Początki z desktopowym Linuxem, czyli czy warto przestawić się na Linuxa?

Off topic
linux, windows, desktop
Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Hej hej :D

Od zawsze korzystałem z Windowsa. Od XP, przez 7 aż do obecnego u mnie 8.1. Zastanawiałem się ostatnio czy nie warto by przejść na Linuxa - podobno lepsza wydajność i ogólnie "po prostu jest lepszy". Zachęcił mnie również taki bajer z tymi statystykami systemu na ekranie ;)

Chciałbym się Was spytać, bo na pewno jest tutaj wielu posiadaczy Linuxa, czy warto przesiadać się na tzw. systemy uniksopodobne.

Moje obecne doświadczenie z Linuxem to serwery VPS / dedykowane z Ubuntu 14.04 Server, lecz zapewne do systemów na codzienną pracę jest on zupełnie inny - bo przecież to tylko komendy są w Ubuntu Server (tak, wiem, można zainstalować środowisko graficzne ale nie o to chodzi ;)). Przez tydzień miałem na partycji zainstalowany Linux Mint, lecz średnio sobie radziłem - ledwo zainstalowałem TeamSpeaka, a system nie wykrywał mi karty graficznej i miałem w CS:GO 15 fpsów (nie zainstalowałem sterowników?).

Podsumowując, chciałbym poznać opinię aktualnych użytkowników Linuxa oraz osób które planują przesiadkę, czy jest w miarę do ogarniecia oraz jaki system operacyjny unixowy na początek polecalibyście mi - najbardziej wolałbym Ubuntu, bo do niego znam dużo komend, a taki ... nie znam innych systemów, znacz znać kojarzę, lecz są skomplikowane.

Pozdrawiam i czekam na opinie :D

Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

Jako osoba która większość życia przesiedziała w okienkach, zdobyłam się na odwagę i pierwsze podejście zrobiłam do Minta. Nie było źle, ale rewelacji też nie było.

Obecnie mam dwa systemy: Ubuntu 16.04. i Win 8.1. Gry i inne pierdółki trzymam na Windzie, bardziej poważny stuff (np. logowanie się do banku) wolę jednak wykonywać pod Ubuntu. Coraz więcej gier istnieje/da się odpalić na Linuxie plus nie wyobrażam sobie kodzenia na M$. Wolę nie wspominać ile czasu straciłam na próbie zainstalowania Ruby i Railsów, gdzie na Linuxie Ruby jest "w zestawie". :slight_smile:

Jeszcze trochę i Win zostanie mi tylko do odpalania Simsów 2 :D

DoreK
DoreK α-tester v3

Ja aktualnie mam Windowsa 7, choć zawsze wolałem Ubuntu ze względu na moje ulubione Unity i prostotę użytkowania. Po prostu z Ubuntu przyjemniej mi się korzysta i tyle - również mam zamiar zainstalować go obok windowsa ewentualnie kupić sobie małego notebooka bez systemu i zainstalować na nim Ubuntu. Winda potrzebna mi jest do gier :v

LinGruby
LinGruby Pionier

Timo:

Chciałbym się Was spytać, bo na pewno jest tutaj wielu posiadaczy Linuxa, czy warto przesiadać się na tzw. systemy uniksopodobne.

Mac <——- Windows <——- Linux <——- BSD <——- UNIX

Tak to w historii wygląda :slight_smile:


A co do reszty to osobiście mogę na początek polecić Manjaro XFCE --> https://manjaro.org/get-manjaro/

lub z innym GUI robionym przez społeczność --> https://manjaro.org/community-editions/

masz w repo już TeamSpeaka i masz już zainstalowany SteamOS. siedząc na wersjach lap/desktop na Debian i *buntu pochodnych stwierdzam że Manjaro ( Arch ) jest o wiele przyjemniejsze. Ale moim celem był Arch ( pozbawiony dziwnych rozwiązań z Manjaro ) wiec można bez problemu przejść z Manjaro na Arch stosując się do tego poradnika

http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,17.0.html

nadal aktualny acz ja tylko wykorzystałem ostatnie 20% z niego resztę sam zrobiłem wcześniej.

A co do wydajności to mogę tylko pokazać start systemu na moim kernelu

https://lvlup.rok.ovh/t/arch-manjaro-i-arch-podobne-distra/2559/#3

Co do reszty to wszystko jest uzależnione od indywidualnych zapotrzebowań użytkownika, ja osobiście widzę same plusy od startu systemu po całe zarządzanie i co istotne w Linux Ty decydujesz jak ma system pracować a nie jak to jest w Windows że system decyduje za użytkownika.

Acz na początek polecam zrobić ja pisała @Aylin ma dwa systemy ( zawsze potem można się pozbyć Windowsa za pomocą GParted-Live http://gparted.org/download.php jak dla mnie rewelacyjne narzędzie- system ) ja tak się pozbyłem Win 10 bo i tak nie zaglądałem na niego a tylko miejsce zajmował, robione na tak zwanym ( żywym organizmie ) wyłącznie Win 10 odpalenie GParted-Live wywalenie Win 10 poprzesuwanie partycji odpalenie Linux i wszystko działa ;-)

Ot tyle

Powodzenia

LinGruby
LinGruby Pionier

Tak jeszcze co do wydajności

glxgears
20644 frames in 5.0 seconds = 4128.712 FPS
19911 frames in 5.0 seconds = 3982.097 FPS
20440 frames in 5.0 seconds = 4087.800 FPS
19909 frames in 5.0 seconds = 3981.743 FPS
20434 frames in 5.0 seconds = 4086.763 FPS
18933 frames in 5.0 seconds = 3786.506 FPS
19432 frames in 5.0 seconds = 3886.343 FPS
19815 frames in 5.0 seconds = 3962.868 FPS
18618 frames in 5.0 seconds = 3723.365 FPS

a sprzęt jest średniej klasy część w profilu masz a część tutaj

inxi -xxf
Machine:   Device: laptop System: Acer product: Aspire E5-571 v: V1.32 Chassis: type: 10
           Mobo: Acer model: EA50_HB v: V1.32 UEFI: Insyde v: V1.32 date: 09/15/2015
Graphics:  Card: Intel Haswell-ULT Integrated Graphics Controller bus-ID: 00:02.0 chip-ID: 8086:0a16
           Display Server: X.Org 1.19.3 driver: intel Resolution: 1366x768@60.00hz, 1280x1024@60.02hz
           GLX Renderer: Mesa DRI Intel Haswell Mobile GLX Version: 3.0 Mesa 17.0.4 Direct Rendering: Yes
Info:      Processes: 252 Uptime: 3 days Memory: 4600.2/15951.4MB Init: systemd v: 232 Gcc sys: 6.3.1
           Client: Shell (zsh 5.3.1 running in xfce4-terminal) inxi: 2.3.8
Tadzio
Tadzio

Radził bym ci ubuntu. Sam przeszedłem z windows'a na ubuntu i jest ok. Tylko na początku może ci byc cięzko sie przyzwyczaic.

DoreK
DoreK α-tester v3

Kubuntu też jest fajne :P

koweq
koweq

Ja korzystałem z Linuxów tylko z Ubuntu ale polecam :>

NitroFuN
NitroFuN

A może... Hackintosh? Co prawda jest trochę przy tym zabawy (nerwy i frajda jednocześnie), ale efekt jest bardzo ciekawy :slight_smile: Tylko niestety trzeba będzie sformatować cały dysk dla Maca i z dualbootem są problemy (Do dziś nie ogarnąłem jak zrobić dualboot, albo mi nie startuje, albo startuje mi tylko Windows, albo startuje tylko Mac xD) i trzeba pamiętać, że robienie macOSa to nie tylko pobranie obrazu systemu z internetu, trzeba się wyposażyć w pendrive minimum 8GB, maszynę wirtualną z gotowym systemem, dobry internet i skonfigurować bootloader (dla przykładu Clover)

E-pg
E-pg

DoreK:

Kubuntu też jest fajne 😛

Xubuntu też :slight_smile:

DoreK
DoreK α-tester v3

Ciekawe, ciekawe :P Jednak ten Kubuntu chyba "ładniejszy" jest

Dyziuu
Dyziuu

DoreK:

Ciekawe, ciekawe 😛 Jednak ten Kubuntu chyba "ładniejszy" jest

No Kubuntu też ładne, mi się też mint z KDE podoba :)

DoreK
DoreK α-tester v3

Mi Mint nigdy nie podchodził, nie lubię tego KDE aczkolwiek Plasma jest ładna i można sobie dostosować tak, żeby przypominało w pewnym sensie Unity, co bardzo mi się spodobało bo w 18.04 chcą pozbyć się Unity na rzecz gnome które jest okropne. Widziałem też jakąś petycję żeby była plasma zamiast gnome, jeśli jednak Mark tego nie wprowadzi, prawdopodobnie Kubuntu zainstaluję prędzej czy później. A najlepiej byłoby gdyby Unity zostało.

NitroFuN
NitroFuN

Może powstanie jakiś fork Unity tak jak fork GNOME 2 w MATE 😉