Pomoc w wyborze usługi. (CSGO)

Pytania i problemy
Keksoniusz
Keksoniusz

Cześć, jestem nowym użytkownikiem forum dlatego pragnę przywitać się ze wszystkimi. :vulcan_salute: Od pewnego czasu nurtuje mnie jeden mały problem. Mam w planach uruchomienie małego projektu? (nie wiem w sumie jak to można nazwać) Chodzi o kilka serwerów csgo - typowy aim/deathmath do "szlifowania skilla" coś pokroju warmupserver.net czy brutalcs. Problem czy refleksja jaka mnie nachodzi to usługa o którą oprę owe serwery. Ostatnim czasem testowałem parę wariantów opartych o procesory intela xeon, lecz po dłuższych testach doszedłem do wniosku, że nie ma to kompletnie sensu. (Wysoki poziom sv/var po stronie serwera, core procesora praktycznie u progu wytrzymałości i to wszystko przy 16 graczach na serwerze) Po paru dniowych bojach znalazłem lvlup z ofertą serwerów typowo pod gry. Tutaj narodziło się pytanie czy warto? Na starcie chciałbym skupić się wyłącznie na 2 średnich serwerach, których z czasem będzie przybywać.

Czy waszym zdaniem pójść w kierunku oferty VPS z serii normalnej/turbo, zwykłego hostingu gier pokroju 1shot1kill, czy postawić na serwer dedykowany(myślałem o OVH) Zależy mi na dobrej stabilności/mocy pojedynczego rdzenia procesora tak by gracz mógł skupić się wyłącznie na grze bez niepotrzebnych problemów po stronie serwera. Może ktoś ma serwer CSGO w usługach lvlup i mógłby się podzielić swoją opinią na ten temat? Będę niezmiernie wdzięczny 😉

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Hej, witaj na forum.

Wybór VPS-ów "do gier", czyli na przykład takie jak w lvlup, jest dobrym posunięciem. Serwery gier, jak wiesz, bardzo często potrzebują wysokiego taktowania, co oferują głównie procesory desktopowe spotykane rzadziej w większości ofert hostingów.

Sam hostowałem swojego czasu serwer CS:GO na lvlup, jeszcze za poprzedniej oferty. Ponad 20 osób bezproblemowo sobie grało, ale nie wiem czy to dobre porównanie.

Keksoniusz:

Tutaj narodziło się pytanie czy warto? Warto, a przynajmniej warto spróbować. Jeśli uznasz, że serwer VPS nie spełnia twoich oczekiwań - nie musisz go przedłużać na kolejne miesiące. Nie ma opłaty instalacyjnej jak w serwerze dedykowanym, więc się nie martwisz.

No właśnie, co do serwera dedykowanego. Sporo osób ci go poleci. Owszem, wydajność będzie jeszcze wyższa (jeśli porównasz z serwerem VPS o podobnych specyfikacjach hosta), pytanie czy potrzebujesz aż takiej mocy.

Piszesz, że ma to być mały projekt. VPS powinien więc bez problemu wystarczyć. Poleciłym ofertę UpRyze zlokalizowaną w Polsce, są niskie pingi a procesor i dysk jest jeszcze szybszy niż oferta do gier we Francji.

A czy warto wziąć Turbo? Myślę że zwykła oferta wystarczy. Krążą plotki o gorszej wydajności, ale osobiście posiadam serwer ze zwykłej oferty i nigdy nie mam z nim problemów 🙃 A w razie czego, zakupiony pakiet można zmienić.

