie opłaty maszyny utrzymującej serwer oraz licencje roczną. "If you are selling server groups to cover the server expenses, we will make an exception and allow you to do it. However, if you are making money and are doing it to make a profit, then we don’t allow it."

Także podziękowania dla TeamSpeak.

NNorbertPL
NNorbertPL

Witam. Wiem że na na lvlup jest już temat o licencjach ale dalej nie rozumiem jednej rzeczy. https://sales.teamspeakusa.com/pricing.php

dlaczego licencja ALL 32 slot kosztuje $30 ?? Skoro..teamspeak oferuje darmową licencję 32 slotową. Jaka w tym logika?

LinGruby
LinGruby Pionier

dla mnie dla lansu

License: Licencjonowany dostawca hosta

License: Brak licencji

co ładniej wygląda??

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

No i tak, jeszcze dodatkowo są chyba inne zasady korzystania z teamspeaka :P

NNorbertPL
NNorbertPL

To niezle, płacić za sloty które możemy dostać za darmo :)

krfcm
krfcm Pionier

Swoją drogą gdy czytałem licencje NPL to jeżeli dobrze pamiętam to nie można zarabiać na TSie oraz stronie www, a jak sprawa się ma np. z serwerem Minecraft gdy ma on płatności w grze a nie na stronie www ?

iAnty
iAnty

Sam sobie odpowiedziałeś. Nie możesz zarabiać NA ts3.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

AAL daje możliwość używania TS3 komercyjnie.

NNorbertPL
NNorbertPL

czyli zeby miec wiecej niz 32 slotow to trzeba ostro zaplacic... bo na darmową 512 nie ma co liczyć 😕 No trudno

DoreK
DoreK α-tester v3

Jeśli dobrze pamiętam to możesz napisać tam do nich żeby dali Ci licencję niekomercyjną 512 slotową ale nie mam pewności.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Jest to właśnie nonprofit, o którym mówił :)

SunNight
SunNight

Warunki korzystania z licencji NPL a AAL prawie, że niczym się nie różnią.. Na oby dwóch typach licencji nie można sprzedawać np. grup, kanałów itd.. Co jest trochę śmieszne.. Bo ja za samą licencje płacę 700+/- a to licencja 256 slotów...

Ale my tutaj możemy sobie tylko popisać XD

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Z AAL możesz korzystać komercyjnie, z NPL nie. To duża różnica.

SunNight
SunNight

Komercyjnie? Jesteś tak profesjonalny? Rozpisz dokładnie ;)

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Prowadzisz firmę, banalny przykład, chociażby serwer Minecraft. W tym przypadku to, że coś jest komercyjne oznacza mniej więcej tyle, że uzyskuje się z tego zyski w postaci pieniędzy. Serwer głosowy to część twojej usługi, dodatek do serwera gry. Dla ciebie jest licencja AAL.

Masz grupę kolegów, gildie w metinie - chcecie sobie pogadać. Tutaj możesz wybrać NPL, bo nie zarabiasz na serwerze teamspeak.

SunNight
SunNight

@Nieznajomy11 Pare dni temu rozmawiałem z supportem "TeamSpeak" i otwarcie mi przekazali informacje, że nie można czerpać zysków na serwerze TeamSpeak posiadając licencje AAL.. Wiec nie gadaj takich bzdur.

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

W podanym przykładzie zyski czerpiesz z serwera Minecraft, nie teamspeak.

anon10657637
anon10657637

Teoria, a praktyka wygląda zupełnie inaczej. Gdyby mieli zablokować każdy serwer AAL, który sprzedaje jakieś VIP'y czy inne tego typu rzeczy, to by zbankrutowali - taka prawda. Więc zamiast oficjalnego stanowiska, musisz też pomyśleć nieco logicznie ;). Nie kwestionuje Twojego stanowiska, ale jednak powiedzmy sobie szczerze - realia, od tych na papierze, są zupełnie inne 😛

SunNight
SunNight

Realia są takie jak napisałem, jest zakazany handel sprzedawania grup serwerowych oraz kanałów, posiadając nawet licencje AAL. TeamSpeak tego nie sprawdza i nie monitoruje.. Ale gdy dostanie zgłoszenie to od razu kontaktuj się z założycielem licencji i proszą o usuniecie informacji o sprzedaży kanałów/grup. Wiem, bo sam miałem taki przypadek pare tygodni temu. Ale z racji, iż nawet sam porozmawiałem z supportem to pozwolili sprzedawać grupy oraz kanały tylko i wyłącznie na wydatek TeamSpeak, nie dla własnej kieszeni.

anon10657637
anon10657637

SunNight:

Realia są takie jak napisałem, jest zakazany handel sprzedawania grup serwerowych oraz kanałów, posiadając nawet licencje AAL.

SunNight:

Ale z racji, iż nawet sam porozmawiałem z supportem to pozwolili sprzedawać grupy oraz kanały tylko i wyłącznie na wydatek TeamSpeak, nie dla własnej kieszeni.

A właśnie tak tego nie ująłem? ;)

SunNight
SunNight

Możliwe, nie skupiałem się nad czytaniem Twojego wpisu. Przeczytałem 1/3. Po prostu taki @Nieznajomy11 jest to człowiek, który nic o tym nie wie a będzie próbował udowadniać, że on wszystko wie..

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Bo akurat nie prowadzę dwóch network i nie mam teamspeaka na licencji AAL.

Zerowe doświadczenie.

anon10657637
anon10657637

SunNight:

Po prostu taki @Nieznajomy11 jest to człowiek, który nic o tym nie wie a będzie próbował udowadniać, że on wszystko wie..

Tutaj nie jestem się w stanie zgodzić. @Nieznajomy11 aka Daffit'a znam troszku dłużej, ma serio spore networki w Polsce (krainamc.pl i mojemc.pl + kilka mniejszych) i wie akurat, jak wyglądają realia nt. rozliczania się, firm, dedyków czy walki ze supportem OVH 😛

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Prosiłbym o skupienie się na faktach, na tym forum krytykujemy pomysły - nie ludzi. Krytykowanie ludzi doprowadza prędzej czy później do flamewarów które mają tylko jedną wartość - negatywną. Jeśli chcesz zobaczyć ignorowanie takiej zasady to wejdź na MPC, nie trzeba długo szukać takich wątków i wykrzyników w postach za warna. Kipienie od jadu lub same prowokowanie nie są dobrymi warunkami do wartościowych dyskusji z których inni użytkownicy Internetu mogą zyskać. A ja bardzo chcę aby te forum było nastawione na wartość merytoryczną.

Co do tematu. Wykorzystanie komercyjne jak sama nazwa wskazuje występuje gdy uzyskuje się przychód czyli nawet 0,01zł z reklam. Interpretacja tego może być różna oczywiście, zawsze jednak będzie korzystna dla licencjodawcy czyli firmy TeamSpeak.

Bardzo dziwi mnie fakt że TS zabrania sprzedaży rang na AAL, sam zakaz sprzedaży slotów jak najbardziej rozumiem bo do tego jest ATHP. No ale taką przyjęli politykę nie pasującą do świata rzeczywistego to sami będą mieli problem z egzekwowaniem tego.

To że obsługa TS nie sprawdza danych rzeczy i nie interweniuje nie oznacza że korzystamy z licencji legalnie. Zawsze i wszędzie ewentualne sprawy sądowe będą dotyczyć licencji którą się zaakceptowało.

WoZZowskY
WoZZowskY

Npl A jakbym zmienil IP serwera VPS majac licencje NPL to wtedy tracę tą licencje? Nie da sie jej przeniesc na inne IP?

SunNight
SunNight

Przy zmianie adresu IP serwera należy zgłosić im to.

Kamilkime
Kamilkime Regularny

Nawet bardzo nie na temat... Poszukaj na forum czy ktoś już o to nie pytał lub stwórz nowy temat, nie podczepiaj się pod stary temat do tego o zupełnie czym innym...