Modyfikacja FiveM - Zalety oraz zdecydowana większość wad

Poradniki
poradnik-miesiąca, fivem
anon82274658
anon82274658

Cześć 🙂

Chciałbym w tym temacie na forum napisać kilka swoich zdań na temat modyfikacji FiveM fivem|690x361, 100% Opiszę w tym temacie zalety oraz zdecydowaną wiekszość wad tej modyfikacji. Osobiście korzystam z modyfikacji FiveM od 2018 roku i póki co nie mam innej możliwości. W Polsce z alternatywnych modyfikacji umożliwiających tryb sieciowy znany jest tylko FiveM, także wszelkie inne modyfikacje typu alt:V lub RAGE Multiplayer nie są do końca rozpoznawalne. FiveM zasłunął w Polsce na przełomie 2018/2019 roku jako świetne miejsce dla osób chcących bawić się w RolePlay, póki co modyfikacja nadal jest rozwijana ale chyba nie w taki sposób jak powinno to wyglądać. Deweloperzy pracujący przy FiveM wprowadzili różne aktualizacje, aczkolwiek nadal do jest pory synchronizacja pozostawia wiele do życzenia. Od zawsze były problemy z synchronizacją na jakichkolwiek serwerach. Oczywiście w tym momencie dużo osób napisałoby, że przecież zależy to od naszego połączenia internetowego oraz lokalizacji maszyny danego serwera... Tutaj w pewnym stopniu się zgadzam, aczkolwiek nie jest to główna przyczyna. 20220915011001_1|690x388 W ostatnim czasie wraz z koleżanką z którą prowadzę serwer na tej modyfikacji postanowiliśmy to sprawdzić i obalić wszelkie teorię. Na test postanowiliśmy zadbać o jak najlepsze połączenie internetowe z serwerem postawionym na jednej z maszyn LVL UP zlokalizowanym w Polsce. Połączyliśmy się z serwerem, następnie na bieżąco obserwowaliśmy nasze opóźnienie (ping) który w FiveM można bardzo łatwo włączyć. W momencie testu posiadałem opóźnienie w okolicach 40-50 pingu, natomiast u mojej koleżanki opóźnienie wahało się w okolicach 30-40 pingu. Na bieżąco obserwując nasze opóźnienie postanowiliśmy wycisnąć z FiveM maksimum synchronizacji i doprowadzić aż zobaczymy problemy do tego tematu na forum.

