Problem - wysokie zużycie RAMu na OpenVZ

Zombie
vps, zarządzanie
sayan
sayan

Witam mam pewien problem otóż mój VPS wpierdziula ramu jak szalony, oczywiście jest to 8gb ram i 3 rdzenie zużycie CPU oscyluje w granicach 20% także luzik, ale ramu wpier**** jak skurczybyk.. Oczywiście patrząc na htopa pokazuje, że 3gb jest wykorzystane, a kolejne 3gb jest w cache.. Mam się czego obawiać? Wykorzystanie stale rośnie w góre od paru godzin także no troche kabaret.. nie idzie w swap tylko w cache.. i alokuje go coraz więcej.. co w wypadku jeśli wsiorbie mi 100%? aktualnie 73%..

wyskrobać tego nie moge, bo to nie kvm'ka w sumie czytałem, że nawet się nie powinno tego robić bo przekłada się to na wydajność serwera..

screen z tej chwili:

641x386 690x190 obawiam się że jak bedzie tak dalej to zacznie orać mi serwer w postaci lagozaurów.. HELP!

LeviPlayGames
LeviPlayGames

Linux "uważa", że nie użyty ram to zmarnowany ram, więc przeznacza dużą jego część na cache. U mnie na 4GB, 2GB to własnie cache. Pamięć ta może zostać nadpisana w szybkim tempie, dlatego uważa się, że pamięć w cache jest pamięciom wolną (do użytku). Nie ma o co się martwić ;)

sayan
sayan

@LeviPlayGames

Czyli jak wleci mi 100% ramu to się nic nie stanie? Hosting nie zabije mi procesów? bo nie chce orać ponad zapotrzebowanie.. A boje się że mi wypieprzy procesy czego bym nie chciał.. 😛

LeviPlayGames
LeviPlayGames

Jego po prostu nie bierzesz pod uwagę, traktujesz go jak wolny RAM, bo gdy będzie potrzeba to cache zostanie użyty. Pamiętaj też o pamięci SWAP, która może być wykorzystana w ekstremalnych warunkach (+100%), wtedy ram zrzuca zapisy na dysk, wydajność spada, ale żaden proces nie powinien zostać zabity.

http://www.linuxatemyram.com/ Tutaj jest to wszystko dobrze opisane.

btw, nie powinieneś korzystać z konta roota, o to bym martwił się bardziej 😛

sayan
sayan

Dziękuje za odpowiedzi, wystarczająco uzyskałem od Ciebie informacji.. jesteś wielki :slight_smile:

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Temat został wyczerpany, ale dodam, że żeby sprawdzić RAM dostępny (po odjęciu cache), odczytaj wartość z komendy free -m Tą w linijce -/+ buffers/cache W kolumnie free W twoim wypadku to 5881 MB wolnego RAMu - po odjęciu cache, które się samo zwolni.