Przerwa techniczna hostingu WWW - 07.03.2018

Archiwum
Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

Ze względu na szybki przyrost kont hostingu WWW zwiększyło się zapotrzebowanie na zasoby serwera w2.lvlup.pro. Jako że zasoby same nie przybędą - została zaplanowana przerwa techniczna, której celem jest zwiększenie zasobów i przyspieszenie hostingu WWW.

Przerwa techniczna odbędzie się 06.03.2018 w godzinach 0:30-7:00, a więc przez 6 godzin hosting WWW może być niedostępny. W związku z tym klienci hostingu WWW już niebawem otrzymają maila z informacją.

anon10657637
anon10657637

w3.lvlup.pro? 😛

krides
krides

a vps beda dzialac czy nie ?

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

VPSy będą działać ;) Przerwa dotyczy hostingu WWW, nie VPSów.

DoreK
DoreK α-tester v3

VPS raczej będą, przerwa dotyczy tylko hostingu WWW. /Oh, w tej samej minucie napisaliśmy :(

krides
krides

a kvm ?

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

VPSy OVZ i KVM będą działać.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Dobrze, że w nocy. Zapewne zmiana węzła a nie dodanie drugiego - nowy węzeł komplikowałby kilka kwestii.

EDIT: Ceni się, że informacja jest z wyprzedzeniem 😃

anon10657637
anon10657637

Timo:

Zapewne zmiana węzła a nie dodanie drugiego - nowy węzeł komplikowałby kilka kwestii.

A skąd takie informacje?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Mówisz o tym że będzie inny zamiast drugiego? Stąd:

Aylin:

celem jest zwiększenie zasobów ;)

anon10657637
anon10657637

Ale w jaki sposób? Zwiększyć zasoby można również poprzez dodanie osobnego hosta.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Nie robiono by raczej wtedy przerwy w działaniu W2.

anon10657637
anon10657637

Można przerzucać konta, zwłaszcza z tych wyższych pakietów.

Generalnie mój wpis:

anon10657637:

w3.lvlup.pro? 😛 był raczej propozycją, aniżeli pytaniem. Po co upychać klientów na jednym node, jak można utworzyć drugi - zawsze to wydajność i stabilność będzie większa. No, chyba że bardziej opłaca się dołożyć do instancji OVH Public Cloud (bo chyba na tym z tego co się orientuje leży w2, niech ktoś mnie poprawi jak się myle), ale szczerze wątpie - koszt utworzenia nowej pewnie byłby podobny.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

anon10657637:

w3.lvlup.pro? 😛

Nie. Nadal będzie w2. W1 było zlokalizowane w SDC i na CentOS, w2 jest na OVH PCI używając Cloudlinux, była to spora zmiana więc wtedy zdecydowałem się na zamianę cyferki z 1 na 2 gdyż stawiałem wszystko od nowa.

anon10657637:

No, chyba że bardziej opłaca się dołożyć do instancji OVH Public Cloud

Tak, zgadza się. Odpadają wszystkie dodatkowe koszty licencji per host, w przypadku WWW im więcej klientów na jednym węźle tym lepiej pod tym względem. Aby to wszystko mogło działać to właśnie jest ten moment na zwiększenie zasobów.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Wykonywanie jednego z backupów trochę się wydłuża co niestety przełoży cały proces o około 2h.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

06.03.2018

1:54 Kopie kont użytkowników zostały wykonane. Drugi rodzaj kopii zapasowej (snapshot) właśnie zaczyna się wykonywać.

07:37 Snapshot nadal się wykonuje, trwa to znacznie dłużej niż zakładałem.

09:14 To trwa zdecydowanie dłużej niż oczekiwałem. Zostawiam to do sprawdzenia za kilka godzin, proces nie wydaje się mieć wpływu na działanie hostingu WWW względem moich poprzednich doświadczeń.

14:20 Snapshot jest gotowy. Przez okienko serwisowe hosting WWW był cały czas dostępny. Przekładam proces zwiększenia zasobów na czas pomiędzy dzisiejszym wieczorem a jutrzejszym południem.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Czyli już jest szybciej? Haseł FTP jak widzę nie trzeba zmieniać

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Jeszcze nie, nieprzewidzianie długi czas tworzenia kopii spowodował że musiałem to przełożyć gdyż nie chcę aby hosting WWW był niedostępny w popularnych godzinach. Wkrótce każdy z klientów otrzyma email z wiadomością na ten temat.

Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

Email do klientów został wysłany. Oto jego treść:

Szanowny kliencie

Ze względu na długi proces tworzenia się dwóch niezależnych kopii zapasowych aby zachować jak największe bezpieczeństwo danych naszych klientów przed większymi zmianami, przerwa techniczna została przełożona na 06.03.2018 21:00 - 07.03.2018 12:00. W pierwotnym terminie przerwy technicznej usługa hostingu WWW była cały czas dostępna, nie nastąpiła przerwa w dostępie do usługi.

Szczegółowe informacje odnośnie całej operacji można znaleźć na forum: https://lvlup.rok.ovh/t/przerwa-techniczna-hostingu-www-06-03-2018/5666/#16

Dziękujemy za cierpliwość

Zespół LVL UP

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

06.03.2018

21:04 Zmiana rozmiaru instancji Cloud rozpoczęta, hosting WWW jest niedostępny.

23:23 Hosting WWW działa już poprawnie, zmiana rozmiaru instancji zakończona. Zwiększenie partycji będzie wymagało jeszcze jednej chwilowej niedostępności po przerwie.

07.03.2018

01:00 Przystępuje do wyłączenia w2 na kilka minut aby dokończyć zmianę rozmiaru dysku.

01:16 Cała operacja powiększenia zasobów została zakończona pomyślnie. Sprawdzam czy wszystko działa tak jak powinno.

01:34 Serwer DNS wymagał pewnych poprawek po restarcie. Reszta usług na hostingu WWW nie wymagała modyfikacji. Póki co wszystko wygląda w porządku.