Odzyskiwanie dostępu do VPS KVM po zapomnieniu hasła

Poradniki
vps, zarządzanie
bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

Na ogół zalecane są mocne hasła dostępowe do wszystkiego - w końcu nikt nie chce, żeby ktoś włamał się na jego konta. Niestety może się zdarzyć, że zapomnimy swojego hasła, a dobre praktyki uczą, żeby nie zapisywać nigdzie haseł. W tej sytuacji możemy stracić dostęp do serwera VPS i nie będziemy mogli się zalogować. Ten poradnik przychodzi z pomocą. Za pomocą liveCD zamontujemy dysk i zmienimy hasło do konta root, ale możemy w ten sposób zmienić hasło do dowolnego konta, lub tworzyć nowych użytkowników.

Wybranie odpowiedniego ISO LiveCD

W zasadzie nie powinno robić to dużych różnic, ale zawsze lepiej mieć pewność niż jej nie mieć. Ja na potrzeby poradnika będę zmieniał hasło na debianie, więc posłużę się ISO debiana. O ile się nie mylę, to niezależnie od dystrybucji linuxa możemy użyć dowolnej innej dystrybucji z płyty. Aby uruchomić system z płyty, w panelu proxmox przechodzimy do zakładki sprzęt image|168x76 wybieramy napęd CD/DVD i edytujemy go. image|180x33 Ja wybieram z przestrzeni collection obraz debian-live-8.10.0-amd64-standard.iso image|300x130 Zapisujemy wybór i przechodzimy do konsoli.

Bootowanie z płyty

Restartujemy serwer za pomocą opcji reset z rozwijanej listy obok Wyłącz. Gdy pojawi się ekran proxmox wciskamy ESC i wybieramy opcję 3 (DVD/CD na ata1) image|669x500 Jeżeli korzystasz z ISO debiana powinieneś zobaczyć podobny ekran do poniższego. Strzałkami wybieramy pierwszą opcję, Live i czekamy aż system się załaduje. image|670x500 Po załadowaniu powinniśmy ujrzeć standardowy debianowy ekran logowania. Logujemy się za pomocą loginu user i hasła live. image|268x76 Za pomocą polecenia sudo -i bez podawania hasła przelogowywujemy się na konto root.

Montowanie dysku

Teraz za pomocą polecenia mkdir -p /mnt/hdd tworzymy katalog do którego podepniemy nasz dysk systemowy. Jeżeli używamy standardowej konfiguracji partycji, to dysk systemowy powinien być dostępny pod /dev/sda1 lub /dev/vda1. Aby sprawdzić, która nazwa jest prawidłowa, spróbuj wykonać polecenie ls /dev/vda1. Jeżeli uzyskasz błąd no such file or directory, spróbuj ls /dev/sda1. Jeżeli i w tym wypadku dostaniesz taki błąd, napisz w odpowiedzi, a pomożemy ustalić Ci, jak nazywa się Twój dysk ;) Jeżeli dostałeś w wyniku z którejś z komend nazwę pliku, to znaczy że to właśnie on jest dyskiem który nas interesuje. image|467x68 Jak widać mój dysk nazywa się /dev/sda1, więc montuję go za pomocą polecenia mount /dev/sda1 /mnt/hdd. Od teraz mam dostęp do dysku swojego vpsa. image|690x42 Teraz musimy "zamknąć się" na naszym dysku. W tym celu wykonujemy polecenie chroot /mnt/hdd.

Zmiana hasła

I już w zasadzie na sam koniec wykonujemy polecenie passwd i ustawiamy nowe hasło konta root, którego chcemy używać. Gotowe! Teraz pozostało nam z proxmoxowego menu Wyłącz wybrać opcję reset i możemy już odetchnąć z ulgą i zalogować się na konto root naszym nowym hasłem :)

Możemy teraz usunąć płytę z naszego wirtualnego napędu i oto jest, koniec poradnika. image|293x236

Devanger
Devanger

Spoko poradnik dzięki autorowi odzyskałem dostęp <3

majster
majster

masz może link skąd to oficjalnie pobrać? Bo boję się pobierać z jakichś stron dziwnych z crackami

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Poradnik nie wymaga pobierania niczego, z czym konkretnie masz problem?

majster
majster

a to ja myślałem, że to jakiś program 😄

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Jest to interfejs Proxmox, do którego można uzyskać dostęp przez stronę internetową w panelu LVL UP:

image|207x68