[Poradnik] Instalacja Ubuntu 16.04 Server na VPS KVM + konfiguracja sieci na nowym udev (dużo obrazków, dobrze wyjaśnione)

Poradniki
vps, ubuntu, linux, debian
anon82750602
anon82750602

Zanim zaczniesz instalację - przeczytaj cały poradnik!

Przepisuj starannie wszystkie komendy - w przeciwnym razie możesz coś popsuć lub nie będzie działać tak jak należy, w najgorszym przypadku - zaczynamy od instalacji od nowa.

Witajcie, w moim kolejnym poradniku przedstawię proces instalacji najnowszej wersji Ubuntu Server - 16.04 na VPS KVM. Poradnik piszę dla osób, które preferują formę tekstową.

Zaczynamy!

Po pierwsze - jeśli trzymałeś ważne rzeczy na VPS-ie skopiuj je ;) Pamiętaj że z systemu plików EXT4 nie można odzyskać danych. Warto także skopiować plik /etc/network/interfaces - jednak nie musisz tego robić, znajduje się on w panelu klienta. Przykładowy plik wygląda tak:

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# The primary network interface
auto eth0
iface eth0 inet static
        address aaa.aa.aa.a
        netmask 255.255.255.255
        broadcast aaa.aa.aa.a
        post-up route add bbb.bbb.bb.bbb dev eth0
        post-up route add default gw bbb.bbb.bb.bbb
        post-down route del bbb.bbb.bb.bbb dev eth0
        post-down route del default gw bbb.bbb.bb.bbb

Jeśli otworzysz plik na Windowsie w Notatniku i wszystko będzie w jednej linii - nie martw się, plik nie jest uszkodzony - systemy Unixopodobne (Linux, OS X) zapisują koniec linii w inny sposób.

Jeśli masz już wszystko skopiowane - czas rozpocząć instalację! :slight_smile:

Krok 1. Przygotowanie.

Zaloguj się do panelu Proxmox - jeśli nie masz danych logowania - wygeneruj je w panelu klienta.

Wyłącz VPS-a, wciskając przycisk 93x25. Znajduje się on na górze panelu ;). Przejdź do zakładki 56x24. Wybierz 160x26 a następnie naciśnij przycisk 51x24. Gdy wyświetli się okienko ustaw je tak, jak na screenie poniżej. 533x445 Zwróć uwagę na to, który obraz wybierasz. Jeśli wybierzesz desktop zainstaluje ci się wersja na komputer, a taka ci chyba nie jest potrzebna ;). Zatwierdź przyciskiem OK. Uruchom VPS-a 85x24. Otwórz konsolę 100x24. Powinieneś zobaczyć teraz ekran aktualnie zainstalowanego systemu: 500xauto Zrestartuj teraz VPS-a wciskając przycisk 35x35 i wybierając 148x22. Gdy pojawi się ekran BIOS-u naciśnij F12, a następnie 2 aby wybrać uruchamianie z obrazu .iso. // nie mogę znaleźć screena, jeśli ktoś mógłby mi zrobić, napiszcie na priv ;) // 500xauto.

Krok 2. Instalacja.

Powinien się pojawić nam ekran instalatora Ubuntu. Wybieramy strzałkami język Polski, albo jaki tam chcesz, ja dla poradnika ustawię Polski, aby wszyscy zrozumieli ;). 640x480 Zatwierdzamy klawiszem Enter. Wybieramy opcję 184x16 i także zatwierdzamy enterem. Po kilku sekundach powinniśmy ujrzeć ekran instalatora: 666x500 Oczywiście kontynuujemy instalację - wciskamy Enter. Instalacja przebiega prawie tak samo jak instalacja Debiana (Ubuntu jest oparte na Debianie) w trybie tekstowym. Wybieramy region Polska (można też Francja, ponieważ serwery znajdują się we Francji). W kolejnym kroku instalator zapyta się o wykrycie układu klawiatury - wybieramy 40x16. Następnie wybieramy 49x16, po to by działały nasze polskie znaki. Ponownie wybieramy 49x16. Zaczekaj na załadowanie plików.

690undefined Pojawi się nam komunikat o tym, że konfiguracja sieci nie powiodła się. Jeśli masz ochotę skonfiguruj internet tak, jak zrobiłem to w poradniku o instalacji Debiana, jednak nie musisz tego robić - internet i tak skonfiguruje się po instalacji systemu - wybierz 56x16, a następnie 210x16. Po chwili instalator zapyta się o nazwę hosta. 628x500 Nazwą hosta jest to co znajduje się w nawiasie na nagłówku konsoli. 249x20. Wybieramy 56x16.

