Rozważam serwer MC na VPS, budżet

Zombie
vps, minecraft
Lempik
Lempik

Mam tu hosting MC (niedawno wycofany z oferty) 2 GB RAM (262 zł/rok) i hosting www (niedawno podrożał z 20 zł/rok na 50 zł/rok). Czyli rocznie płaciłem 312 zł. Nie mam własnej domeny. Zastanawiam się, żeby jednak wykupić jakiś VPS, nauczyć się podstaw linuksa i tam zainstalować serwer MC, serwer WWW oraz serwer mailowy. Jeżeli bym zakupił VPS KVM Game Pro 4 GB RAM, to bym rocznie zapłacił 470 zł. Mam trzy pytania:

  1. Gdzie można nabyć jakąś domenę jak najtaniej (najlepiej darmową)? TLD nie musi być .pl, nawet nie muszę mieć domeny drugiego poziomu. Chcę po prostu jak najmniej płacić i mieć sprawy związane z domeną z głowy.
  2. Jeżeli będę miał najprostsze usługi (www, php, mysql, mail), to ile RAM mi pozostanie dla serwera MC?
  3. Czy nie zapomniałem o jakichś kosztach?
DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Lempik:

Gdzie można nabyć jakąś domenę jak najtaniej (najlepiej darmową)? TLD nie musi być .pl, nawet nie muszę mieć domeny drugiego poziomu. Chcę po prostu jak najmniej płacić i mieć sprawy związane z domeną z głowy.

com.pl też jest fajne i tanie; polecam OVH -> bardzo fajne ceny i nie są one zawyżane. Typowo darmowe domeny to .cf,.tk itp. W Google wystarczy wpisać .cf domain register czy jakoś tak, a na pewno znajdziesz możliwość darmowej rejestracji domeny.

Lempik:

Jeżeli będę miał najprostsze usługi (www, php, mysql, mail), to ile RAM mi pozostanie dla serwera MC?

Jak pisałem nie dawno, stawianie serwera pocztowego na VPSie to bardzo trudna rzecz, musisz przygotować wpisy SPF, DKIM, DMARC, konfiguracja RevDNS itp. Niektóre serwery pocztowe tj. onet.pl wymagają wpisu SPF. Jeszcze inne serwery pocztowe będą odrzucać Twoje maile. RAMu zostanie dużo, jeżeli odpowiednio to skonfigurujesz (np. zamiast Apache użyjesz nginx). Może do dyspozycji będziesz miał ~ 3 GB RAMu. Z góry polecam: https://lvlup.rok.ovh/t/instalacja-lemp-na-ubuntu-18-04/7603

Lempik:

  1. Czy nie zapomniałem o jakichś kosztach?

Możesz doliczyć ok. 30zł za domenę np. .com.pl i będzie fajnie :slight_smile:

SP24
SP24

Darmową domene masz na dot.tk, ale tylko na rok. OVH ma domeny w dobrej cenie. Pytanie jeszcze ile graczy chcesz utrzymać

Lempik
Lempik

SP24:

Pytanie jeszcze ile graczy chcesz utrzymać

Do 20 graczy.

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

No to na spokojnie starczy 😛

SP24
SP24

W takim razie myślę, że 2 GB RAM starczy. Ale jeśli chodzi Ci o AntyDDosa to lepiej zostać przy VPS FR

Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

Przy opłacie VPS na rok z góry jest 10% zniżki, a na 6 miesięcy 5%, co dla KVM+ 4GB RAM daje 376,92 zł/rok i 198,93zł/6 mc o ile mnie pamięć i kalkulator nie mylą ;)

Z tego co wiem obie ceny są uwzględnionie w cenniku.

Lempik
Lempik
Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

Póki co można przedłużać/zakupić na dłuższy okres przez zgłoszenie.

Jakub
Jakub

@Aylin czyli przy zakupie na 3 miesiące jest 2.5% zniżki? 😃

Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

Zniżka na przedłużenia trzymiesięczne dla VPS jeszcze nie zostały ustalone 🤐

Lempik
Lempik

A dałoby się skorzystać z domeny hostmc.pl jak w przypadku hostingu MC? Tzn. cośtam.hostmc.pl?

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Warunkiem korzystania z *.hostmc.pl jest posiadanie MC lub hostingu WWW więc niedługo hosting WWW to jedyne rozwiązanie dla subdomeny hostmc

Lempik
Lempik

Czyli w ogóle zniknie możliwość jakiejkolwiek domeny do hostingu MC? Czyli do VPS i "niedługo" do hostingu MC muszę sobie znaleźć domenę gdzieś poza LVL UP?

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Mam na myśli że skoro hosting MC zniknie to w ten sposób już nie skorzysta się z darmowej subdomeny hostmc.pl, wtedy zostanie tylko konto WWW które będzie miało taką możliwość.

Do hostingu WWW czy VPS'a nadal możesz podpiąć dowolną domenę czy subdomenę z dowolnej firmy i to nie ulegnie zmianie gdyż tak działa sieć Internet.

Podsumowując aby podpiąć subdomenę hostmc.pl pod VPS należy mieć też hosting WWW.

Lempik
Lempik

Aktualny stan jest taki: przez kilka miesięcy w ogóle nie będzie hostingu MC w LVL UP. Bo obecnych serwerów MC nie da się od wczoraj przedłużyć. Czyli mnie z tego wychodzi, że w sumie mam dwie możliwości:

  1. Wykupić VPS w LVL UP - czyli zainstalować serwer linux, na nim serwer MC, gdzieś w innej firmie wykupić domenę i tak zwanie podpiąć pod serwer VPS (w ogóle nie wiem, na czym to polega). Nic z tego nie potrafię robić, nie wiem, czy jestem w stanie się nauczyć w stosunkowo krótkim terminie, tzn. do końca listopada (bo oprócz bawienia się serwerem MC muszę też pracować). Wadą jest to, że mnie to będzie kosztować dużo więcej pieniędzy niż dotychczasowy hosting MC oraz dużo czasu do nauczenia się tego wszystkiego od zera. Plusem tego jest, że prawdopodobnie będę miał do dyspozycji nieco więcej RAM (obecnie mam 2 GB, ale zdaje się, że dla wersji 1.13.x to za mało, nawet jak gra tylko 5-10 graczy).
  2. Znaleźć hosting MC innej firmy. Nie będzie mnie to kosztowało za dużo czasu, pieniędzy tez wydam mniej. Jeżeli w tej innej firmie nie będzie specjalnych problemów, to nie będę miał powodu do powrotu.

Na razie rozważam punkt 1), ale jak mi się nie uda do połowy listopada, to skończę w punkcie 2).

Nikox
Nikox

Osobiście polecam VPS z lvlup, konkretnie KVM FR. Dostajesz 4GB za 34,90zł/msc. Na nim na spokojnie postawisz stronę www i bazę mysql, będziesz miał 3-3,5GB ramu na serwer mc. Posiada też on bardzo dobrego antyddosa. Samą instalacje usług możesz wykonać z poradnika: Serwer MC https://lvlup.rok.ovh/t/instalacja-serwera-minecraft-na-vps-dedyku/248?source_topic_id=1670

Strona www, baza mysql i phpmyadmin https://lvlup.rok.ovh/t/instalacja-lemp-na-ubuntu-18-04/7603

Domenę możesz tanio zakupić na ovh.pl - płatność paypalem/przelewem, lub zarejestrować za darmo na rok domenę .tk wyszukując w google darmowego rejestratora takowych domen. Samo podpięcie domeny nie jest trudne, wystarczy dodać jeden wpis.

Podsumowując:

Plusy VPS:

  • bardzo dobra wydajność
  • stabilność
  • stosunkowo niska cena (bywają droższe vps)
  • wielofunkcyjność

Minusy VPS:

  • wymóg posiadania własnej domeny
  • początkowo niełatwa konfiguracja (można użyć poradników)
  • konieczność zabezpieczenia VPS przed włamaniami

Wybaczcie jeśli powtarzam osoby wyżej, ale chcałem też tutaj coś napisać

Kaczuc
Kaczuc

Lempik:

Wadą jest to, że mnie to będzie kosztować

Domena .tk jest darmowa podłączenie jej to kwestia kilku sekund wystarczy wklepac w odpowiednie miejsca odpowiednie rzeczy. Moim zdaniem najlepiej kupić vps i być Panem swojego losu

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

Nikox:

Minusy VPS:

  • wymóg posiadania własnej domeny

nie ma wymogu, można posługiwać się adresem numerycznym :P

Nikox
Nikox

Trochę źle to sformułowałem, chodziło mi o to, że nie ma łatwego adresu łączenia, trzeba posiadać swoją domenę.

Lempik
Lempik

Dziękuję za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi. Jednak ciągle mi się wydaje, że jak wykupię jakiś VPS, to tam muszę zainstalować jakiś system operacyjny (a dopiero potem mogę instalować serwer MC, WWW itp.). Załóżmy, że właśnie wpłaciłem pieniądze i po jakimś czasie otrzymuję mail, że zamówienie zostało zrealizowane. Czyli co wtedy powinienem zrobić? Bo chyba nie ma tam od razu zainstalowanego jakiegoś systemu operacyjnego.

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Lempik:

Bo chyba nie ma tam od razu zainstalowanego jakiegoś systemu operacyjnego.

No właśnie masz i jest to Ubuntu 16.04 ;)

Lempik
Lempik

No to może spróbuję. Ale jeżeli mi nie pójdzie dobrze, to będzie to wasza wina. :)

liamdj23
liamdj23

Masz pełno poradników na forum, w razie problemów zawsze możesz stworzyć wątek ;)

Kaczuc
Kaczuc

Dokładnie kto pyta nie błądzi

Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

Jeśli czegoś nie ma w poradnikach lub jest niejasne to pytaj lub dręcz o napisanie obszerniejszego poradnika w #poradniki:prosby-sugestie, sądzę że nie będzie problemu w przerobieniu czegoś na wanted przez obsługę jak zauważymy że obecne poradniki nie wystarczą.

Sama w wolnej chwili spróbuję postawić MC na VPS, jako że w temacie jestem trochę zielona to pewnie zauważę braki ;)

Lempik
Lempik

DBanaszewski:

Jak pisałem nie dawno, stawianie serwera pocztowego na VPSie to bardzo trudna rzecz, musisz przygotować wpisy SPF, DKIM, DMARC, konfiguracja RevDNS itp. Niektóre serwery pocztowe tj. onet.pl wymagają wpisu SPF. Jeszcze inne serwery pocztowe będą odrzucać Twoje maile.

Z tego zrozumiałem pierwsze 13 słów. Zapytam więc w ten sposób: jeżeli będę miał stronę www i jakieś forum (np. MyBB), to jak można z forum wysyłać maile, które mają wysłać jakiś link aktywacyjny czy powiadomienie o czymś? Jest na to łatwy sposób?

Lempik
Lempik

Żeby wgrać jakieś rzeczy ze swojego komputera na VPS, to muszę mieć na VPS zainstalowany serwer FTP (lub SFTP). Czy to jest też częścią instalacji systemu, który otrzymam na początku? Czy muszę coś robić?

liamdj23
liamdj23

Lempik:

Jest na to łatwy sposób? Najłatwiej to kupić hosting WWW, zainstalować na nim stronę www i forum. Będziesz mógł skorzystać z darmowej subdomeny hostmc.pl oraz założyć email przez który możesz wysyłać maile ;)

Lempik:

Czy to jest też częścią instalacji systemu, który otrzymam na początku? Tak, serwer SFTP jest już zainstalowany w systemie.

Lempik
Lempik

Dzięki, ale skoro będę miał VPS, to już mi się wydaje mało sensowne kupować hosting WWW za 50 zł rocznie.

liamdj23
liamdj23

Co do wysyłania maili, jeśli kupisz domenę w OVH to masz darmowy hosting w którym możesz założyć konto email i z niego wysyłać wiadomości.

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Tak jak to napisał @liamdj23, kupując domenę na OVH, otrzymujesz darmowy hosting WWW z pocztą e-mail o pojemności 10 MB na WWW, 5 GB na e-mail. Możesz "zrezygnować" z hostingu WWW (czyli rekord A, zamiast kierować na hosting WWW z OVH, będzie kierował na VPSa), a możesz korzystać z samego maila -> oszczędzisz sobie czas i takie tam, ale przede wszystkim będziesz zadowolony, że nie musisz konfigurować postfixa, dovecota i innych aplikacji :slight_smile:

Lempik
Lempik

Dziękuję za kolejną porcję odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie. Powiedzmy, że mam VPS, zainstalowałem i skonfigurowałem różne rzeczy. Jak zrobię kopię zapasową wszystkiego na mój komputer domowy? Gdyby np. coś się stało a ja musiałem wszystko odtworzyć z kopii zapasowej? Katalog z serwerem MC potrafię zgrać za pomocą ftp, ale chodzi mi o różne ustawienia systemu.

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Zainteresuj się skryptem: https://lvlup.rok.ovh/t/skrypt-do-backupow-na-serwer-ftp-sftp/5106 -> możesz go przerobić etc. W praktyce tutaj przyda Ci się zwykły tar, a potem po prostu to archiwum będziesz pobierał na komputer (innego wyjścia nie widzę, chyba, że postawisz u siebie na komputerze serwer FTP czy coś takiego).

Co do ustawień systemu -> możesz je kopiować do folderu w katalogu użytkownika i następnie zgrywać ten folder w trakcie, gdy zgrywasz folder z serwerem MC ;)

Lempik
Lempik

Dziękuję, jak będę miał serwer VPS, to się zainteresuję. Jeszcze jedno pytanie. Powiedzmy, że mam tutejszy serwer VPS, robię jakieś eksperymenty i po 2 dniach chcę zacząć wszystko od zera. Da się jakoś przywrócić ustawienia fabryczne, jak gdybym tam nic nie robił?

error
error

Tak, w panelu jest opcja reinstalacji systemu. Klikasz a po kliku minutach cieszysz się dostępem do nowego vpsa 😎

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Najprostszy możliwy sposób na wysyłanie maili z VPS to skorzystanie z zewnętrznej darmowej skrzynki pocztowej. Wystarczy skonfigurować wybraną aplikację aby korzystała z SMTP, Wordpressy i inne takie mają to w panelu ustawień. Gmail tu może być trochę skomplikowany bo grymasi z użyciem go jako konto SMTP, reszta powinna być okej.

Lempik
Lempik

No to już otrzymałem VPS i zaczynam sprawdzać, czym to się je. Połączyłem się za pomocą putty. Chyba że są jakieś lepsze programy, to poproszę o informacje. Jest gdzieś poradnik, jak zakładać konta (nie będę przecież wszystkiego robił pod rootem) itp.? Poradnik dla zielonych.

Lempik
Lempik

Dziękuję. Ten pierwszy wątek znalazłem, ale tam nie było nic na temat tego adduser. Z szukaczki skorzystałem, tylko że szukałem na temat zakładania konta, a nie nowego użytkownika. I to jest właśnie problem, że skoro temat jest dla mnie zupełnie nowy, to nawet nie wiem, jak szukać. W każdym razie dziękuję.

