Proxmox VE 5 i zjadanie dysku

Zombie
vps, proxmox
Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Tym razem to ja przychodzę z problemem, mianowicie obraz jednej z vmek które mam dziwnie się poszerzył i nie chce się zmniejszyć :thinking:

obraz|432x169

a tak ma się sprawa bezpośrednio z vm:

obraz|596x169

Stało się to prawdopodobnie w momencie małych przenosin, gdzie pojawiły się tam na jakiś czas pliki o większych wielkościach. Restart vm nie pomaga, hosta też nie.

Ktoś coś? Bo mam trochę za mało miejsca, żeby to tak zostawiać.

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Podbijam 😄

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Nie jest to do końca powiązane z Proxmox i jego poszczególną wersją. Zgaduję że korzystasz z qcow2 jako metody wirtualizacji dysku VM.

Obraz się nie pomniejszy sam z siebie gdyż system VM już zdążył zużyć/alokować daną część dysku. Jeśli chcesz to ominąć raz na jakiś czas, przekonwertuj obraz z qcow2 na raw a potem powtórnie na qcow2. Można zrobić to online bez wyłączania VM korzystając z opcji "Move disk" po zaznaczeniu dysku w zakładce "Hardware" po wybraniu VM. Na proces konwersji musisz mieć trochę wolnego miejsca.

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Niestety ze względu na brak miejsca przerywa na 71%, da radę to obejść bez dokładania? :thinking:

I jak zapobiegać temu w przyszłości - jaki format dysku wybrać, a może jakieś inne magiczne sztuczki?

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Finalnie, kiedy już wiedziałem czego szukać - znalazłem odpowiedź na wiki proxmox:

https://pve.proxmox.com/wiki/Shrink_Qcow2_Disk_Files

Musiałem wyłączyć VM i zaznaczyć w dysku Discard, a potem już tylko komenda [code]fstrim -av[/code] z guesta ładnie wyczyściła miejsce :>