Restart VPS OpenVZ oraz MC - 25.10.2016

Archiwum
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Ze względu na dość poważną lukę CVE-2016-5195 zwaną też "Dirty COW" która zagrażała bezpieczeństwu usług wymagany był restart węzłów OpenVZ oraz wszystkich hostowanych serwerów MC zaraz po zaaplikowaniu łatki.

Więcej informacji o luce można znaleźć na stronie jej poświęconej: https://dirtycow.ninja/

Luka została już załatana wcześniej jednakże twórcy Proxmox czyli panelu do hostowania VPS którego używa lvlup.pro, potrzebowali trochę więcej czasu na przygotowanie łatki, przetestowanie jej oraz wrzucenie do produkcyjnego (stabilnego) repozytorium. Gdy tylko zauważyłem jej dostępność to od razu ją zastosowałem, niestety w porze dość niekorzystnej dla klientów za co bardzo przepraszam lecz sądzę że jest to uzasadnione wyjątkowością sytuacji.

Procedura restartu rozpoczęła się około 17:30 a zakończyła 18:30. Każdy węzeł był kolejno restartowany i było sprawdzane jego ponowne uruchomienie. Niektóre VPS mogły nie zostać ponownie uruchomione i będzie wymagane ich włączenie z panelu klienta, niestety ze względu na skalę nie mogę zrobić tego ręcznie i tego zweryfikować. Przerwy w dostępie usługi wynosiły ok. 5min oraz wyjątkowo dla dwóch węzłów gdzie trwało to 20-30min.

kamyrdol32
kamyrdol32

Kiedy można spodziewać się prawidłowego działania usługi? Nadal nie można się zalogować do VPS.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Jak wspomniałem w poście, niektóre VPS mogły nie wstać same i należy włączyć je w panelu klienta. Z całą resztą powinno być okej, to tylko restart :slight_smile: