Problem z hostingiem WWW - 04.12.2017

Zombie
ticket, awaria
Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Przed chwilą (21:00) kilka osób, a dokładniej dwie (@MTGmati oraz @toster234) zgłaszały na shoutboxie problem z hostingiem www. Wygląda to na brak miejsca na dysku na węźle.

undefined

Tak na pierwszy rzut oka są dwie możliwości:

  • backupy zjadły miejsce
  • ogólnie miejsce się zjadło (czarna dziura i w ogóle)

Zaleca się nie panikować i czekać na reakcje @SystemZ

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Potwierdzam hipotezę pełnego dysku. Do DA mogę się zalogować, strona WWW działa, lecz przy próbie uploadu: Nie powiodło się kopiowanie plików do maszyny odległej. Disk full - please upload later

toster234
toster234

W moim przypadku brak możliwości zalogowania się do DA oraz aplikacje zainstalowane na hostingu WWW przestały poprawnie funkcjonować.

liamdj23
liamdj23

Ja też potwierdzam, mam ten sam błąd co @Timo

ZnaQu
ZnaQu

Potwierdzam, ja nawet do DA zalogować nie mogę. Forum wywaliło, ze względu na pełny dysk, analogicznie nic nie moge wrzucić na FTP

toster234
toster234

Prawdopodobnie problem już naprawiony.

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

systemz właśnie odpisuje, więc pewnie tak :slight_smile:

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Około 21:30 problem powinien być już rozwiązany. Wybaczcie za niedogodności 😦

Ze wstępnej analizy wynika że nastąpiło kilka różnych czynników które razem skutecznie zapchały dysk mimo że było wolne jeszcze zdecydowanie ponad 20GB miejsca. Spowodowało to kilka różnych użytkowników w podobnym czasie. Dodatkowo nie zadziałał alert odnośnie wysokiego zapełnienia dysku który powinien umożliwić mi zapobiegnięcie sytuacji gdzie miejsca jest 0.

W najbliższych dniach postaram się zarówno przyjrzeć monitoringowi jak i możliwości zwiększenia rezerwy dysku aby taka sytuacja nie nastąpiła w przyszłości.

helczyna
helczyna

Często tak się już dzieje, że brakuje dysku przez np. backupy. Są jakieś automatyczne metody zapobiegania tego?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Według mnie wystarczy do skryptu na backup dodać sprawdzenie, czy mieści się on w jego wyznaczonym limicie i czy jest więcej niż x miejsca na dysku.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Timo:

Według mnie wystarczy do skryptu na backup dodać sprawdzenie, czy mieści się on w jego wyznaczonym limicie i czy jest więcej niż x miejsca na dysku.

Nie ma nawet takiej potrzeby, backupy lądują na innym dysku niż ten odpowiedzialny za dane użytkowników. Backupy nie były powodem tego zamieszania.

helczyna:

Często tak się już dzieje, że brakuje dysku przez np. backupy. Są jakieś automatyczne metody zapobiegania tego?

Zdefiniuj często, podaj proszę ostatnie daty i godziny występowania tego problemu. Moja pamięć mi mówi że zdarzyło się to raz czy dwa, dla mnie nie jest to często na kilka lat działania DA :slight_smile:

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

W ramach przejrzystości:

Wszyscy klienci którzy napotkali na ten problem z WWW i utworzyli zgłoszenie uzyskali odpowiedź kilka minut temu.