->Wady modyfikacji

20220815200208_1|690x388 Postanowiliśmy obydwoje wsiąść do dwóch oddzielnych pojazdów, następnie chcieliśmy doprowadzić do problemów z synchronizacją podczas jazdy przez miasto. Nie wymagało to dużego wysiłku, ponieważ już po chwili zauważyliśmy że niektóre pojazdy gry w ruchu drogowym zachowują się tak jakby ktoś z nas w nie uderzył. Jest to bardzo mocno irytujące na serwerach RolePlay, ponieważ podczas pościgów policyjnych bardzo często dochodzi do takich właśnie problemów z synchronizacją i policja w radiowozie policyjnym musi jeszcze dodatkowo uważać na problemy zderzeń (kolizji). 20220815213556_1|690x388 Podczas drugiej próby postanowiliśmy sprawdzić to z czego Grand Theft Auto V słynie czyli możliwości strzelania do wszystkiego co tylko nam się spodoba. Postanowiliśmy wybrać jedną z dostępnych lokalizacji w świecie gry, następnie chcieliśmy postrzelać się zwykłymi pistoletami. Tutaj problem był bardzo irytujący, ponieważ bardzo często trafiałem koleżankę pociskiem z pistoletu, natomiast FiveM najwyraźniej inaczej interpretował wystrzelone pociski i według gry koleżanki przykładowo nic nie trafiałem. Oczywiście przykład działał bardzo podobnie w drugą stronę podczas strzelania do mojej postaci w grze. 20220617022650_1|690x388 Kolejny przykład problemu z synchronizacją odkryliśmy kompletnie przypadkowo podczas rozgrywki na jednym z polskich serwerów polegających na rozwożeniu transportów ciężarówką. Incydent wydarzył się na stacji benzynowej w grze, otóż koleżanka wjechała z bardzo dużą prędkością na stacje benzynową w nic nie uderzając. Według widoku z mojej perspektywy uderzyła w jeden z dystrybutorów i magicznie wybuchliśmy. Oczywiście zdarzały nam się podobne sytuację na jakichkolwiek innych serwerach. Wystarczy, że u jednej osoby objawi się problem z synchronizacją i dystrybutor wybucha. 20211124013557_1|690x388 Kolejny opisywany problem napotkałem samemu podczas rozgrywki na jednym z zagranicznych serwerów z różnymi trybami podobnymi do Grand Theft Auto Online. Było mnóstwo różnych bardzo fajnych trybów, ale biorąc pod uwagę problemy z synchronizacją zderzeń oraz pocisków z broni zabawa stała się koszmarem. Przykładowo był tam tryb polegający na zepchnięciu innych graczy za pomocą pojazdu, przeciwnik to znaczy inny gracz przejechał dosłownie obok mojego pojazdu natomiast według mojej perspektywy uderzył w mój pojazd i odleciałem tym samym wylatując poza teren rozgrywki. Po tym incydencie pogratulowałem graczowi, ponieważ myślałem że naprawdę wypchnął mnie poza teren rozgrywki 😽. Z czatu dostępnego na serwerze dowiedziałem się od gracza, że u niego wogule we mnie nie uderzył i tak naprawdę wypadłem magicznie sam przez problem FiveM. Po tym incydencie opuściłem serwer i do tej pory tam nie wróciłem. Według mnie szkoda bawić się w coś skoro zależy jak to synchronizuje FiveM. 20220611000852_1|690x388 Powracając do serwera polegającego na rozwożeniu transportów ciężarówką mieliśmy incydent kiedy całkowicie poważnie wjechałem w dystrybutor i wybuchłem. Śmieszna zabawa, ale po chwili nie było już tak wesoło. Przyjechał gracz medyk, następnie chciał mnie podnieść ale tutaj pojawił się problem... Według jego perspektywy kompletnie nigdzie nie leżałem, mimo że był dosłownie obok mnie i koleżanka też widziała jak moja postać leży martwa. Musiałem poczekać pięć minut do momentu respawna tym samym tracąc cały ekwipunek. Serwer był tak oskryptowany, że jeśli gracz medyk ci nie pomoże i zwyczajnie poczekasz do momentu odrodzenia to odrodzisz się w szpitalu bez ekwipunku który posiadałeś. Zamysł bardzo fajny, ponieważ zmusza to graczy do wzywania medyków tym samym dając im zajęcie na serwerze. Wszystko super, ale przez ten błąd straciłem ekwipunek. Tego typu incydenty mieliśmy nawet na innych serwerach, kiedy po prostu nikt nie widział mojej postaci leżącej przykładowo po spadnięciu z wysokości. 20220919211302_1|690x388 Kolejny problem synchronizacji widzimy cały czas na naszym serwerze, otóż dodaliśmy na serwer własnoręcznie stworzoną mapę urozmaicającą miejsce odrodzenia po połączeniu się z serwerem. Dodaliśmy prowizoryczne boisko wraz z dużą piłką na samym środku platformy. Kiedy chcieliśmy spróbować zagrać w taką piłkę nożną samochodami pojawił się kolejny problem. Piłka według mojej gry po uderzeniu znajdowała się kompletnie gdzie indziej niż u koleżanki. Tym samym nie mogliśmy pograć w piłkę nożną, ponieważ synchronizacja takich obiektów jak piłka nie działa w FiveM. 2|690x358 Teraz już nie o synchronizacji FiveM, natomiast o serwerach istniejących na tej platformie. Uruchamiając listę serwerów FiveM, można bardzo łatwo zauważyć że w Polsce jest za dużo serwerów RolePlay. Ciężko zauważyć jakikolwiek inny tryb serwera niż RolePlay. RolePlay jest fajny, ale po co tyle serwerów z takimi samymi gotowymi skryptami z internetu? Za tworzenie serwerów RolePlay zabierają się osoby niemające żadnego doświadczenia deweloperskiego. Na internecie jest pełna masa gotowych skryptów na serwery RolePlay... Deweloperzy większości serwerów RolePlay nie mają żadnego doświadczenia i zwyczajnie nie wiedzą co robią. Przetłumaczenie skryptu lub dodanie znacznika na mapie nie jest zbyt dużym osiągnięciem. Szukając po zagranicznych serwerach można znaleźć inne tryby od RolePlay'u. Dlatego też stworzyłem serwer Freeroam w Polsce, ponieważ nie ma sensu tworzyć kolejnego serwera RolePlay. 3|690x362 Przykładowy screen obrazujący problem z forum. FiveM blokuje serwery niepostawione na hostingu ZAP-Hosting. Oczywiście do sieci trafiały potem informację, że nawet właściciele serwerów postawionych na ZAP-Hosting takową blokadę dostali. Osobiście nawet sam miałem problem na jednej z maszyn, że po uruchomieniu serwera okazała się blokada adresu IP maszyny i musiałem szukać rozwiązania. FiveM zbyt nachalnie stawia na zarabianie na samych graczach. Wszędzie narzucane jest, aby stawiać serwery na ich hostingu ZAP-Hosting. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, chodzi o zarobek. 4|690x360 Kolejnym dość denerwującym problemem posiadając serwer FiveM są zwyczajne ograniczenia dla właścicieli serwerów. Za darmo można postawić serwer z maksymalnie 48 slotami, dodanymi pojazdami typu Audi, dodanymi postaciami typu Jack Sparrow, dodanymi mapami typu Burger Shot z GTA IV oraz nieograniczoną liczbą skryptów. Problem zaczyna się po czasie, kiedy chcielibyśmy zwiększyć ilość slotów lub dodać ubrania dla postaci. Trzeba wykupić subskrypcję patrona za 75 zł/miesiąc, 125 zł/miesiąc lub 250 zł/miesiąc. Inna cena daje inne korzyści dla serwera, więc tutaj niżej podam możliwości jakie daje dana oferta.

