Opis Radeon RX480

Pytania i problemy
recenzja, graficzna, karta, radeon, opis
koweq
koweq

###KRÓTKI WSTĘPIK Witam! Postanowiłem że będę opisywał różne karty graficzne dostępne na rynku. Czemu? Komu to potrzebne? Chcę pomóc ludziom którzy chcą wybrać kartę graficzną i nie wiedzą jaką/czemu akurat tą? Zaczynam od Radeona, bo mam do niego sentyment (mój pierwszy komputer miał radeona, mój laptop miał radeona i teraz mój PC ma radeona) i uważam że Radeony zaczynają być opłacalne. Po tym przydługim i przynudnawym wstępie zaczynam!

#OPIS

AMD Radeon RX480 to najnowsza konstrukcja ze stajni "czerwonych". Model ten został oparty na najnowszym, pełnym rdzeniu Polaris 10 opartej na 4 generacji architektury GCN (Graphic Core Next) . Sama karta graficzna jest wyposażona w 4/8GB RAMu w technologii GDDR5. Karta posiada 36 jednostek obliczniowych, 2034 procesory strumieniujące, moc na poziomie 5,8 TFLOPS (Teraflopy - jednostka mocy obliczeniowej) może pochwalić się jeszcze taktowaniem samej karty na poziomie 1120 Mhz /1266 MHz (Normalnie/W trybie boost) i taktowaniem pamięci na poziomie 1750 MHz (albo więcej). Co do pamięci to jak wspomniałem wcześniej ma jej 4 lub 8 GB, ale nie wspomniałem o jej przepustowości która wynosi 244 GB/s. Interfejs tejże pamięci ma 256 bitów. Karta została wykonana w 14nm procesie FinFET. Warto też wspomnieć że jest "VR Ready"

###TECHNOLOGIE KTÓRE WSPIERA:

  • DX12 - zestaw funkcji API który wspomaga generowanie grafiki i dźwięku np. w grach
  • AMD FreeSync – technologia która synchronizuje częstotliwość odświeżania monitora z generowaniem klatek/s (fpsów) przez kartę graficzną.
  • Vulkan - API które ma za zadanie "okiełznać" wielordzeniowe procesory i karty graficzne.
  • Virtual Super Resolution - technologia która pozwala wyświetlać np. obraz 4K na ekranie FullHD
  • AMD Eyefinity - technologia która pozwala podłączyć do 6 monitorów do jednej karty graficznej

###WYJŚCIA WIDEO

  • HDMI 2.0
  • DisplayPort 1.4 z HDRem
  • może obsługiwać DVI

###RECENZJA

Karta graficzna Radeon RX480 to aktualnie jedna z najbardziej opłacalnych kart graficznych do VR. Dzięki tej karcie uruchomimy praktycznie każdą grę na NAJWYŻSZYCH detalach z 30-60 FPS. Biorąc pod uwagę że jest to konstrukcja za około 1100zł to niezły wynik. Kiedyś była bardzo niedostępna w Polsce ale dostępność i cena się ustabilizowały. Uważam że to mocny cios dla NVidii w średnim segmencie cenowym, bo karta walczy jak równy z równym z kartą GeForce 1060 3/6GB! Polecam osobom które dużo kasy nie mają ale chcą grać na najwyższych detalach w każdą grę. Również zadowolonym można być z najnowszej edycji sterowników, bo jak dobrze wiadomo Catalysty były po prostu słabe. Teraz sytuacja się zmieniła. Razem ze sterownikami dostajemy też trochę opcjonalnego darmowego softwaru np. Raptr, co niektórzy mogą uznać za nachalne. Dzięki powołaniu Radeon Technology Group wszystko stało się bardziej dopracowane, lepsze.

Ogólna ocena: 8/10. PLUSY:

  • Stosunek ceny do jakości/szybkości
  • moc
  • sterowniki
  • wygląd

MINUSY:

  • Najnowszy radeon z pełnym chipem jest tylko na średnią półkę? AMD sobie żarty robicie?
  • Niektóre wersje GTXa 1060 są opłacalniejsze

###Przykładowe modele RX'a 480

  • "referent" od AMD - cena: nieznana
  • Sapphire Radeon RX 480 4/8GB - cena: kolejno 1099/1339 zł
  • MSI Radeon RX 480 4/8GB GAMING X - cena: kolejno 1199/1299 zł
  • XFX Radeon RX 480 GTR Black Edition (8GB) - cena: 1479 zł

###WYGLĄD "REFERENTA" 275x183

Źródła: amd.com, google.com, pclab.pl. pl.wikipedia.org/en.wkipedia.org

Ewentualnie dopiszę inne modele tej karty więc proszę moderatorów o stałe przestawienie tematu w tryb "wiki" jeśli się nie mylę.

Dzięki za przeczytanie moich bazgrołów! Mam nadzieje że kogoś przekonałem do kupna tejże karty graficznej!

koweq
koweq

btw. jest taki hack że jak załaduje się na wersje 4GB BIOS od 8GB to te dodatkowe 4GB się odblokuje i ma się za cenę 4GB wersję 8GB. NIE ODPOWIADAM ZA EWENTUALNE USZKODZENIA KARTY GRAFICZNEJ W KTÓREJ ZOSTAŁA PRZEPROWADZONA TAKOWA MODYFIKACJA!

Fallen
Fallen Pionier

To tez zależy od jakiej wersji bo prawda wychodziły wersje 4GB z 8 kościami ale też wychodziły wersje poprawne z 4 kościami :)

koweq
koweq

Naprawdę? Sorry, moje przeoczenie :)

koweq
koweq

@adminek153 wydaje mi się że jednak poddział "PC" to nie jest dobre miejsce dla tego tematu, gdyż poddział PC jest o administrowaniu PC a nie o podzespołach ;)

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Jak kupi się 4GB to jest opcja dołożenia ramu do 8GB? Zawsze mnie to zastanawiało (wiem, wydaje się to głupie), czy da się rozłożyć kartę i tej pamięci tam dodać. lol PS Nie jestem jakimś maniakiem/specjalistą, zwykly użytkownik.

Fallen
Fallen Pionier

Nie. Musiałbyś przerobić PCB aby było gdzie dolutować kości https://pl.wikipedia.org/wiki/Obw%C3%B3d_drukowany

system
system

Ten temat został automatycznie zamknięty 32 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.