Udało mi się na podstawie innego poradnika zainstalować serwer MC i działa. Tylko muszę jeszcze coś, żeby móc zdalnie zarządzać serwerem, czyli jakiś panel. Wprawdzie już otrzymałem jakiś odsyłacz, ale jeszcze nie badałem, jak to zainstalować.

W dodatku mam problem z putty. Jestem zalogowany, ale jak przez kilka lub kilkanaście minut nic nie robię, to potem putty przechodzi do stanu "inactive". Prawdopodobnie z powodu bezpieczeństwa. Da się jakoś zrobić, żeby połączenie nie zostało zerwane?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Lempik:

na temat zakładania konta, a nie nowego użytkownika

Ale na VPS użytkownik to konto :thinking:

Lempik:

czyli jakiś panel Najłatwiejszy będzie Aimpanel

Lempik:

Da się jakoś zrobić, żeby połączenie nie zostało zerwane? Najłatwiej - odpalić "linuxowy menedżer zadań", wtedy sesja nie wygaśnie. Użyj komendy top. Aby wyjść, wciśnij q. A profesjonalnie - edytuj czas podtrzymywania sesji w ustawieniach SSH i zrestartuj SSH.

Lempik
Lempik

Timo:

na temat zakładania konta, a nie nowego użytkownika

Ale na VPS użytkownik to konto :thinking:

Tak, ale szukaczka tego nie wie. Ja szukałem "założyć konto", a ona mi nie podała "dodanie nowego użytkownika".

Kaczuc
Kaczuc

Komenda to: adduser ``

Nikox
Nikox

Warto jeszcze wspomnieć, że konto od razu po stworzeniu nie ma dostępu do sudo, trzeba wpisać komendę

usermod -G sudo

Lempik
Lempik

Nikox:

konto od razu po stworzeniu nie ma dostępu do sudo , trzeba wpisać komendę

O, super. Tego właśnie szukałem! Dzięki!

Lempik
Lempik

Timo:

A profesjonalnie - edytuj czas podtrzymywania sesji w ustawieniach SSH i zrestartuj SSH.

To to "Sending of null packets to keep session active" w sekcji "Connection"?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Nie, chodzi tutaj o SSHD*, czyli serwer SSH na VPS.

nano /etc/ssh/sshd_config

Znajdź tam obraz|160x72 I do LoginGraceTime dodaj kilka zer ;)

Lempik
Lempik

Dzięki. Rozumiem, że restart zrobię w ten sposób: "systemctl restart sshd". Przynajmniej tak przeczytałem tu: https://www.techrepublic.com/article/how-to-start-stop-and-restart-services-in-linux/

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Tak, możesz również użyć komendy service ssh restart, efekt będzie taki sam ;)

Lempik
Lempik

Mam problem z instalacją bazy danych, a w odpowiednim wątku nikt mi nie odpowiada. Może tutaj ktoś się znajdzie? https://lvlup.rok.ovh/t/instalacja-lemp-na-ubuntu-18-04/7603/#8

SP24
SP24

Jaki masz problem? Podaj więcej szczegółów

Lempik
Lempik

Opisuję to w wątku, do którego dałem odsyłacz. Sądzę, że główny problem to:

The following packages have unmet dependencies:
 mariadb-server : Depends: mariadb-server-10.3 (>= 1:10.3.10+maria~bionic) but it is not going to be installed
E: Unable to correct problems, you have held broken packages.
SP24
SP24

Jaką komendą instalujesz bazę

Lempik
Lempik

Dokładnie w ten sposób, jak jest podane w wątku Instalacja LEMP, który mi tutaj podaliście na początku tego wątku. Ponieważ w ogóle się na tym nie znam, to kopiuję i wklejam polecenia.

Lempik
Lempik

Zrobiłem sobie listę, co trzeba zrobić, żeby mieć używalny serwer MC i WWW na VPS. Niektóre rzeczy znalazłem poza tym forum, niektóre rzeczy mi podpowiedzieliście w tym wątku.

  1. Zainstalować system operacyjny.
  • Nie ma problemu, już jest w ramach zakupu VPS.
  1. Zainstalować ssh
  1. Zainstalować pomocne programy w linuksie
  • editor joe - apt install joe
  • midnight commander - apt install mc
  1. Założyć konto i dać mu uprawnienia sudo
  • adduser
  • usermod -G sudo
  1. Zainstalować serwer MC (plus java)
  1. Zainstalować serwer WWW (plus php i bazę danych)
  1. Zainstalować jakiś panel zarządzania serwerem MC
  1. Ustawić pliki wsadowe do restartu serwera MC itp.
  • start serwera MC
  • restart serwera MC
  • automatyczny restart MC o określonej porze (może jest częścią panelu?)
  • automatyczny start serwera MC po restarcie linuksa.
  1. Kupić i podpiąć domenę
  • ustawić subdomeny dla MC (mc.cośtam.xy) i WWW (cośtam.xy, www.cośtam.xy, ew. forum.cośtam.xy, panel.cośtam.xy)
  1. Zainstalować pocztę (może być problem z SMTP, ominąć gmail)

Aktualny stan: utknąłem w kroku nr 6.

error
error

Lempik:

  1. Zainstalować ssh
  • putty https://www.putty.org Jakby się przyczepić, to ssh instalujesz na linuxie jako usługę (która standardowo jest zainstalowana), ty instalujesz klienta ssh.
Lempik
Lempik

Spróbowałem zainstalować bazę danych mariadb z tego poradnika: https://www.linuxbabe.com/linux-server/install-apache-mariadb-and-php7-lamp-stack-on-ubuntu-16-04-lts Zdaje się, że instalacja się udała, ale na razie nie wiem, jak otestować.

Lempik
Lempik

Jestem w punkcie 7, tzn. teraz chcę się zabrać za jakiś panel do zarządzania serwerem MC, żeby móc np. z komórki restartować serwer lub mieć podgląd konsoli.

Znacie jeszcze jakieś warte polecenia?

McMyAdmin mi wprawdzie został polecony przez SystemZ, ale ten panel jest płatny - 10 funtów za każdy serwer. Więc już na wstępie mi się nie podoba.

Infinity
Infinity

Ale wiesz, ze istnieja klienty ssh na telefon? ;)

Tak przy okazji to polece linuxGSM, bardzo fajny system zarzadzania serwerami gier, bez panelu www.

Lempik
Lempik

Wiem, ale jest bardzo niewygodny. Przynajmniej ten, co mam: https://play.google.com/store/apps/details?id=mobileSSH.feng.gao

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

Ze swojej strony do mobilnego ssh polecam JuiceSSH, ma kilka bardzo przydatnych ficzerów ;)

Lempik
Lempik

Pytanie ogólne. Jak w ogóle zarządzacie swoim serwerem MC? Próbowałem zainstalować pufferpanel. Po jakimś czasie zrozumiałem podstawową zasadę. To nie program, który można doinstalować do istniejącego serwera MC i mieć w ten sposób dostęp do konsoli czy do przycisków "start/stop/restart". To panel jest nadrzędny i w nim trzeba zainstalować serwer MC. To mi się jakoś udało, ale nie udało mi się potem podrzucić własnych plików z serwerem MC - w panelu pojawiał się komunikat "forbidden", prawdopodobnie problem z uprawnieniami (nazwa użytkownika, grupy itp.). McMyAdmin i AMP nie próbowałem, bo są płatne. Pterodactyl mi się nie udało zainstalować (był jakiś błąd). Multicraft mi się nie udało zainstalować. AimPanel mi się nie udało zainstalować, bo jest pisany pod ubuntu 14, a na VPS jest ubuntu 16: "Aimpanel installer v1.25 // Detected Ubuntu 16.04 xenial - ERROR // Your system is not yet supported :("

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Lempik:

Jak w ogóle zarządzacie swoim serwerem MC? Osobiście w kontenerach Docker, ale dla ciebie będzie najłatwiejsza kombinacja screen/tmux + plik startowy. No i wtedy włączasz serwer komendą i on sobie w takim screenie (podtrzymywaczu sesji) pracuje.

Lempik
Lempik

Dziękuję bardzo za odpowiedź. O istnieniu tmux (byobu) dowiedziałem się dopiero godzinę temu, choć to przydatna aplikacja. Ja jednak potrzebowałbym, żeby jeszcze jedna osoba miała możliwość podglądu konsoli i ewentualnego restartowania, czyli potrzebuję chyba jakiegoś panelu.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Nie widzę problemu by stworzyć nowego użytkownika i współdzielić takowe konto dla kilu osób. Masz w takiej sesji tmuxa/screena po prostu konsolę, restartujesz wpisując stop i tutaj w zależności od skryptu uruchamiasz ponownie, lub sesja sama uruchamia po wyłączeniu.

Lempik
Lempik

Czy możecie mi polecić jakieś strony lub książkę dla początkujących adminów linuksa/ubuntu (w języku polskim)? Bo ja z tych różnych poradników tak naprawdę kopiuję i wklejam polecenia, ale niewiele rozumiem, co robię.

Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

Ogólnie to najlepiej jednak po angielsku wszystko czytać, ale rozumiem że start od razu z nowym słownictwem angielskim to lekka przesada ;)

Z polskiej literatury to helion jest najfajniejszy, mam kilka ebooków i z dwie tablice. Właśnie takie tablice to najlepszy start, bo jest tam cała esencja i słowa-klucze po których już dalej idzie łatwiej czy to znaleźć książkę czy cokolwiek w Google.

Takie coś może się przydać :slight_smile: https://helion.pl/ksiazki/tablice-informatyczne-linux-wydanie-iii-radoslaw-sokol,tilin3.htm#format/d

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Od siebie dodam też dość dobre i mocno skoncentrowane materiały, po angielsku ale za darmo :slight_smile: https://goalkicker.com/LinuxBook/

Lempik
Lempik

Chyba udało mi się sporo rzeczy uruchomić - serwer z nginx, php7.2, mariadb, pterodactylem. No i teraz jak zrobić kopię zapasową tego wszystkiego? Wyobraźmy sobie, że zresetowałem serwer i teraz chcę wszystko odtworzyć z kopii zapasowej z mojego komputera, żeby nie musieć wszystkiego ponownie instalować i konfigurować. Po prostu wgrać jakiś plik na VPS, jakimś poleceniem to wszystko wypakować i zainstalować, restartować serwer i mieć gotowe.

Chciałem sprawdzić, co robi Twój skrypt, ale niestety strona https://s1.dbanaszewski.pl/git/dbanaszewski/BashScripts nie działa. Wczoraj czy przedwczoraj też nie działał.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Przygotowanie kopii 1:1 jest trochę skomplikowane.

Jako hosting możemy coś takiego zrobić przez udostępnienie wirtualnego dysku twardego, jednak to spore gigabajty i niepraktyczne rozwiązanie gdyż na dobrą sprawę potrzebujesz wyłączyć VPS aby przygotować taką kopię.

We własnym zakresie alternatywnie da się to przygotować przez aplikację typu CloneZilla jednak będzie to też dość złożone gdyż będziesz wtedy potrzebować zewnętrznego serwera na przygotowane kopie i też trzeba za każdym razem wyłączyć VPS.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie sobie skryptów automatyzujących. Wystarczy w pliku tekstowym powklejać wykonane komendy których użyłeś do instalacji oraz przerobić je trochę tak aby nie wymagały interwencji użytkownika, przykładowo dla

apt-get install nano

można dodać -y aby automatycznie powiedzieć "tak" dla wszystkich jego pytań, w tym wypadku czy na pewno chcemy zainstalować paczkę.

apt-get install -y nano

Utworzony plik tekstowy który ma co linię jedną komendę możemy potem odpalić lub po prostu wiedzieć co wykonać przez Ctrl + C, Ctrl + V. Dopisujemy na samej górze tzw. shebang #!/bin/bash i mamy skrypt bashowy. Np.

#!/bin/bash
apt-get update
apt-get upgrade -y
apt-get install -y nano wget htop
echo $(date) > /root/finish.txt

Takie 5 linii zaktualizuję listę dostępnych paczek, zaktualizuje wszystkie paczki do najnowszych, zainstaluje kilka narzędzi oraz na koniec zapiszę nam datę zakończenia instalacji do /root/finish.txt. Prostota systemów *nixów w pełnej krasie :slight_smile:

Docelowo jeśli chcesz osiągnąć perfekcję (mało osób tego potrzebuje), warto zamienić skrypty bashowe na coś lepszego - rozwiązania które potrafią obsługiwać dużą ilością hostów/sprzętu jednocześnie, obecnie w lvlup korzystam z https://www.ansible.com/, wcześniej z https://www.saltstack.com/, istnieją także dość popularne Chef oraz Puppet tego typu. Korzystanie z takiej automatyzacji umożliwia np. zmianę wybranej linii w konfiguracji danego programu na 40 serwerach dedykowanych jedną komendą.

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Cześć, ze względu na to, że moje Gitea pracuje już na innym adresie, podany link nie działa i nie będzie działał. Moje kopie zapasowe są przechowywane do 5 dni od utworzenia -> ten link był już dawno niepoprawny, ponieważ reinstalacji Gitea dokonał nie dawno, a backupów nie mam (to jest tak jak się coś testuje na produkcji 😛).

Hyhy, ja backupów nie mam? :kappa:

Proszę bardzo: https://gist.githubusercontent.com/DBanaszewski/64ef9b8f100e030d271230d73f47658d/raw/bcda27c91ea478f5b60da2730e02f22a04cceb2e/Backup.sh

Wkrótce naprawię ten błąd związany z linkiem.

Lempik
Lempik

Dziękuję za obie odpowiedzi w sprawie kopii zapasowych. Myślałem, żeby po zainstalowaniu systemu, www, php, mariadb, pterodactyla itp. sobie zrobić jednorazowo obraz systemu, gdyby coś się stało. A na co dzień robić kopię zapasowe tylko serwera MC za pomocą zwykłego (s)ftp, jak robię dziś. Ale zdaje się, że się nie da. Bo ja resetowałem VPS chyba z 20 razy i tyle razy instalowałem powyższe programy. Najwięcej problemów miałem właśnie z pterodactylem, jak robiłem zgodnie z instrukcją autorów, to ciągle miałem problem, z redisem (tcp na localhost refused).Dopiero jak początek według poradnika by @DoreK, to mi się wreszcie udało.

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Lempik:

Ale zdaje się, że się nie da.

Wystarczy, że w moim skrypcie podasz folder serwera MC, podepniesz serwer FTP/SFTP, dodasz go do Crona i gotowe =)

Lempik
Lempik

Dzięki, ale mnie chodziło o zrobienie kopii zapasowej (obrazu systemu) wszystkiego innego oprócz serwera MC. Bo serwer MC można łatwo skopiować, wszystko jest w jednym katalogu.

Kaczuc
Kaczuc

A czy przypadkiem webmin nie ma opcji kopii zapasowej ? Utworzyc punkt przywracania (nie wiem jak to się tam nazywa) przed jakimiś instalacjami i cofnąć

https://doxfer.webmin.com/Webmin/Backup_Configuration_Files

Lempik
Lempik

Zdaje się, że jednak uda mi się wszystko uruchomić na VPS i nie będę musiał szukać innego hostingu MC (choć w sumie już znalazłem dwa, które są warte rozważenia). Czyli teraz czas na domenę. Zrozumiałem z poprzednich wpisów i poradników, że w sumie najlepiej kupić domenę na ovh.pl. I zastanawiam się nad domeną cośtam.ovh lub cośtam.eu. Jak to zrobić, żeby nazwisko właściciela i inne dane osobowe były ukryte dla ogółu? Mail może być widoczny. Wiem, że mam kupować jako osoba fizyczna, ale czy ovh.pl ma taką opcję ukrycia danych osobowych dla TLD .ovh i .eu?

Kaczuc
Kaczuc

Raczej nigdzie twoje dane osobowe nie będą widniały jeśli ktoś by chciał sprawdzić to bo RODO chyba, że się mylę

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Kaczuc:

Raczej nigdzie twoje dane osobowe nie będą widniały

Prawda. Przy .pl, zgodnie z GDPR i polityką NASK, klienci indywidualni mają z góry ukryte wszystkie dane oprócz maila.

Przy domenie .eu nie wiem jak teraz jest, ale np. na plbananek.eu dalej jest widoczne imię i nazwisko + adres + nr telefonu -> można to ukryć w panelu eurID. Przy domenie .eu są ukryte wszystkie dane.

Przy domenie .ovh dane są zazwyczaj ukryte, ale możesz skorzystać z rozwiązania OwO -> ukrywanie wszelkich danych osobowych, w tym maila (podmienia wtedy na jakiegoś randomowego z domeny podlegającej pod OVH [maile będą przekierowywane na prawidłowego maila]).

Przy .eu jest tak samo jak przy .ovh, mail jest podmieniany.

Lempik
Lempik

Chciałem sprawdzić koszty różnych domen na ovh.pl, ale nie wiem, co znaczy kolumna "transfer". clpE8A7|690x387

I poza tym sobie zrobiłem taką tabelkę, żeby sprawdzić koszty za kilka lat. Wszystkie ceny są netto. clpD2A|690x194

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Transfer czyli przeniesienie do innego operatora, np. z OVH do lvlup. W przypadku domen PL, jak widzisz, jest to operacja darmowa (ale trochę się trzeba pobawić w przypadku niektórych operatorów ;) )

Lempik:

I poza tym sobie zrobiłem taką tabelkę, żeby sprawdzić koszty za kilka lat. Wszystkie ceny są netto. Wszystko się zgadza. OVH ma według mnie najlepszą ofertę na domeny, sam korzystam.

Lempik
Lempik

Timo:

Transfer czyli przeniesienie do innego operatora, np. z OVH do lvlup.

Nie wiem, czy rozumiem. Czy jak domenę kupię w OVH, ale VPS mam v lvlup, to płacę co roku jeszcze to, co jest w kolumnie "transfer"?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Nie nie. Lvlup oprócz VPSów również oferuje kupno domen. VPS jest od tego niezależny. Domenę masz tam, gdzie ją opłacasz.

LinGruby
LinGruby Pionier

@Lempik dodam od siebie że mnie odnowienie 3 domen .ovh wynosi ok. 30 PLN co roku...

Lempik
Lempik

Jak czytać zużycie RAM? Mam obrazek z panelu, mam obrazek z polecenia top i tam są różne informacje. Polecenie top mówi, że mam wolne tylko 991540 KB. Ale w kolumnie %MEM widzę, ze różne procesy łącznie zużywają do 30% RAM. Pewnie coś czytam źle. clpCB81|690x474

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Lempik:

Pewnie coś czytam źle.

Do wolnej pamięci RAM dolicz to z buff/cache ;) Dlaczego? Ponieważ obecnie Twój system przeznaczył pewną część RAMu na przechowywanie danych. Jeżeli chcesz użyć więcej RAMu, niż masz w free, wtedy system zwalnia przez siebie zjedzoną pamięć i masz więcej RAMu (nie dotyczy, gdy po prostu free jest małe z powodu użycia tej pamięci [bez buff/cache] -> sytuacja, że używasz np. 95% RAMu, to system nie odbierze sobie tych 5%. Jeżeli używasz np. 30% RAMu, a cache już np. 50%, to w razie potrzeby system odda te 50%).

PS. Polecam używać htop, jest po prostu czytelniejszy, taki bardziej kolorowy 😛 apt install htop htop

Lempik
Lempik

Dziękuję bardzo. Pytałem o RAM, bo nie wiem, ile co zużywa RAMu i ile RAMu mogę przeznaczyć na serwer MC. To jak to obliczyć? Coś pewnie zużywa system, serwer www, mariadb, coś panel pterodactyl. Ale ile mogę przeznaczyć dla serwera MC?

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Około 1,8 GB RAMu jest zjadane przez bufor. Około 1,2 GB RAMu jest używane przez wszystkie uruchomione aplikacje. Jeżeli przypisałeś do MC około 1 GB RAMu, to reszta używa około 0,2 GB RAMu. Możesz na spokojnie zwiększyć RAM serwera MC do np. 2,5 GB. Możesz potem podnosić do 3 GB, ale kontroluj status użycia RAMu.

Lempik
Lempik

Dziękuję bardzo. W panelu Pterodactyl przypisałem do serwera MC max. 3450 MB RAM, ale skoro tam nikt się nie loguje, to pewnie nie wykorzystuje tego. java -Xms128M -Xmx3450M -jar server.jar Panel Pterodactyl mówi, że ten serwer MC aktualnie zużywa 778 MB RAM.

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Trochę za dużo dałeś. Przypisałeś ok. 3,5 GB RAMu na sam serwer MC. Zmniejsz wartość do 3 GB, ponieważ musisz zostawić trochę pamięci na system i inne aplikacje ;)

Lempik
Lempik

No właśnie w tym problem. Że nie wiem, ile RAMu przypisać na serwer MC, żeby nie było problemów :). Co w ogóle stałoby się, gdybym przypisał na serwer MC powiedzmy 4 GB RAM? Byłyby lagi? Serwer MC by padł? Cały system ubuntu by padł?

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

Gdybyś przypisał za dużo, to nic by się nie stało, dopóki serwer nie zacząłby tego próbować używać. W momencie, w którym skończy się ram, system najprawdopodobniej uprzejmie poprosi proces serwera mc, żeby nie brał tej pamięci, co w konsekwencji sprawi, że serwer mc albo zacznie sypać błędami, albo w ogóle się wywali. Z doświadczenia jednak widzę, że takie sytuacje się nie zdarzają zbyt często, jak trzymałem na jednym vps 4GB kilka serwerów mc z w sumie przypisanymi 16GB ramu, to miałem wrażenie że gdy cały ram został zapełniony, to one sobie wzajemnie tą pamięć podbierały :thinking:

Lempik
Lempik

Czyli w sumie mogę spokojnie przypisać serwerowi MC 3,5 GB RAM i gwarantować 0,5 GB RAM dla reszty (system, nginx, mariadb, pterodactyl itp.). Bo w razie czego wysypie się tylko serwer MC.

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

Ogólnie to wysypie się zapewne ten program, który będzie chciał więcej pamięci gdy już nie będzie dostępna, ale takie programy pracujące ciągle w tle na ogół nie zmieniają dynamicznie zapotrzebowania na pamięć więc jakby co to teoretycznie możliwe jest, że w momencie braku ramu to nie serwer minecrafta będzie chciał więcej, a np ktoś wejdzie na stronę i wtedy to apache znajdzie błąd, z tym że apache jest na to przygotowane i zamiast się wysypać całkiem, to po prostu wyjdzie błąd dla użytkownika który odwiedzi stronę ;)

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Lempik:

system, nginx, mariadb, pterodactyl Dla tych wymienionych wyżej 0,5 GB to będzie luksus. Masz 4 GB, zostawiasz z pół a reszta na twoje aplikacje/serwery itp. Jak masz 8 GB to podobnie, zużyjesz 7,5 GB i dostawisz 0,5 GB to będzie git.

A nawet zachodząc w skrajną sytuację to i tak nie będą wszystkie serwery zużywały na sztywno 100% przydziału i wszystko się zmieści. Zainwestuj w SWAP, tzn. ustaw sobie go załóżmy 2 GB - wtedy jeśli MC zajmie cały RAM, a nagle system poprosiłby o 2 GB (to tylko przykład), to się zmieści i nic nie wywali. Oczywiście, SWAP jest wolniejszy - ale lepiej wolniej, niż brak ;)

Lempik
Lempik

Timo:

Zainwestuj w SWAP, tzn. ustaw sobie go załóżmy 2 GB - wtedy jeśli MC zajmie cały RAM, a nagle system poprosiłby o 2 GB (to tylko przykład), to się zmieści i nic nie wywali.

Dziękuję za tę wskazówkę. Znalazłem taką instrukcję - czy jest w porządku, czy może istnieje jakiś inny, lepszy sposób? https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-add-swap-space-on-ubuntu-16-04d

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

Przejrzałem ten poradnik i jest to chyba najlepszy sposób bez wycinania oddzielnej partycji :)

KrEdEnS
KrEdEnS Moderator Freebies

Ewentualnie @DBanaszewski miał jeszcze poradnik ale z wysyłaniem na inny serwer

Lempik
Lempik

bopke:

Przejrzałem ten poradnik i jest to chyba najlepszy sposób bez wycinania oddzielnej partycji

Dzięki, zrobiłem wszystko zgodnie z tą instrukcją. Rozumiem zasadę działania swap, ale nie zrozumiałem, o co chodzi w podrozdziałach "Adjusting the Swappiness Property" i "Adjusting the Cache Pressure Setting".

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

swappiness to, w uproszczeniu, skłonność systemu do korzystania ze swapu, tj. jak często system pomyśli o tym swapie. Na ogół do standardowych zastosowań nie musisz jakoś zwracać na to uwagi, samo się dobrze zarządzi. Podobnie z cache pressure.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Akurat ja korzystałem z tego poradnika. Troszke inne komendy ale efekt jest ten sam.

Lempik
Lempik

Dobra, kolejny krok zrobiony, kupiłem domenę. Domenę cośtam.ovh i kupiłem ją na ovh.pl. Co teraz dalej? Chciałbym takie coś:

  • strona www - cośtam.ovh i www.cośtam.ovh (będzie ta sama zawartość)
  • pterodactyl - pterodactyl.cośtam.ovh (www)
  • forum - forum.cośtam.ovh (www)
  • serwer MC - mc.cośtam.ovh
  • czasami drugi serwer MC do testowania (niestandardowy port, może być adres z dwukropkiem, nie trzeba specjalnej subdomeny)
  • sftp - nie musi być osobna subdomena
  • jakaś poczta (?)

W ogóle nie wiem, co zrobić z pocztą, bo np. forum potrzebuje wysyłać maile i nie wiem, co mam zainstalować na VPS i co ustawić w panelu klienta na OVH. Ale pisaliście, że z wysyłaniem maili może być problem - 1) z konfiguracją jakiegoś postfiksu czy sendmaila, 2) że inne serwery mogą nie chcieć przyjmować poczty z mojego serwera smtp. W razie czego mogę sobie założyć konto mailowe na gmail.com, zoho.eu czy gdzieś indziej.

Widzę, że jest poradnik: https://lvlup.rok.ovh/t/poradnik-mini-poradnik-po-domenach/180 - tylko nie wiem, czy wszystko, co sobie wymyśliłem, zrobi się według tego poradnika. A może coś robi się w panelu klienta na OVH, a coś na VPSie?

DoreK
DoreK α-tester v3

Lempik:

  • serwer MC - mc.cośtam.ovh

A nie lepiej cośtam.ovh? Jest taka możliwość.

Lempik
Lempik

Nie wiem, czy rozumiem. Czy to znaczy, że na cośtam.ovh mógłby być i serwer MC, i serwer WWW?

DoreK
DoreK α-tester v3

Tak, dokładnie, bo korzystasz z tego samego VPS, zakładając że korzystać będziesz z domyślnych portów to wystarczy dodać tylko rekord A ;)

Lempik
Lempik

Nie wiem, czy ja bym się w tym nie pogubił. Z tych dwóch rozwiązań wolę to prostsze i bardziej dla mnie zrozumiałe rozwiązanie. Jestem kompletnym laikiem i nie chciałem mieć własnego VPS, tylko okoliczności mnie zmusiły. Więc dlatego ważne jest dla mnie rozwiązanie proste i zrozumiałe.

DoreK
DoreK α-tester v3

Czyli rekord A do strony cośtam.ovh i serwera MC cośtam.ovh, CNAME do www, do drugiego serwera MC rekord SRV.

Nikox
Nikox

Najprościej jest po prostu dodać rekord A i będzie wszystko działało. Aby to zrobić, musisz dodać nowy rekord tym przyciskiem

image|690x117

Wybierasz A, nastepnie w polu Adres docelowy wpisujesz ip vps

image|605x500

No i gotowe :slight_smile: Pamiętaj, że zmiany mogą potrwać do 48h, jednak zazwyczaj jest to do 6h. Możesz się jeszcze zabawić w rekordy SRV, lub prościej, CNAME. Możesz takim sposobem stworzyć adres np. mc.mojadomena.ovh. Nie jest to wymagane do działania domeny. Jeśli chcesz stworzyć drugi serwer mc, wystarczy że zmienisz jego port, a będziesz się łączył domeną mojadomena.ovh:port

Lempik
Lempik

Zapytam jeszcze w ten sposób. Jak będę szperał w panelu klienta OVH, czy mogę coś bezpowrotnie zepsuć?

Nikox
Nikox

Popsuć możesz, ale zawsze możesz przywrócić. Gdy nieumiejętnie zmienisz DNS'y domena może przestać w ogóle działać, ale bez problemu możesz je zmienić z powrotem na domyślne. To samo się tyczy strefy DNS.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Lempik:

czy mogę coś bezpowrotnie zepsuć Możesz rozwiązać umowę na domenę, usuwając ją. Ale raczej jak nie klikniesz rozwiąż umowę / usuń to takie coś nie nastąpi ;)

Możesz też dokonać cesji, czyli zmiany abonenta - no ale raczej takich rzeczy przypadkiem sie nie robi.

Lempik
Lempik

Aktualny stan jest taki:

  • udało mi się podpiąć domenę mc.cośtam.xx pod serwer Minecrafta bez zapytania w tym forum, wystarczyły informację, które wygooglowałem (jestem z siebie dumny).
  • ostatecznie się zraziłem do panelu Pterodactyl, jak o tym pisałem na https://lvlup.rok.ovh/t/instalacja-panelu-pterodactyl-i-uruchomienie-serwera-spigot-na-vps-kvm/8116/#32 . W sumie problem polega też na tym, że Pterodactyl wprawdzie ma całkiem szczegółową instrukcję instalacji (dla doświadczonego linuksiarza pewnie instalacja nie stanowi żadnego problemu), ale nie ma żadnej instrukcji użytkowania - są tylko opisy w interfejsie, ale nie ma wyjaśnienia, jak co działa (początkujący się tam zgubią).

