Nie zmieniaj Ubuntu 14.04 na Debian 7

Zombie
vps, zarządzanie, nieaktualny
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Dużo razy spotkałem się z sytuacjami gdzie użytkownicy VPS KVM chcą zamienić standardowo instalowane Ubuntu 14.04 na Debiana 7.

Oczywiście jest taka techniczna możliwość ale zastanawiam się po co? To co działa na Debianie 7 zadziała i na Ubuntu 14.04.

Dodatkowo Ubuntu ma sprawny i standardowo włączony mechanizm automatycznych aktualizacji bezpieczeństwa a także bazuje na Debianie 8 który oczywiście jest nowszy: http://askubuntu.com/a/445496/453981

Używając ubuntu mamy też możliwość łatwego korzystania ze społecznościowych repozytoriów (PPA) gdzie instalacja repozytoriów dla aplikacji to dosłownie jedna komenda http://askubuntu.com/a/217182/453981

Poradników też znajdziemy więcej dla Ubuntu. Komendy też są te same. Okres wsparcia przez firmę Canonical LTS jest też trochę dłuższy.

Więc pytam się po co tracić czas na ręczną instalację starszego systemu który ma mniej funkcji? Może coś pomijam? Dajcie znać :slight_smile:

LinGruby
LinGruby Pionier

SystemZ:

Oczywiście jest taka techniczna możliwość ale zastanawiam się po co?To co działa na Debianie 7 zadziała i na Ubuntu 14.04.

SystemZ:

Więc pytam się po co tracić czas na ręczną instalację starszego systemu który ma mniej funkcji?Może coś pomijam? Dajcie znać :slight_smile:

Podejrzewam że jest to podparte trendem jaki wszędzie jest rozpowszechniany że na serwer to Debian a na desktop to Ubuntu etc.

A pakiety w Ubuntu i Debianie związane z serwerem są takie same. Ale cofanie się do Debian v7 oczywiście jest jak najbardziej dziwne no chyba że w jakiś poradnikach gdzieś napisanych taka wersja istnieje i jak to mniej zaawansowani myślą że na Ubuntu 14.04 nie ruszy 😉

Ale nasuwa się też się stwierdzenie że może to być potraktowane zależnościami w pakietach tak tylko gdybam 😉

Szymon
Szymon

Używam debiana 7 od zawsze kiedy pamiętam. I powiem tak. Używam go dlatego, że mam przyzwyczajenie do komend z mojego pierwszego poradnika, który obejrzałem na youtube. Także zawsze słyszałem, że debian 7 jest lepszy, bo wydajniejszy i wgl.

@edit Nie miałem nigdy nawyku sprawdzania czy to co ktoś mówi to prawda. Ten nawyk narodził mi się dopiero niedawno :P

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Szymon:

Używam debiana 7 od zawsze kiedy pamiętam. I powiem tak. Używam go dlatego, że mam przyzwyczajenie do komend z mojego pierwszego poradnika, który obejrzałem na youtube.

Ok, podaj komendę która zadziała na Debian 7 a nie zadziała na Ubuntu 14.04, pomijając inną nazwę dystrybucji.

LinGruby
LinGruby Pionier

Szymon:

Także zawsze słyszałem, że debian 7 jest lepszy, bo wydajniejszy i wgl.

Ale jest już Debian 8, a ja zaczynałem na swoim priv home server jak był Debian 5 teraz mam Debian GNU/Linux 8.5 (jessie) wszystko działa 😉 na lapku mam Kubuntu 16.04 też wszystko działa 😎

Szymon
Szymon

Mówię ci, że kiedyś oglądałem poradniki i ktoś mi to "wmówił", a czemu to czyt. wyżej.