Modernizacja hostingu WWW 03.06.2016

Archiwum
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Konfiguracja 27 maj - 2 czerwiec

Obserwując ostatnie dni po migracji z serwerowni SDC na platformę OVH Public Cloud

https://lvlup.rok.ovh/t/migracja-hostingu-www-miedzy-26-a-27-maja-2016/502

Zauważyłem że proporcje zasobów 2vCPU i 30GB RAM nie do końca zdają egzamin. 30GB RAM wydawało mi się optymalne na cache tak aby odciążyć standardowy dysk twardy. Niestety nie przyniosło to oczekiwanego skutku. Wybrałem standardowy, replikowany w trzech lokalizacjach dysk zamiast SSD gdyż miał SLA 100% co pozwoliłoby zmniejszyć ewentualne awarie i ich czas. Niestety to nie wystarczyło aby obsłużyć wielu użytkowników jednocześnie gdyż gwałtowanie rosło obciążenie. Taka konfiguracja nie daje też zbyt dużo rezerwy na nagłe skoki wyświetleń stron gdyby pojawiło się więcej klientów korzystających z usługi.

###Konfiguracja od 3 czerwca

Aby ulepszyć wydajność postanowiłem zmienić rodzaj instancji z SP-30 na EG-15-SSD. Jest tam 15GB RAM, lokalny dysk SSD z SLA 99,95% a także 4vCPU. Czyli nieużywany RAM został zastąpiony 2vCPU które bardzo się przydadzą, SLA dysku się delikatnie zmniejszyło ale znacznie spadły też opóźnienia co daje w efekcie dużo lepszą wydajność.

Przebieg zmiany konfiguracji

Przed całym procesem wykonałem kompletną kopię wirtualnej maszyny z panelem WWW oraz danymi klientów, na wszelki wypadek gdyby poszło coś nie tak. Proces zwiększania wirtualnej maszyny testowałem dwukrotnie kilka godzin wcześniej więc kopia wydawała się zbędna ale lepiej zrobić dla zasady. Oczywiście prawa Murphy'ego są nieubłagane i nie dość że proces zwiększania zasobów przebiegł nieprawidłowo formatując serwer to świeżo wykonana kopia zapasowa nie pojawiła się w panelu do przywrócenia.

W efekcie tego byłem zmuszony przywrócić najnowszą kopię jaką dysponowałem czyli taką z daty 01.06.2016 03:36. Również nie jestem tym zachwycony i najmocniej przepraszam za tą sytuację ale to najnowsza kopia jaką mogłem przywrócić. Aby w przyszłości przeciwdziałać takim sytuacjom skonfigurowałem dodatkową warstwę kopii zapasowej - lokalną, która w przyszłym tygodniu powinna być już skonfigurowana do zdalnego archiwizowania dzięki czemu kopie zapasowe kont hostingowych poszczególnych użytkowników będzie można przywracać podobnie jak kopie VPSów, opisywałem to w tym wątku:

https://lvlup.rok.ovh/t/nowy-model-kopii-zapasowych-vps/480

Edit Zostały utworzone ponownie konta WWW zakupione między 1 a 2 czerwca. Dotyczyło to 4 użytkowników. Ich konta działają już poprawnie.

Edit 2 Zgłosiłem oba błędy firmie OVH, czekam na ich odpowiedź