  • 75 zł/miesiąc - 64 sloty, dodanie ciuchów oraz kolorowa nazwa serwera na liście serwerów FiveM
  • 125 zł/miesiąc - 128 sloty, dodanie ciuchów, kolorowa nazwa serwera na liście serwerów FiveM oraz podświetlenie serwera złotym kolorem na liście serwerów FiveM
  • 250 zł/miesiąc - 2048 sloty, dodanie ciuchów, kolorowa nazwa serwera na liście serwerów FiveM, podświetlenie serwera gładkim różowym kolorem na liście serwerów FiveM, ikona serwera w formacie APNG (Podobne do grafik w formacie GIF) 15|690x388 Kolejny dość mocno denerwujący problem FiveM to podwyższony ping od normy. Zauważyłem, że na serwerze deweloperskim który posiadam postawiony na własnym komputerze posiadam aż 15 opóźnienia (pingu). Skoro posiadam postawiony serwer na własnym komputerze to powinienem posiadać masymalnie 3/5 opóźnienia (pingu). Ten problem można odczuć na każdym serwerze FiveM, zwyczajnie posiada się o 15 opóźnienia (pingu) więcej niż powinno być. Nie dość, że opóźnienie (ping) w FiveM odgrywa bardzo ważną rolę to jeszcze trzeba się liczyć z podwyższonym opóźnieniem. Po kontakcie na forum FiveM otrzymałem odpowiedź, że duże znaczenie odgrywa ilość klatek na sekundę względem opóźnienia. Najlepiej posiadać wyłączoną synchronizację pionową w celu generowania dużej ilości klatek na sekundę. Nie ma to sensu, ponieważ po pierwsze posiadam monitor 60Hz i będzie dochodzić do naderwań ekranu a po drugie karta graficzna będzie mi się gotować generując taką ilość klatek jaką tylko może... Temat utworzony na forum FiveM

->Zalety modyfikacji

20220917202638_1|690x388, 100%

20220917183647_1|690x388, 100%

20220915011634_1|690x388

0|690x388 Tutaj mógłbym podesłać bardzo dużą ilość przykładowych screenów jakie dzięki modyfikacji FiveM można zrobić. FiveM daje bardzo dużo możliwości w zakresie pomysłów i możliwości, także według mnie za pomocą tej modyfikacji na serwerach można tworzyć różne przepiękne screeny. RP|690x387

RP2|690x388 W zaletach nie mogło zabraknąć RolePlay'u z którego FiveM jest bardzo dobrze znany i w tym zakresie jest rozpoznawalny. FiveM praktycznie od samego początku jest znany z serwerów RolePlay na których odgrywa się tak zwana zabawa aktorska w przybraną postać. RolePlay jest bardzo fajny, aczkolwiek według mnie i mojej koleżanki RolePlay stał się zbyt nierealistyczny i zbyt dużo młodych graczy zabiera się odgrywanie swoich postaci. Nie chodzi mi o to, że dyskryminuje młodych graczy ale najczęściej właśnie grając z nimi nie dało się prowadzić realistycznego RolePlay'u. RolePlay jest zabawą spokojną, natomiast czasem przybiera formy szybszej i agresywnej rozgrywki. Młodsi gracze szukają jak najszybszych sposobów na prowadzenie życie gangstera, aby wszystko toczyło się wokół nich i byli wkręceni we wszystkie nielegalne biznesy. RolePlay nie polega tylko na strzelaniu, narkotykach i napadach...

->Moja paplanina Na ten moment uważam, że FiveM nadaje się tylko do serwerów RolePlay. Tam najmniej czuć problemy tej modyfikacji. Prowadzę serwer Freeroam, ale bardzo często czuję że deweloperzy FiveM stworzyli i nadal polepszają modyfikację z myślą o RolePlay'u.

|84x126Poradnik miesiąca: wrzesień 2022