Najbardziej wydajny unix/linux pod serwer

Zombie
linux
tirex
tirex

Zacząłem się zastanawiać jaki unix/linux jest najbardziej wydajny i lekki pod serwer. Sam nie korzystałem z dużej ilości unixów/linuxów więc wolę się zasugerować waszym zdaniem.

LinGruby
LinGruby Pionier

CentOS, RedHat, można na Arch też postawić serwer, można też od biedy Debian i Ubuntu. Wszystko zależy do czego ma służyć i w czym ktoś jest obeznany ( mam na myśli komendy, polecenia etc. itp. ) ;-)

tak na szybko :-)

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Rozumiem, że szukasz systemu operacyjnego Linux pod serwer np. VPS? Tak jak pisał @LinGruby , wszystko jest zależne od tego, co chcesz na nim postawić - bo nie wszystko da się na każdym ;) Ja polecam Ubuntu, 14.04 lub jak wolisz nowszy to 16.04, CentOSa jak chcesz VPSy robić, Ubuntu chyba bardziej pod serwery gier, choć nie jestem specjalistą.

Toranktto
Toranktto

Z Linuxów polecam CentOSa/RedHata i Debiana, z Unixów FreeBSD (świetna obsługa prawdopodobnie najlepszego systemu plików - ZFS :) , jaile, oddzielnie aplikacji osób trzecich od systemu bazowego) i Solarisa (Również stabilna obsługa ZFS, Solaris Zones). Inne mainstreamowe Unixy (nie licząc BSD) nie są dostępne na najpopularniejszą obecnie architekture x86, ale też są fajne na serwer.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Jeśli chodzi o dystrybucje linuxa to sądzę że sam wybór dystrybucji ma dość marginalne znaczenie na wydajność.

W sumie nawet biorąc pod uwagę wersje jądra to różnice nie powinny być większe niż powiedzmy 1-3% i lepiej wybrać system który jest wygodny w zarządzaniu i stabilny. Pamiętaj że w przypadku wielu dystrybucji możesz łatwo zmienić wersje samego jądra, nawet nie trzeba kompilować, są gotowe paczki.

Jeśli chcesz zaś miarodajnych wyników, przygotuj testowy wycinek pracy jaką ma wykonywać serwer, potem instalujesz wszystko po kolei i odpalasz tą samą pracę, spisujesz wyniki, uśredniasz i masz odpowiedź co wybrać :slight_smile: