Przenoszenie plików między VPS

Poradniki
vps, zarządzanie
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Przydatne jeśli np. przenosimy się z jednego VPS na drugi. Jest sporo metod, w każdej będziemy potrzebować hasła do SSH aby uzyskać dostęp do obu serwerów.

SCP

Podobnie jak w przypadku kopiowania plików komendą cp możemy użyć scp do kopiowania plików między hostami. Komenda ta powinna być już gotowa do użycia w większości dystrybucji, nie trzeba nic instalować.

Przykład użycia, example.com to adres innego serwera, możemy też oczywiście użyć po prostu adresu IP w tym miejscu. W tym przypadku kopiujemy jakis_plik który jest w obecnie wybranym katalogu do katalogu root na drugim VPS. Znak : oddziela adres serwera od ścieżki na nim.

scp jakis_plik example.com:/root/

Jeśli chcemy skopiować folder musimy dodać flagę -r czyli będize to komenda scp -r

rsync

Ta bardziej rozbudowana aplikacja umożliwia nam synchronizację plików. Dzięki temu nawet jeśli transfer zostanie przerwany to aplikacja wyśle i pobierze pliki które się zmieniły i te które wymagają jeszcze przesłania, wszystko automagicznie :slight_smile: Zazwyczaj trzeba ją doinstalować

Debian/Ubuntu

sudo apt-get install -y rsync

CentOS/RHEL

yum install rsync

Przykład użycia, synchronizujemy zawartość lokalnego katalogu /home/mc1 ze zdalnym /home/mc1. Innymi słowy zdalny serwer po zakończeniu będzie miał lustrzaną kopię tego katalogu

rsync -rvz /home/mc1/ example.com:/home/mc1/

Znaczenie flag r - synchronizuje zawartość katalogów v - pokazuje postęp z - kompresuje pliki przy przesyłaniu

Przy przesyłaniu już spakowanych plików polecam zrezygnować z flagi z gdyż może to niepotrzebnie spowolnić transfer. Przy plikach typu mapy serwerów gier flaga z potrafi znacznie przyspieszyć synchronizację. Drobna uwaga, znaki / podawane na końcach ścieżki są istotne

MentosPL
MentosPL

poradnik mało pomocny, nie wiem jak mam to przekopiować, gdy mam niestandardowy port. brak informacji co do tego jak wygląda logowanie, bo dziwne by było, kopiowanie z vps na vps bez podawania w 1 vps'ie hasła do drugiego vps'a.

@edit Pozwoliłem sobie dorobić fragment poradnika dotyczącego SCP

Aby skopiować dany plik, najpierw musimy znaleźć się tam gdzie ten plik jest. Jeśli w katalogu głównym wpisujemy

cd

jeśli zaś jest w jakimś folderze to wpisuijemy:

cd /folder/podfolder

potem używamy komendy:

scp obrazek.png użytkownik@adresIP:/folder/podfolder/

jeśli chcemy skopiować wszystko co się znajduje w folderze w którym przebywamy używamy:

scp -r * użytkownik@adresIP:/folder/podfolder/

Jeśli mamy niestandardowy port to należy użyć:

scp -r -P port * użytkownik@adresIP:/folder/podfolder/

Przykład:

scp -r -P 1337 * user@12.34.567.890:/home/user/myfolder

Miłego kopiowania ;)