Problem vps

Zombie
vps, zarządzanie, kvm, ubuntu
elextro
elextro

Witam mam problem posiadam VPS na systemie ubuntu i mam problem, iz nie mam tak naprawde zadnych uprawnien majac permissie roota. Prosze o pomoc

LinGruby
LinGruby Pionier

witam domyślam się acz się nie domyślam bo nie napisałeś co to za vps?

openvz czy kvm ale poczytać możesz może znajdziesz odpowiedź na problem

https://lvlup.rok.ovh/t/podstawy-serwera-vps-kvm/55

fakt tyczy się kvm ale niektóre opcje się pokrywają z openvz

elextro
elextro

KVM chodzi mi tu bardziej o ingerowanie w pliki etc a dokladniej dodanie tam skryptu do sinusbota.

DoreK
DoreK α-tester v3

Są dwa rozwiązania. Za każdym raziem jak piszesz komendę to "sudo [KOMENDA]" albo "sudo su" i wtedy jesteś tak jakby rootem. Polecam odblokować konto root (wtedy w SFTP będziesz miał nieograniczony dostęp do wszystkiego), zapoznaj się z https://lvlup.rok.ovh/t/podstawy-serwera-vps-kvm/55

elextro
elextro

To i to probowalem nie moge egc ingerowac w pliki /etc a chce tam 2 skrypty wgrac.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Wpisz sudo passwd root użyj tam najpierw swojego hasła, potem 2x wpisz nowe hasło dla roota. Potem: su root a następnie wpisz hasło. Z poziomu konta root na 100% będziesz mógł wejść do tych plików.

LinGruby
LinGruby Pionier

O ile to kvm to mam nadzieje że hasło do root utworzyłeś passwd root i potem ustalasz swoje hasło tak jak podane w poradniku?

jeśli tak to nie powinno być problemów i pozwoliłeś na łaczenie przez sftp (ssh ) jako root?

i logujesz się już jako root a nie user bo na początku ( co dostałeś na mail to były dane do konta user bez uprawnień root ) masz tylko uprawnienia użytkownika

elextro
elextro

uzywalem ssh i jak niby mialbym wejsc jako root?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Przez SSH logujesz się jako user, wpisujesz hasło, następnie komenda sudo passwd root, wpisujesz swoje hasło, następnie podwójnie nowe hasło dla roota, a potem używasz su root i po wpisaniu jesteś na roocie :)

elextro
elextro

No i tak robie.

elextro
elextro

Nadal posiadam problem tym razem nie moge wrzucac plikow do /opt

LinGruby
LinGruby Pionier

jak już masz utworzone hasło do root to logujesz się na konto root trudne? czyli nie wiem co tam masz pewno putty więc

root@ipserwera:port

trudne i tak samo prze winscp jak chcesz pliki wrzucać

to są podstawy administracji serwerem

elextro
elextro

root@ipserwera:port to jest username tak?

LinGruby
LinGruby Pionier

zamiast user wpisujesz root

dalej tak jak robiłeś ;-)

nie wiem jak to się odbywa w programach na windows nie posiadam takiego systemu pracuję na linux więc tam jest wszystko proste.

ale tak jak napisałem wyżej to logujesz się na konto root i masz pełen dostęp do systemu

elextro
elextro

dzieki bardzo wszystko dziala

LinGruby
LinGruby Pionier

proszę bardzo ;-) odznacz mój post jako rozwiązanie problemu ;-)