Problem z uprawnieniami plików

Zombie
vps, minecraft, zarządzanie
AidisProPlayer
AidisProPlayer

Mam problem ponieważ jak nie z konta roota tylko z konta serwera minecraft. Wrzucam plik pluginu i robię reload to pliki konfiguracji tworzą się z root i nie może ich kolega usunąć.

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Kolego troszkę chaotycznie, napisz no po kolei, opisz dokładnie problem :slight_smile:

AidisProPlayer
AidisProPlayer

Kolega z konta serwera wrzuca plugin jar. Tworzy się config ale właścicielem jego jest root. i nie może go usunąć.

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

A serwer jest uruchomiony z konta root czy z konta serwera?

AidisProPlayer
AidisProPlayer

root

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

To on nie ma prawa edytować. Z konta root uruchomiono - tylko ono może edytować - to jest tak jak z biletami imiennymi - nie wejdziesz z biletem na kogoś innego ;)

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Najprościej będzie jak uruchomisz serwer z poziomu tamtego użytkownika.

LinGruby
LinGruby Pionier

A ja dodam od siebie jak już w innym temacie pisałem jak niema potrzeby to się nie uruchamia wszystkiego z konta root po to jest konto użytkownika i wtedy nie powinno być takich problemów:

AidisProPlayer:

Kolega z konta serwera wrzuca plugin jar.Tworzy się config ale właścicielem jego jest root.i nie może go usunąć.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Myślę że rozwiązaniem będzie uruchomienie serwera z poziomu konta minecraft oraz nadanie uprawnień chmod 777 dla zarówno pliku .jar oraz wszystkich plików serwera.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Timo:

oraz nadanie uprawnień chmod 777 dla zarówno pliku .jar oraz wszystkich plików serwera.

To zła praktyka gdyż obniża bezpieczeństwo. Przydziela się tyle uprawnień ile potrzeba, nie więcej. Sądzę że jak dorabiasz klucze to dawanie ich wszystkim którzy mieszkają na tym samym osiedlu to trochę zły pomysł.

Prostą i bezpieczną praktyką jest tworzenie konta użytkownika dla każdej aplikacji osobno, wtedy z poziomu tego usera wykonujemy wszystko to co chcemy od danej aplikacji i domyślnie uprawnienia są okej.

Jeśli zaś przenieśliśmy pliki z roota do usera to wtedy zmieniamy właściciela dla danych plików przez

chown -R nazwausera:nazwausera nazwakatalogu

Tak aby ten użytkownik miał pełne prawa do plików bez potrzeby zmieniania chmod.