Nowy model kopii zapasowych VPS od 05.2016

LVL UP
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Wątek ten nie jest już aktualny i zostaje zamknięty. Zaktualizowane zasady można naleźć tu:

https://lvlup.rok.ovh/t/przywracanie-kopii-zapasowej-uslug-od-01-2017/1776

Dotychczas z kopiami zapasowymi VPS bywało różnie.

Na jednym hoście kopie były robione co kilka dni na innym codziennie. Była to kwestia serwera do backupów który nie do końca wytrzymywał ponad 20 serwerów dedykowanych próbujących wykonać backup w podobnym czasie. Czasami były przechowywane 4 ostatnie kopie a w innych wypadkach tylko jedna czy dwie aby móc wszystko zmieścić. Generalnie kopie zawsze były dostępne ale nie było to ustandaryzowane.

Od początku maja został wprowadzony nowy system oparty o inne rozwiązania. Teraz gdy wiem że ten system sprawdza się lepiej niż poprzedni mogę oficjalnie go ogłosić tu na forum wraz ze szczegółami.

Z perspektywy dostawcy jest taniej co pozwala utrzymać obecne ceny VPS bez zmian oraz łatwo mogę określić ile ostatnich kopii będę trzymał. Ceną tańszego trzymania tych kopii jest opłata za przywrócenie kopii - o tym za chwilę. Nowy system jest też mniej awaryjny i zajmuje mi mniej czasu co pozwala zająć się większą ilością nowości w lvlup.pro oraz szybszym czasem odpowiedzi na zgłoszenia klientów.

Kopie zapasowe są przywracane zawsze tylko z dwóch możliwych powodów

  • awaria sprzętowa
  • na życzenie klienta

Ten pierwszy punkt to sam powód istnienia tych kopii. Sprzęt czasami ulega awariom i nie chciałbym aby była to przyczyna utraty danych klienta, dlatego w takich wypadkach kopie przywracane są bezpłatnie i nie wymaga to żadnej interwencji użytkownika. Wystarczy po prostu poczekać i wszystko samo wróci do normy :slight_smile:

Jeśli zaś chodzi o przywracanie na prośbę klienta to jest to coś w stylu "hej, backupy są dla lvlup.pro na czarne godziny ale skoro już są zrobione to też możesz z nich skorzystać jeśli chcesz". Są to bardzo rzadkie przypadki, rzadziej niż raz na tydzień i istnieje taka możliwość gdy tylko klient pokryje wydatki związane z pobraniem kopii od zewnętrznego dostawcy. Biorąc pod uwagę wyraźny zapis odnośnie kopii zapasowych w regulaminie wygląda na to że każdy użytkownik robi po prostu swoje własne kopie zapasowe i z nich korzysta, ewentualnie tak wszystkim zarządza że nie potrzebuje tych kopii.

Jako że koszty pobrania takiej kopii dla mnie mogą być różne w czasie (kwestie walutowe itp.) jest założony pewien bufor który daje prosty i łatwe do wyliczenia ceny: 0,50PLN za każdy rozpoczęty GB kopii zapasowej Przechowywane są backupy z 3 ostatnich dni.

Przykład Kopia zapasowa VPS którą chcemy przywrócić ma 1,6GB czyli koszt będzie wynosił jak za 2GB czyli 1zł.

Sądzę że koszt nie jest duży biorąc pod uwagę przeciętny serwer VPS. Zawsze warto mieć te kilka złotych w portfelu lvlup.pro na takie okazje lub po prostu samemu tworzyć kopie :slight_smile: