Modyfikacja pliku hosts

Poradniki
vps
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Dodatkowe wpisy w pliku hosts potrafią zmodyfikować działanie aplikacji korzystających z sieci.

Możemy blokować tym sposobem reklamy czy łączyć się z innym serwerem niż jest to zalecane przez serwery DNS. Po prostu to własna mini strefa DNS dla naszego komputera w bardzo uproszczonej formie.

Więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hosts

Dostęp do pliku

Systemy z rodziny Windows

Najpierw uruchamiamy edytor tekstowy np. notatnik z prawami administratora. W systemie Windows 7 czy 8 wygląda to tak że wyszukujemy notatnik w pasku start a następnie klikając na niego prawym przyciskiem myszki wybieramy "Uruchom jako administrator"

Gdy mamy już odpalony notatnik otwieramy plik który znajduje się przy domyślnej konfiguracji w C:\Windows\system32\drivers\etc\hosts

Unix/Linux

Jako root lub używając sudo edytujemy plik /etc/hosts

Modyfikacja pliku

Każdy wpis to jedna linia. Dodajemy nową linię z adresem IP, spacją a następnie nazwą hosta czyli domeną. Przykład

127.0.0.1 example.com

Dzięki takiemu wpisowi gdy skorzystamy z przeglądarki, odpyta ona o tą stronę nasz komputer a nie zewnętrzny serwer.

Szymon
Szymon

Czyli załóżmy, że mam podpiętą domenę, która wspiera tylko protokół HTTP/HTTPS. Ustawiam sobie odpowiednią regułkę w hosts i mogę sobie "bezkarnie" odbierać i wysyłać nowe zapytania na protokole HTTP/HTTPS

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Nie jestem pewien czy dobrze to rozumiesz. W tym pliku możesz wpisać dowolną nazwę domeny czy subdomeny, nawet taką która nie istnieje przykładowo lvlup.ultra oraz adres IP jaki chcesz. Tym adresem IP może być twój VPS czy też host lokalny czyli 127.0.0.1 i to ten wpisany host odpowie Ci na żądanie przeglądarki o tym adresie.