Krok 3. konfiguracja użytkowników.

Teraz stworzymy konto, które będziemy używać do zadań, które nie wymagają uprawnień roota - uruchomienie serwera gry, kompilacja programu, lub coś innego. Następnie instalator zapyta się o pełną nazwę użytkownika. Można tu wpisać swoje imię i nazwisko, albo user, lub zostawić pole puste - nie jest to login do systemu. 690x252 Dopiero po tym kroku wprowadzamy login, którym będziemy się logować w systemie. 690x194 Wprowadzamy hasło dla nowego użytkownika. Nie używaj haseł takich jak 123456, domena serwera, jakiś wyraz, imię kota, data urodzenia - czyli wszystkiego co można łatwo odgadnąć. Dobre hasło możesz wygenerować chociażby na random.org. Jeśli nie możesz ich zapamiętać - skorzystaj z menedżerów haseł. Potwierdź hasło.

Krok 4. partycjonowanie

Instalator zapyta się o szyfrowanie katalogu domowego. Jak chcesz szyfruj - ale to spowolni serwer. Najlepiej wybrać 40x16 - nie będzie później problemu, a poza tym nikt z datacenteru ci danych nie ukradnie :slight_smile: Chyba że będziesz robił rzeczy niezgodne z prawem (tak, piractwo też, ale nie zawsze kończy się policją, o ile nie robisz masówki typu ThePirateBay, za sam DMCA takedown mogą ci zdjąć VPS-a) i zabezpieczy je policja... Po chwili rozpocznie się partycjonowanie. Jeśli wyświetli ci się coś takiego: 690x261 wybieramy opcję 40x16. Pojawi się okno wyboru rodzaju partycjonowania. Jeśli umiesz ustawić partycje - zapewne nie potrzebowałbyś tego poradnika - wybierz opcję Ręcznie. Mimo tego zalecam wybranie 177x16. Wybieramy jedyny dostępny dysk (no chyba że zamówiłeś ich więcej) 690x197 Wybieramy zapisanie tablicy partycji i sformatowanie dysku. To ostatnia szansa na wycoanie! Z systemu plików ext4 NIE MOŻNA ODZYSKAĆ DANYCH!!! (technicznie się da, ale jest to trudne, nadpisanych danych nie odzyska się na dysku SSD) Jeśli jesteś pewnien - wybierz 40x16.

690x302

Krok 5. instalacja systemu.

Sformatowanie potrwa 2 sekundy, i po chwili rozpocznie się instalacja która potrwa ok. minuty. 690x123

Podczas instalacji systemu wyświetli się takie okienko: 690x240

Oczywiście chcemy by nasz VPS był bezpieczny - wybieramy opcję 400x16.

Czekamy na instalację reszty systemu.

Po chwili pojawi się nam okienko z pytaniem, co chcemy zainstalować na VPS-ie. Zaznaczamy zależnie od tego, do czego chcemy wykorzystać nasz serwer. 690x307

Krótkie wyjaśnienie:

  • Manual package selection - wybieramy pakiety ręcznie. nie zaznaczaj tego, chyba, że wiesz co robisz.
  • DNS Server - instalacja serwera DNS, instalujemy, gdy chcemy trzymać konfigurację domeny na naszym VPS-ie. Jeśli nie jest ci potrzebne - nie instaluj.
  • LAMP Server - instaluje pakiet Apache (serwer WWW) + MySQL + PHP 7. Jeśli będziesz uruchamiał stronę internetową - zaznacz.
  • Mail Server - serwer poczty. Instaluj, gdy chcesz uruchomić własnego e-maila.
  • PostgreSQL database - instaluje bazę PostgreSQL. Instaluj, jeśli będzie ci potrzebna.
  • Samba file server - instaluje narzędzia do używania w sieciach SMB w systemie Microsoft Windows.
  • standard system utilities - instaluje narzędzia systemowe. Nie odznaczaj tego, bo z VPS-a nie będzie dało się korzystać.
  • Virtual Machine Host - instaluje narzędzia potrzebne do tworzenia VPS-ów na własnym VPS-ie. Najlepiej instalować gdy posiadamy dedyka 32 GB RAM albo VPS 16 GB.
  • OpenSSH Server - instaluje serwer SSH, po to by móc łączyć się z serwerem przez programy takie jak PuTTY lub WinSCP. Zaznacz tą opcję - chyba że wolisz zarządzać serwerem przez konsolę.