Czyli teraz mam plan taki: spróbować pufferpanel https://www.pufferpanel.com/docs/getting-started. Jeżeli się nie uda, to muszę się zdecydować:

  1. będę miał w LVL UP serwer MC na VPS bez panelu zarządzania, ale wtedy koleżanka nie będzie miała podglądu konsoli i przycisku restart. Będę miał wprawdzie więcej RAM, będę miał stronę internetową na swoim VPS i domenę, ale obsługa z komórki zdecydowanie mniej wygodna i kosztuje mnie to więcej pieniędzy.
  2. znajdę inny hosting MC - będę miał mniej RAM, ale będzie mnie to kosztowało mniej pieniędzy i zdecydowanie mniej czasu (za ostatnie 2 tygodnie prawie w ogóle nie grałem w MC, bo ciągle się uczyłem linuksa, nginksa, mariadb, pterodactyla, domen; sprawdziłem w poczcie, że 28 razy wciskałem przycisk "przeinstaluj").
Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Pufferpanel jest bardzo podobny do Pterodactyla.

Lempik:

początkujący się tam zgubią Tutaj się zgodzę. Trzeba mieć trochę doświadczenia + brak wyobraźni - system robi to co mu polecisz, nie to co chcesz.

Temat Aimpanelu chyba został pominięty - byłby zdecydowanie najłatwiejszy dla ciebie w obsłudze i instalacji, a wystarczy zainstalować na VPSie Ubuntu 14.04 zamiast 16.04.

Lempik
Lempik

Timo:

Temat Aimpanelu chyba został pominięty - byłby zdecydowanie najłatwiejszy dla ciebie w obsłudze i instalacji, a wystarczy zainstalować na VPSie Ubuntu 14.04 zamiast 16.04.

Może w instalacji tak, ale jeżeli działa w ten sposób, jak go testowałem tu: https://lvlup.rok.ovh/t/pierwsze-kroki/4841/#3 , to mi nie odpowiada podgląd tylko jednego ekranu konsoli z brakiem możliwości przewijania wstecz i brakiem możliwości zaznaczania i kopiowania tekstu z konsoli do schowka.

Lempik
Lempik

DBanaszewski:

Tak jak to napisał @liamdj23, kupując domenę na OVH, otrzymujesz darmowy hosting WWW z pocztą e-mail o pojemności 10 MB na WWW, 5 GB na e-mail. Możesz “zrezygnować” z hostingu WWW (czyli rekord A, zamiast kierować na hosting WWW z OVH, będzie kierował na VPSa), a możesz korzystać z samego maila ->

Wracam do tego wątku. Dziś sobie włączyłem darmowy hosting WWW z pocztą e-mail. Stronę www zostawiłem w spokoju, na razie jej nie wykorzystam. Ale rozumiem, że jak nie będzie działał mój VPS, to ta strona może działać, więc mógłbym tam mieć informacje np. na temat stanu VPS (status.cośtam.xx).

Mail. Otrzymałem informację: "Zostało utworzone przekierowanie adresu postmaster@cośtam.xx na adres przypisany do Państwa konta klienta." I co teraz mam zrobić? Czy to już jest skrzynka, z której mogę korzystać? Bo nie otrzymałem żadnego hasła. Czy może mam gdzieś w panelu klienta założyć konto postmaster@cośtam.xx?

Zastanawiam się, żebym stworzył na VPSie jakieś forum, a forum od czasu do czasu wysyła maile - więc trzeba mieć gdzieś dostępny serwer SMTP. Ale może się również zdarzyć, że ktoś na ten mail też napisze, czyli muszę mieć dostęp do skrzynki.

liamdj23
liamdj23

Lempik:

Czy to już jest skrzynka, z której mogę korzystać? W tej chwili każdy email wysłany na "postmaster@cośtam.xx" zostanie przekierowany czyli wysłany na email który podałeś w przy tworzeniu konta w panelu klienta OVH

Lempik:

Czy może mam gdzieś w panelu klienta założyć konto postmaster@cośtam.xx? Tak. W menu z lewej strony wybierasz email: image|216x103 Potem u góry przechodzisz do "emaile" image|624x77 I po prawej stronie znajdziesz przycisk "Załóż adres email" image|244x116 Po wciśnęciu go wyskoczy okienko: image|348x500 Uzupełniasz zgodnie z opisami, wciskasz dalej, jeśli się wszystko zgadza znowu wciskasz dalej image|597x320 W kroku trzecim (ostatnim) możesz znaleźć poradniki jak skonfigurować Twoje nowe konto. Kliknij zatwierdź i gotowe :slight_smile: Dane do SMTP: Nazwa użytkownika/login to pełny adres email, Hasło to hasło do Twojego nowego konta email, Adres serwera SMTP to ssl0.ovh.net a port to 465 :slight_smile:

Lempik
Lempik

Dziękuję bardzo, zadziałało. W dodatku tam widziałem, że w tym darmowym hostingu można mieć jedno konto mailowe plus postmaster@cośtam.xx, czyli w sumie dwa konta. Udało mi się założyć i cośtam@cośtam.xx, i postmaster@cośtam.xx. No chyba że coś źle zrozumiałem.

Skoro mam darmowy hosting www (10 MB), czy da się zrobić subdomenę w mojej domenie, która zawierałaby właśnie dane z darmowego hostingu OVH? Np. "status.cośtam.xx", która zawierałaby dane nie z mojego VPS, ale właśnie z darmowego hostingu OVH?

Mnie się na razie udało zrobić tylko to, że "status.cośtam.xx" jest przekierowany na "cośtamxx.cluster021.hosting.ovh.net". Ale w przeglądarce jest widoczny niestety właśnie adres "hosting.ovh.net", a ja bym chciał zawartość z hosting.ovh.net, ale adres widoczny w przeglądarce ciągle "status.cośtam.xx". Da się coś takiego zrobić?

liamdj23
liamdj23

Dodaj rekord A w strefie DNS, w adresie docelowym wpisz adres IPv4 który znajduje się tam gdzie hosting, w informacjach ogólnych, o tutaj: image|527x500

Lempik
Lempik

Dziękuję za odpowiedź, ale nie zadziałało. Mam rekord A, gdzie status.cośtam.xx jest kierowany na adres IP, który znalazłem tam, co mi podałeś na obrazku. Ale teraz jak do przeglądarki wpisuje status.cośtam.xx, to jestem przekierowany na https://www.ovh.pl/mail/ Co robię źle?

Nie wiem, czy dobrze opisałem swój problem. Chciałbym, żeby "www.cośtam.xx" było kierowane na mój VPS, natomiast żeby "status.cośtam.xx" było kierowane na darmowy hosting na OVH. Czyli jak jest mój VPS niedostępny, to ciągle działa strona "status.cośtam.xx".

liamdj23
liamdj23

Z tego co widzę, w darmowym hostingu nie ma możliwości dodania subdomeny:

image|655x294

Na hosting mogą kierować tylko dwa adresy (których nie da się usunąć i zmienić):

image|690x159

Czyli to co chcesz osiągnąć jest niemożliwe przy darmowym hostingu ;C

Lempik
Lempik

No trudno, dziękuję bardzo za dobre chęci.

Lempik
Lempik

DBanaszewski:

Hyhy, ja backupów nie mam?

No właśnie, ja bym chciał mieć. Skończyłem instalację wszystkiego, więc teraz chciałbym zrobić kopię zapasową, żeby w razie jakiś problemów nacisnąć "przeinstaluj serwer" i potem z kopii zapasowej przywrócić nginx z php, mariadb, pufferpanel z konfiguracją i uprawnieniami (chmod, chown). Chodzi mi o to, żeby zrobić raz kopię zapasową - ratunkową (nie codzienną).

Kopie zapasowe serwera MC będę robił codziennie poprzez SFTP, z tym nie ma problemów.

Patrzyłem na Twój script, ale w ogóle nie rozumiem, jak to działa. Chyba on zrobi kopię zapasową za pomocą programu tar i wgra na mój komputer. Ale w ogóle tam nie widzę instrukcji, jak potem z kopii zapasowej przywrócić pliki z uprawnieniami.

