Reboot systemu w crontabie

Pytania i problemy
Axerr
Axerr

Cześć!

Pytam tak czysto orientacyjnie. Czy warto do crontaba dodać reboot przykładowo co pierwszy dzień miesiąca? Czy serwer będzie wydajniejszy, gdy będzie świeżo restartowany? A może będzie gorzej działał?

Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie z tym związane i ma uzasadnienie, że działa lepiej/gorzej/wcale nie ma znaczenia to bardzo proszę :slight_smile:

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Reboot na sztywno w cronie to zły pomysł. Większość systemów dobrze działa bez restartów, uptime rzędu kilkudziesięciu - kilkuset dni to norma. A są nawet takie, które nie wymagają restartu po aktualizacji jądra, ale to już inna rozmowa. Co nie zmienia faktu, że system warto regularnie aktualizować, lecz nawet wtedy, w większości przypadków, uruchomienie ponowne nie będzie konieczne.

Natomiast jeśli masz serwer gry, to on już mógłby być regularnie restartowany. W przypadku Minecrafta wzięło się to z samego faktu, że pamięć RAM serwera potrafi się zapychać i nie zawsze umie się dobrze wyczyścić, także regularne restarty są wskazane.

Axerr
Axerr

Dzięki Ci za odpowiedź, ale tutaj:

Timo:

Natomiast jeśli masz serwer gry, to on już mógłby być regularnie restartowany. mowa o reboocie VPSa (systemu) czy wyłączeniu i włączeniu samego silnika (aplikacji)?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Restart samej aplikacji wystarczy.

Dodatkowo, jeśli planujesz nocne restarty serwera gry, to byłby to dobry moment na robienie kopii zapasowej - zaraz po wyłączeniu, ale przed ponownym włączeniem. Po zapisaniu wszystkiego, zawsze to lepsze niż zwykły backup robiony przy uruchomionym procesie.

LinGruby
LinGruby Pionier

Axerr:

Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie z tym związane i ma uzasadnienie, że działa lepiej/gorzej/wcale nie ma znaczenia to bardzo proszę :slight_smile:

osobiście jeśli chodzi o serwer to robię reboot jak sam system mi o tym zamelduje gdy łączę się po ssh a zdarzało się że i potrafił działać 6 miesięcy bez żadnych problemów ( mowa jak miałem serwer/desctop w domu ) a kvm tylko wtedy jak sam tego chce...

a co do lapka to reboot robię wtedy kiedy zbudują nowy kernel jak wyjdzie średnio raz w tygodniu...

pewno już nie ma ale znam przypadki gdzie admin w serwerowni musiał reboot zrobić przy wymianie dysku a uptime był powyżej 1000 dni... - serwer działał stabilnie

to tak w skrócie ;-)

Axerr
Axerr

Bardzo dziękuję Wam za opinie :slight_smile: Aktualnie mój serwer (aplikacja) jest restartowany codziennie o 4 w nocy. Samego VPSa restartuję ręcznie gdy tylko zajdzie taka potrzeba, nie mam ustawionego harmonogramu do reboota systemu ;)

LinGruby:

pewno już nie ma ale znam przypadki gdzie admin w serwerowni musiał reboot zrobić przy wymianie dysku a uptime był powyżej 1000 dni… - serwer działał stabilnie Ja kiedyś na blackfriday w OVH kupiłem VPSa, bo promocja była, kupiłem go, bo to była jakaś śmieszna cena (ale tylko, gdy kupowało się go na dłuższy okres czasu). Posłużył mi do testowania różnych rzeczy przez jeden, może dwa miesiące. Zupełnie o nim zapomniałem. Gdy zalogowałem się do ssh parę miesięcy przed jego wygaśnięciem to miał jakieś 600 dni uptime :rofl: Stracone pieniądze

system
system

Ten temat został automatycznie zamknięty 32 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.