Czyli np. ja chcę prowadzić stronę WWW i zarządzać serwerem przez PuTTY i WinSCP. Ustawiam tak: 258x160 Ustawienie to będzie odpowiednie dla większości osób. Wciśnij 56x16. Jeśli będziemy instalować tak jak ja wyżej - czyli zainstalujemy serwer WWW - instalator zapyta sie o hasło roota do MySQL. Ustaw bezpieczne hasło (możesz wygenerować, link do jednego z generatorów gdzieś wyżej). Pamiętaj aby je zapisać ;) 690x270 Powtarzamy je w następnym oknie, aby upewnić się, że się nie pomyliliśmy.

System zostaje zainstalowany z wybranymi wcześniej składnikami.

Gdy instalacja się zakończy instalator zapyta się o instalację programu ładującego. Wybieramy 40x16 - inaczej VPS się nie uruchomi.

Po chwili instalacja się zakończy. Naciśnij 56x16 aby zrestartować.

Krok 6. konfiguracja sieci.

Po chwili zobaczymy konsolę systemu. Logujemy się jako stworzony wcześniej użytkownik. 274x119 Wpisz komendę sudo su aby zalogować się jako root. Podajemy swoje hasło. Teraz ustawimy hasło dla konta root. Wpisz komendę passwd root. Ustaw nowe hasło. Zrestartuj serwer wpisując reboot. Po restarcie zaloguj sie ponownie jako root. W Ubuntu 15.10 w komponencie udev wprowadzono zmiany w nazewnictwie interfejsów sieciowych. Można oczywiście utworzyć reguły udev lub dodać parametr net.ifnames=0 do GRUB-a, ale nie będziemy się w to bawić - zrobimy tak jak jest. Wpisujemy komendę ip link aby wyświetlić ich listę. W moim przypadku eth0 to teraz ens18. 690x75 Wpisz teraz komendę nano /etc/network/interfaces aby otworzyć edytor i edytować plik /etc/network/interfaces. zmodyfikuj plik tak aby jego zawartosc byla taka sama jak w oryginale. Należy zamienić też eth0 na nasz interfejs sieciowy np. u mnie to ens18. W panelu klienta mamy plik: 352x500 Czyli w pliku zmieniamy z: 576x275 na: 564x363 Oczywiście zamieniamy adresy aaa.aa.aa.a i bbb.bbb.bb.bbb na te które znajdują się w naszym pliku interfaces. Należy zwrócić uwagę na to czy zamieniliśmy eth0 na nasz interfejs sieciowy - w moim przypadku to ens18 - nie gwarantuję że taki sam będzie u ciebie! Zapisujemy plik wciskając Ctrl+O (^O) i wychodzimy wciskając Ctrl+X (^X). Pozostaje tylko skonfigurować nameservery. wpisujemy komendy:

echo "nameserver 8.8.8.8" >> /etc/resolv.conf
echo "nameserver 8.8.4.4" >> /etc/resolv.conf

i uruchamiamy internet, oczywiście zamieniamy ens18 na swój interfejs sieciowy.

ifup ens18

Sprawdzamy.

ping lvlup.pro

Jeśli nie pojawiło się unknown host - internet działa, przerywamy ping wciskając Ctrl+C.

Krok 7. Miłej zabawy :slight_smile:

Warto teraz odblokować logowanie roota. Otwieramy plik /etc/ssh/sshd_config. (edytorem nano oczywiście, chyba że wolisz vi ;p) Zmień linijkę:

PermitRootLogin prohibit-password

na:

PermitRootLogin without-password

Restartujemy demona SSH:

service sshd restart

Pamiętajmy o aktualizacji repozytoriów:

apt-get update

A także systemu ;)

apt-get upgrade
aadi12
aadi12

Hm teraz mam tu problem z podlaczeniem internetu zrobilem wszystko jak wyzej moje dane z panelu + zamiana eth0 na ens18 "tez to wyskoczylo po wpisaniu ip link internet nie moze sie połaczyc chwilowo po wcisnieciu "Connection information" wyskoczyla ikona z danymi po restarcie juz nie ma. 49058460105278387850.pngundefined 92649423508079088025.pngundefined

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

W konsoli: ifup ens18 lub jak masz z eth ifup eth0

aadi12
aadi12

wpisywalem i na koniec tez ping lvlup.pro niestety wyskakuje unknown host

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Załóż osobny temat, tam ci pomożemy, tutaj jest o instalacji servera a nie desktopa, to się różni.

anon82750602
anon82750602

Desktopa nie instaluj na serwerze - nie jest do tego przystosowany, nie jest odpowiednio zabezpieczony, a GUI niepotrzebnie zużywa zasoby.

aadi12
aadi12

anon82750602:

Desktopa nie instaluj na serwerze - nie jest do tego przystosowany, nie jest odpowiednio zabezpieczony, a GUI niepotrzebnie zużywa zasoby.

Zainstalowalem juz ubundu 16.04 desktop lecz od 7godzin mecze sie ze skonfigurowanie internetu..

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Tak, jest to co prawda mało wydajne, lecz jeśli chcesz zrobić stację do streamowania na youtube/gdziekolwiek całodobową i nie chcesz męczyć się z ffmpeg, to możesz sobie wygodnie ustawić sceny i wejścia w OBS Studio - lecz do tego potrzebujesz obrazu. Zainstalowanie X na Ubuntu Server nie daje takiego efektu (przynajmniej mi się tak wydaje). Ja korzystam z tej opcji od dawna i jestem zadowolony. A konfiguracja sieci na VPS w desktopie stwarza problemy nie tylko aadiemu 12, również mi stwarzała, lecz jest już wszystko dobrze. Kwestia ustawienia odpowiednio parametrów. @aadi12 Nie martw się, u mnie to też tyle trwało. Po jakimś czasie samemu wpadniesz na jakiś sposób tylko próbuj - u mnie próby poskutkowały. Inaczej już ci nie pomogę :(

Glupikocz
Glupikocz

Nie lepiej @SystemZ powiedzieć niech da instalkę?

subquar
subquar

witam, probuje zrobic tak jak jest opisane, uruchamiam poprzez nano plik interfaces wpisuje mmoje dane sieci ale przy probie jego zapisu pokazuje mi sie komunikat Error writing Permision Denied

Przy probie odblokowania logowania roota wpisuje komende

nano /etc/ssh/sshd_config

i we wgranym pliku niema zadnych komend

Probowalem przegladnac pliki poprzez desktop wchodze w dane katologi i sprawdzam wlasciwosci pliku interfeces ukazuje mi sie w okienku tekst You are not the owner , so you cannot change the permissions

kubus
kubus

sudo nano /etc/ssh/sshd_config spróbuj tak 😉

subquar
subquar

wpisuje poprzez komende sudo ale prosi mnie o haslo ale niemoge go wpisac , naciskam jakiekolwiek klawisze i nic sie niepokazuje

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Tak to powinno działać. Hasło się normalnie wpisuje. Wpisz je i kliknij enter. 😛

subquar
subquar

ok dzieki dziala

subquar
subquar

zainstalowalem ubuntu 16.04 server zrobilem wszystko tak jak jest napisane w poradniku ale przy probie instalacji paczki apt-get install ubuntu-desktop ukazuje mi sie komunikat E: Nie udalo sie odnalezc pakietu ubuntu-desktop

Infinity
Infinity

Taka paczka w ogole istnieje? Co chcesz osiągnąć?

subquar
subquar

zainstalowac wersje dektop teraz mam tylko wersje server, wyslalem zapytanie do lvlup i odpisali mi ze mam taka komende wpisac ale niedziala

subquar
subquar

probowalem zainstalowac rowniez ta paczke

apt install xfce4 xfce4-goodies tightvncserver

ale wyskakuja mi komunikaty

nie udalo sie otworzy pliku blokady /var/lib/dpkg/lock - open (13: Permission denied) nieudalo sie zablokowac katalogu administracyjnego (/var/lib/dpkg), czy uzyto uprawnien administratora?

Hank
Hank

Użyj komendy sudo czyli w pełnej krasie: sudo apt install xfce4 xfce4-goodies tightvncserver

subquar
subquar

tez juz tak wpisywalem pokazuja mi sie komunikaty

nie udalo sie znalezc pakietu: xfce4 nie udalo sie znalezc pakietu: xfce4-goodies nie udalo sie znalezc pakietu: tightvncserver

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Próbowałeś wcześniej sudo apt update && sudo apt upgrade ? Albo nie działa ci sieć.

subquar
subquar

ok, zainstalowalem na nowo tym razem ubuntu 18.04 desktop zrobilem tak jak w poradniku, pozmienialem ustawienia sieciowe, wpisalem manualne wklepanie adresow w ipv4 i dziala internet poprzez kabel ethernet ( boze 3dzien sie z tym mecze), po nocach juz mi sie snily rozne komendy wpisywane w teminal