Keksoniusz
Keksoniusz

Dziękuje Ci za szybką odpowiedź, tak na starcie nie mierzę wysoko by nie spalić się za szybko. Jeśli chodzi o serwer dedykowany to już ostateczność gdyby nic się nie nadawało. Myślę o dwóch VPS każdy na jeden serwer csgo i takim sposobem były by dodawane kolejne serwery gier. Jedyna rzecz która mi nie leży to rozmiar dysku w pierwszych oferowanych pakietach. Potrzebowałbym w sumie moc tylko jednego cora tutaj pierwszy pakiet mógłbym przetestować, lecz dysk nie wystarczy na uruchomienie serwera, potrzebuje przynajmniej 30GB. Drugi pakiet wydaje mi się, że nie będzie w pełni wykorzystany pod jeden serwer - dwóch na nim nie uruchomię bo znów zabraknie mi miejsca. Chciałbym każdy serwer był uruchomiony na osobnym kliencie serwera i oddzielnym adresie ip. Pytałem supportu i niestety nie ma możliwości dodania tych paru GB a myślę, że rozwiązało by to problem - bo zamówiłbym 2 sztuki. Jakby zdały egzamin to w późniejszym czasie domawiałbym kolejne.

psycho
psycho

Wypowiem się trochę, bo już sporo serwerów CS:GO hostowałem.

Co do wyboru VPS, czy hosting to wybór zależy od tego jak duże masz umiejętności w zarządzaniu takim serwerem VPS i ewentualną chęć do nauki, bo jeśli zrazisz się po kilku błędach to raczej nie będzie to dobre posunięcie.

Jeśli chodzi o wydajność to więcej plusów jest na stronę VPS'a niż współdzielenia zasobów z innymi serwerami na hostingu (czasem te serwery przez źle napisane skrypty potrafią lagować każdy inny serwer na maszynie matce).

Minimalne pakiety jakie Ci polecam to:

image|690x58

Z czego w tym przypadku optymalnym wyborem jest pakiet 8GB pamięci RAM, gdyż na 4 GB nie zmieścisz całej paczki plików serwera oraz ewentualnego FastDL.

image|690x53

Tutaj wygląda to już o wiele lepiej i minimalny pakiet 4GB UpRyze pozwoli Ci na postawienie jednego serwera bez problemów, a do tego jeszcze znajdzie się miejsce na dodatkowe zasoby, ewentualny FastDL. Wydajność też będzie o wiele lepsza niż w przypadku oferty z lokalizacji francuskiej.

Teraz trochę o tym dlaczego niższe pakiety nie wchodzą w grę.

Otóż pamiętajmy, że VPS to tak naprawdę serwer w serwerze, więc na tej maszynie jest uruchomiony cały system operacyjny, który też potrzebuje swoich zasobów. Jeśli weźmiesz maszynę z 1 wątkiem procesora może okazać się, że serwer będzie dostawał zadyszki, gdy np. ktoś będzie łączył się z serwerem i pobierał pliki przez FastDL (które zakładam, że jest postawione na tym oto VPS), gdyż serwer WWW też potrzebuje zasobów dla siebie. Może to powodować lagi na serwerze, a tego byśmy nie chcieli. Dlatego z własnego doświadczenia polecam zaopatrzyć się w przynajmniej 2 wątki procesora, aby mieć ewentualny zapas mocy na wypadki losowe. Jeśli zamierzasz używać również botów na serwerze np. w formie zapychania slotów, aby widać było, że ktoś jest na serwerze to 2 wątki staje się minimum, aby serwer działał bez skaczących w dół FPS i var.

A teraz trochę z przydatnych informacji:

Do łatwiejszej obsługi serwera możesz użyć narzędzia, które zwie się LinuxGSM. Jest to narzędzie, które wspomaga administratora w takich rzeczach jak instalacja serwera, aktualizacja, ma również narzędzia do monitorowania i zgłaszania ewentualnych awarii serwera np. poprzez Discord.

https://linuxgsm.com/lgsm/csgoserver/

Keksoniusz
Keksoniusz

Dzięki za fachową pomoc, bardzo to doceniam. Wychodzi na to, że sprawdzę na początek pakiet z 4GB dostępnej pamięci i w razie czego będę domawiał kolejne. Pomysł z FastDL fajny jest mi znany jeszcze za czasów CS 1.6, na pewno go wykorzystam. LinuxaGSM poznałem jakiś czas temu gdy sprawdzałem działanie na intelu xeon, fajne narzędzie bardzo upraszcza proces uruchamiania takiego serwera.

Zatem znalazłem odpowiedź na swoje pytanie, jeszcze raz Wam dziękuje za pomoc, na pewno ją wykorzystam 😉

Keksoniusz
Keksoniusz

Testów ciąg dalszy...

W tym tygodniu przetestowałem kolejne serwery, jednym z nich ten z lvlup. Niestety nie udało mi się odnaleźć odpowiedniej usługi dla mnie. (chyba, że coś źle robię) W tym poście celowo nie podam nazw firmy z których korzystałem, nie będę nikogo reklamował i wydawał opinii, ponieważ nie czuje się na tyle kompetentny by wydawać wyroki. W sumie przetestowałem 3 VPS. (Nie jestem fachowcem w tego typu sprawach, proszę wziąć to pod uwagę)

  • 1 testowany VPS opcja typowo hostingowa, dobra do uruchomienia swojej strony, poczty elektronicznej itd. ewentualnie innych mniej zaawansowanych projektów. Parametry tej maszyny to CPU - xeon e5-2690, 2 core 3,8Ghz(Turbo), 4GB ramu 50GB dysku SSD Wnioski, kompletnie przestrzelona opcja, przy 18 graczach on-line VAR stoi na czerwonym polu, core procesora wykorzystany w 100% Do pozostałych opcji, serwer dobry, bez większych uwag, lecz pod serwer CSGO nie opłacalna opcja.

  • 2 serwer typu "Game" pierwszy raz mam taki serwer w ręku. Zapowiada się o wiele lepiej, usługa opłacona, pora brać się za testy. Tym razem wschodząca gwiazda Ryzen 5 3600, do mojej dyspozycji 2 core, 4GB ramu, 40GB SSD NVMe. Szybciutko instaluje serwer (serwery są uruchamiane przy pomocy LinuxGSM) Wgrywam konfiguracje którą przygotowałem wcześniej i pełny optymizmu sprawdzam rezultaty. Wnioski, jest lepiej lecz znów niestety przestrzelona opcja, core procesora 100%, parametry VAR/SV czerwone pole. Testy odbywały się przy symulacji 18-24 graczy.

  • 3 Lvlup Po rezultatach testu z poprzedniego VPS jest mi wszystko jedno bo z góry wiem, że się nie uda. Zapytałem support o test, lecz nie czekając na odpowiedź zakupiłem serwer. Do dyspozycji Ryzen 7 3800X, 4GB ramu, 50GB SSD NVMe. (Nie wybieram opcji z 2 core, ponieważ gra tak nie wykorzysta potencjału drugiego rdzenia) Standardowa procedura, instalacja serwera, wgrywam konfiguracje i sprawdzam rezultaty. Nie łudząc się ustawiam symulacje 20 graczy. Wniosek ... var|517x45

Serwery, które planuje uruchomić to typowy DeathMatch, na serwerze na prawdę dużo się dzieje, jest ciągła akcja. Serwer jest oparty praktycznie na prostym konfigu, wybór broni, czas mapy 15 minut i cała magia jaką jest "strzelanie" - każdy na każdego. Gdybym potrzebował serwer do gry 5vs5 w prywatnej sesji, zapewne wystarczył serwer z pierwszego testu. Ostatnią szansą jest oferta jaką zaproponowała mi jedna firma, mam dostać w tym tygodniu usługę opartą o procesor i9 9900k 5Ghz(Turbo) - zdam relacje gdy będę miał do niej dostęp

Sam nie wiem jak to interpretować, cały czas łudzę się z tym, że to ja jestem problemem w tym wszystkim, może coś źle robię, może wystarczy dokonać jakieś optymalizacji by zaradzić temu. Lecz nic na ten temat nie znalazłem. Pisze to dlatego, że być może ktoś kiedyś wpadnie na podobny pomysł i trafi na ten post, to wszystko

dla potomnych...

edit. dodaję wyniki sysbench + zauważyłem, że w godzinach porannych widać dużą poprawę działania CPU (to jednak zrozumiałe)

  • Ryzen 7 3800X ryzen7|512x334
  • Ryzen 5 5 3600 ryzen 5|557x343
  • Xeon e5-2690 xeon e5-2690|591x341
psycho
psycho

Do testów używasz zewnętrznego programu czy po prostu wpuszczasz wbudowane w serwer boty?

