Robienie kopii zapasowych serwera MC

Zombie
Lempik
Lempik

Zastanawiam się, jak najlepiej robić kopie zapasowe serwera MC. Na razie robię raz na kilka dni ręcznie za pomocą ftp z serwera MC na swój komputer lokalny. Mam kilka pytań.

  1. Czy na czas kopiowania plików z serwera MC na komputer lokalny trzeba wyłączyć serwer MC? Zapisuje podczas kończenia pracy coś do plików? Czy może można przy normalnej pracy serwera kopiować pliki z serwera MC na swój komputer?

  2. Jak można zautomatyzować robienie kopii zapasowych serwera MC?

2a) Jak można robić jakąś paczkę automatycznie raz na dzień na serwerze MC?

2b) Jak można automatycznie kopiować pliki z serwera MC na komputer lokalny (mam Win 7)?

artur9010
artur9010

tar -zcvf minecraft-01-06-17.tar.gz minecraft/

wrzuci Ci cały katalog minecraft w tar.gz o nazwie minecraft-01-06-17, więc będzie spakowany i skompresowany. Potem takiego tara pobierasz na swój komputer i niech sobie leży. Zaautomatyzować możesz cronem. A do pobierania również możesz sobie napisać skrypt, i wrzucić do tego śmiesznego windowsowego harmonogramu.

Lempik
Lempik

Dziękuję, ale ja mam wykupiony "serwer MC", czyli chyba nie mogę wydawać poleceń. Mam do dyspozycji tylko ftp i konsolę serwera Minecrafta.

Anno
Anno

hosting powinien robić za ciebie kopie 😃 Napisz ticketa czy wykonują kopie zapasowe mc 😉

Lempik
Lempik

Tak, tutejszy hosting robi kopię zapasową - ale dla siebie. Gdybym chciał z tego skorzystać, to trzeba każdorazowo zapłacić 50 zł. Ja natomiast chcę robić kopię zapasową swojego serwera MC (w tutejszym hostingu) we własnym zakresie.

Patrz też: https://lvlup.rok.ovh/t/przywracanie-kopii-zapasowej-uslug-od-01-2017/1776?source_topic_id=2770

Anno
Anno

To proponuję kupić vps i napisać w bashu pobieranie np co 1 dzień z ftp

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Kiedyś pamiętam jak korzystałem z pluginu AutoSaveWorld. Można tam podłączyć serwer FTP, na który są robione backupy, lecz tylko i wyłącznie mapy. Można ustawić, aby plugin robił kopie co parę dni lub godzin. Nie wymaga to wyłączenia serwera, ponieważ jest to plugin ;)

  1. Tak, najlepiej abyś wyłączył serwer przed zrobieniem kopii zapasowej.

  2. Tak, można. Są do tego różne skrypty itp. 2a) Musisz mieć jakiś skrypt, który zostanie uruchomiony na VPSie bądź komputerze z Linuxem (innej opcji nie widzę) 2b) Tak jak w pkt 2a.

Ja osobiście kopii zapasowej (chodzi o taką pełną itp.) nie robię, ponieważ wszystko mam w MySQL - prawda, czasem robię jej zrzut, lecz pluginy itp. trzymam na komputerze i nie usuwam ;) Mapa jest bardzo rzadko backupowana przez plugin, który podałem wyżej ;)

Lempik
Lempik

Dziękuję za odpowiedź. Ja mam wykupiony hosting MC (nie VPS). Mój komputer biurowo-domowy (Win7) jest włączony praktycznie od rana do nocy, więc gdyby było jakieś narzędzie, które potrafi przez FTP automatycznie pobrać cały folder z hostingu MC (lvlup.pro), to byłoby idealnie.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Przed zrobieniem kopii koniecznie wyłącz serwer - zapisuje się wtedy wszystko. Jeśli już bardzo tego nie chcesz (choć restarty np. o 3 w nocy nie są chyba problematyczne), to użyj przynajmniej save-all . Co do robienia backupów, rób jak chcesz - byle tylko robić :) Najlepiej mieć jakiś skrypt, lecz jak piszesz, że masz hosting Minecraft, to rozwiązaniem będzie stworzenie po twojej stronie skryptu, który będzie robił backup o x godzinie. Skoro posiadasz komputer, który jest w stanie o x godzinie pobrać backup, to wszystko w twoich rękach :)

Lempik
Lempik

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. O ile dobrze zrozumiałem, to jeżeli na consoli napiszę "save-all", to potem mogę zrobić kopię serwera za pomocą ftp bez wyłączania serwera. Może nie wszystko będzie najbardziej aktualne, ale z kopii zapasowej będzie można w razie czego odtworzyć serwer. Jakiegoś automatycznego ftp działającego po mojej stronie spróbuję poszukać później, teraz mam pracę.

szymhal
szymhal

Polecam plugin PerfectBackups ;) Zapisuje wyznaczone pliki do wyznaczonego folderu. W configu wpisujesz godzinę i proszę, backupy się robią same bez wyłączania serwera :)

anon53793862
anon53793862

Zakupujesz vps bądź dedyka z systemem linux. Instalujesz pakiety rsync tar, robisz skrypt bash'owy który pobiera kopie a później pakuje ci w tar'a. Chyba lepszego rozwiązania nie ma aktualnie.

Lempik
Lempik

Czekałem na wersję 1.12 i dopiero potem spróbowałem https://dev.bukkit.org/projects/perfect-backup. Niestety plugin mi nie działa (spigot wersja 1.12).