[Poradnik] Grafika - dobieranie kolorów | #2

Zombie
happi
happi

Dobieranie kolorów do projektu

Witam was w kolejnym poradniku. Omówię dzisiaj kwestię, którą zaproponował mi @SystemZ (dzięki!) czyli dobieranie kolorów.


Kolejny bardzo ważny element jeżeli mówimy o tworzeniu grafik. Szczerze mówiąc to kieruję się jedną zasadą jeśli chodzi o kolory. "Płynne przejścia" pomiędzy kolorami. Niżej podeślę wam tabelki, którymi się posługuję przy wyborze.

690x493 690x453

Są to tabelki z kolorami pod dany styl graficzny (flat/material) ale nikt wam nie zabroni wykorzystywać ich przy swoich normalnych pracach. Używam ich od dawna i świetnie mi służą. Wystarczy wybierać kolory, które się komponują i które ładnie przechodzą pomiędzy sobą.

Przykład "płynności" kolorów: 690x372 Chodzi oczywiście o te kwadraciki z kolorami, a nie kółeczka. 😛


Standardowo przykład jak NIE dobierać kolorów: https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13332760_1808689736028650_5980918833381525136_n.jpg?oh=cdc7a74579af5f1699a9a71984fd3d77&oe=57C64B8D

W tle jest żółty, pomarańczowy i limonkowy, a w tekst jest np. fioletowy czy niebieski. Te kolory ze sobą nie współgrają i są po prostu brzydkie.


Taki krótki poradnik odnośnie dobierania kolorów, bo to nie żadna sztuka tylko po prostu trzeba mieć skąd kolory czerpać.

Dziś pojawi się coś jeszcze o mockupach ew. o renderach. 👍

koweq
koweq

W jakim programie pracujesz?

koweq
koweq

I zrób potem poradnik jak robić bannery (chodzi mi głównie o grafike)

happi
happi

Photoshop CS6

Nie będę robił poradników jak robić bannery tylko takie podstawowe dzięki którym sami będziecie mogli zrobić taki banner.

Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

Okej, przejścia między kolorami to pikuś. Jak dobierać kolory między sobą żeby nie było wiochy? Wiem że zielony i niebieski to średnie zestawienie, tak jak żółty i fioletowy. Ogólnie, jakich zestawień nigdy nie robić?

Przyznaję się, jako kobieta mam problem z kolorami ;d

koweq
koweq

A w GIMPie potrafisz coś zrobić? Bo przydał by mi się poradnik po funkcjach.

happi
happi

To wszystko zależy od tła lub kolorystyki całej pracy. 432x160 To moja sygnaturka z mpcforum (robiona przez kolegę). Kolorystyka jest czerwono pomarańczowo ciemna, więc napis jest biały by był widoczny i nie mieszał się z resztą sygnaturki.

400x175 Tu inna sygnaturka której używałem (też robiona przez kogoś innego, bo nie umiem robić sygnaturek). Jest dużo niebieskiego i kolorów podchodnych od niego, w miejscu napisu jest już "błysk" białym kolorem, więc by napis się komponował to został nałożony obrys.

kamcio96
kamcio96

@happi Mi często przy dobieraniu kolorów pomaga ta stronka: https://color.adobe.com :) Fajny tutorial

happi
happi

Dzięki. Jest dużo metod dobierania kolorów, ale trzeba iść z duchem czasu, a teraz przeważa flat i material, więc dałem te tabelki.

koweq
koweq

Hej! Będzię jeszcze cokolwiek z tej serii?

koweq
koweq

Hej! @happi czekam na kontynuację! :D

happi
happi

Nie sądzę, żeby się pojawiło. Nie mam czasu na pisanie poradników. Czasem może się coś pojawi ale wątpie.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Da się to zmienić np. dotacją?

Krzychu102
Krzychu102

Spoko poradnik.

happi
happi

Dawno mnie tu nie było. o/

@SystemZ nie widzę potrzeby płacenia mi za dzielenie się wiedzą (małą, ale jednak wiedzą). haha :D Jeśli chcesz bym kontynuował tą serie to napisz mi PW. 😛