Keksoniusz
Keksoniusz

Do gry podpinam, wewnętrzne boty, które niestety nie są idealnym sposobem na testy. Tylko w ten sposób mogę określić na ten moment czy to zda egzamin. Domyślam, się że owe boty wprowadzają mnie w błąd.

psycho
psycho

Stąd pojawiają się problemy ze skaczącymi statystykami.

Jak pisałem w wątku wyżej VPS to cały system operacyjny, który też potrzebuje swoich zasobów, więc liczenie ile potrzebuje maksymalnie mocy, po czym branie dokładnie tyle lub mniej, bo "kiedy ja zużyję 100%" jest głupim pomysłem. Pisałem, że słuszną opcją jest wzięcie opcji z 2 wątkami procesora, gdyż będzie wtedy zapas mocy do obsługi innych rzeczy niż tylko 1 serwer CS:GO. Boty są bardzo obciążające dla serwera i serwery z wolnym CPU lub małą ilością wątków mają prawo sobie nie radzić i powodować lagi na serwerze.

Keksoniusz
Keksoniusz

Wnioskuje, że przy powiedzmy 20 "żywych" połączeń do serwera, sytuacja nie będzie tak napięta? Postanowiłem wybrać na ten moment serwer z 1 wątkiem ponieważ nie byłem do końca przekonany czy na pewno przyda mi się ten 2 wątek. Na razie przeprowadzam tylko i wyłącznie testy usług, gdy będę już pewny którą opcje wybrać, zakupie odpowiedni "warsztat" Na jednym VPS będzie uruchomiony tylko i wyłącznie jeden serwer gry, posiadam parę VPS na których mam uruchomione inne rzeczy - w tym FastDL

psycho
psycho

Dla żywych graczy wygląda to lepiej, ale zależy to też od map, skryptów i tak dalej

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Boty wymagają, aby serwer wykonywał skomplikowane operacje pathfindingu i sterował całym gameplayem. Porównywanie ich do żywych graczy nie wydaje się mieć sensu. Trzeba jedynie brać pod uwagę, ile takich botów mniej więcej może grać na serwerze razem z graczami przy przeciętnych warunkach.

Keksoniusz
Keksoniusz

Na serwerze są używane wyłącznie oficjalne mapy w aktualnym turniejowym mappool'u Każdy serwer to tylko i wyłącznie jedna mapa i jeden tryb rozgrywki.(FFA, pistol etc.) Pluginy z jakich mam zamiar korzystać to konfiguracja typowo do deathmatch ew wyświetlane komunikaty na czacie.

Boty są tylko do testów by spróbować symulacji gry, w normalnej rozgrywce nie będą brały udziału.

Keksoniusz
Keksoniusz

Parę dni temu otrzymałem testowy serwer z oferty "Turbo" Nie będę ukrywał, że jest to usługa która rozwiazuje problem z wysokim varem.

Przy indentycznej konfiguracji serwera zużycie procesora zmniejszyło sie o 50% a var trzyma sie minimalnej wartości nawet na zapełnionym serwerze. Zwykły pakiet owszem da radę lecz przy publiczym serwerze nastawionym na wyższą liczbe graczy nie bedzie to najlepsze rozwiązanie.

Słowem podsumowania : Jeśli planujesz uruchomić typowo publiczny serwer oferta Turbo będzie dla Ciebie. Prywatne serwery powiedzmy do gry typowo turniejowej tj. 5vs5 spokojnie uruchomisz na zwykłym pakiecie. Dziękuję Wam za pomoc oraz administracji za możliwość przetestowania oferty Turbo był to strzał w dziesiątkę 😊

system
system

Ten temat został automatycznie zamknięty 32 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.