Lempik
Lempik

Mam zainstalowany serwer zgodnie z powyższymi poradnikami (nginx, php, mariadb, java, panel, MC, podpiąłem domenę). Co jeszcze powinienem zrobić? Jakie zabezpieczenie? Na razie zrobiłem tylko fail2ban. Jeszcze coś?

Lempik
Lempik

Tam zaglądałem, stąd wiedziałem o fail2ban.

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Tak naprawdę pomocna też jest zmiana portu SSH, instalacja fail2ban, opcjonalnie instalacja aplikacji typu OATH-TOTP.

Łap poradnik: https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-set-up-multi-factor-authentication-for-ssh-on-ubuntu-16-04

Lempik
Lempik

Jak mógłbym na stronie internetowej pokazywać, czy działa mój serwer MC i czy działa VPS lub główna strona internetowa?

OVH mi daje darmowy hosting www, gdzie jest PHP 7. Pomyślałem sobie, że więc na OVH przekieruje status.cośtam.xx. Ale nie wiem, jak sprawdzać, czy działa serwer MC i czy działa VPS.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Najlepiej skorzystaj z rozwiązania jakim jest uptimerobot.com. Oferuje ono monitoring stanu podpiętych VPSów, serwerów itd. Wtedy po prostu możesz podpiąć swoją subdomenę (wszystko mają opisane w panelu). Jeśli chcesz mieć status na własnej stronie (np. pośród itemshopu), to albo skorzystaj z itemshopu który to oferuje, albo pobaw się z API Uptimerobota i napisz skrypty w php.

Lempik
Lempik

Dziękuję bardzo. Rozumiem, że dla MC korzystałbym z tego: "port: good for monitoring services like smtp, dns, pop as all these services run from a specific port and Uptime Robot decides their statuses if they respond to the requests or not."

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Też. Możesz na przykład monitorować i VPSa pingiem (w przypadku zamykania portów pamiętaj o otworzeniu bodajże 53 dla DNSów) oraz serwer MC portem. Wtedy - jeśli wyłączy ci się (z niewiadomego powodu) serwer MC, ale serwer VPS będzie dalej chodził - bedziesz już (np. spoza domu) wiedział, że VPS działa ;)

Lempik
Lempik

Czyli VPS mogę monitorować pingiem, WWW portem (80), serwer MC portem (np. 25565) i... to w sumie wszystko.

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

Tyle powinno wystarczyć :)

Lempik
Lempik

Dziękuję bardzo. Tylko jakoś nie mogę znaleźć, jak ten monitoring mogę dać na swoją stronę internetową, żeby tam był obrazek czy napis, że VPS jest up/down, WWW jest up/down i MC jest up/down.

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

uptimerobot ma własne api, którego można użyć https://uptimerobot.com/api Niestety nie jest to chyba najprostsze w użyciu :thinking:

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Lempik:

jak ten monitoring mogę dać na swoją stronę internetową No i tu jest ten problem. Możesz skorzystać z ich darmowej podstrony, którą łatwo rekordem CNAME dasz na swoją subdomenę. status.example.com. Mój przykład: https://status.timoproject.pl

Lempik
Lempik

Timo:

Możesz skorzystać z ich darmowej podstrony, którą łatwo rekordem CNAME dasz na swoją subdomenę.

Już mogliście poznać, że jestem poważnie upośledzony i trzeba do mnie mówić w sposób łopatologiczny. Gdzie jest ta ich darmowa podstrona? Bo ja jej nigdzie nie widzę. Lub jak wygeneruję jakiś kod, który mógłbym dać na swoją stronę? Na tej stronie uptimerobot.com/api też nie widzę, co konkretnie mam zrobić.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Lempik:

Na tej stronie uptimerobot.com/api też nie widzę, co konkretnie mam zrobić. To jest po to jakbyś chciał w php pisać stronę od zera.

Lempik:

Gdzie jest ta ich darmowa podstrona?

obraz|647x115

Lempik
Lempik

Dziękuję, już to widzę, spróbuję. [...] Chyba już to mam, tylko nie wiem, czy to CNAME dobrze zrobiłem.

Może i spróbowałbym napisać stronę w PHP od zera, gdzie pokazywałbym tylko czerwoną lub zieloną kropką czy napis up/down (bo tyle mi wystarczy). Kiedyś trochę z PHP eksperymentowałem, więc szybko sobie przypomnę. Tylko nie wiem, jak otrzymać aktualny status z UptimeRobot dla konkretnego serwera.

Choć UptimeRobot sprawdza stan raz na 5 minut. Czy w PHP dałoby się jakąś jedną funkcją sprawdzić aktualny stan, czy odpowiada VPS (ping) lub MC (port)?

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro
Lempik
Lempik

Świetnie, to było to! Sprawdziłem porty 80 i 25565 i pokazuje, czy działa czy nie działa! Dziękuję bardzo!

Lempik
Lempik

Timo:

Możesz skorzystać z ich darmowej podstrony, którą łatwo rekordem CNAME dasz na swoją subdomenę. status.example.com.

Czy ten rekord CNAME ma wyglądać w ten sposób? status IN CNAME stats.uptimerobot.com. To pierwsze "status" ma być moja subdomena "status.cośtam.xx".

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Istotnie. Tak zrób jak już ten Public Status Pages masz gotowy.

Lempik
Lempik

Dziękuję bardzo Timo i Bopke, oba monitoringi mi już działają.

Lempik
Lempik

Odchodzący hosting MC potrafił robić jakieś wykresy zużycia CPU i RAM za ostatnie 12 godzin. PufferPanel ani Pterodactyl tego nie robią (lub robią tylko za ostatnie kilkanaście sekund). Czy jest jakieś narzędzie, które robiłoby wykres obciążenia CPU i zużycia RAM serwera VPS za ostatnie kilka(naście) godzin, które dałoby się przedstawić na stronie www? obrazek|690x184

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Najprostszy sposób jaki się da to Munin.

Lempik
Lempik

Dziękuję bardzo. Tak trochę patrzyłem na różne poradniki, ale wydaje mi się, że to już za duży i skomplikowany program jak na moje potrzeby. W dodatku poradniki zawierały apache, a ja mam nginx (zgodnie z tutejszymi poradnikami).

Jakub
Jakub

te api nie jest takie trudne 😛.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Munin generuje statyczną stronę, można ją wyświetlić dowolnym serwerem www, nginxem też.

Możesz też skorzystać z różnych webowych appek które ułatwią zarządzanie VPS, mozliwe że też mają jakieś wykresy

https://lvlup.rok.ovh/t/cockpit-wygodny-menadzer-dla-twojego-serwera/5943

Lempik
Lempik

Od kilku dni mam graczy na serwerze MC na VPSie i wszystko (na razie) działa. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mi w tym wątku pomagali i doradzali. I którzy pomagali też poza tym forum. Naprawdę bez was nie dałbym rady. Jeszcze raz dziękuję. A mój stary serwer MC za 2 godziny już nie będzie istnieć, był ze mną od kwietnia zeszłego roku, przyzwyczailiśmy się do siebie, ciężko go porzucić... 😭

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Super że się udało :)

Dostarczałeś dobrych pytań i nie stroniłeś od wyszukiwarki więc otrzymałeś dobre odpowiedzi, sądzę że ten wątek to świetny wzór jak powinny wyglądać wątki z pytaniami 😁

VPS to masa roboty na początek ale potem to się zwraca w większych możliwościach 😉

Czas na tickety dotyczące MC zużywam min. na Aimpanel 2 który pomoże pominąć wiele męczących kwestii dotyczących VPSów i serwerów gier, za jakiś czas będziesz sam mógł zobaczyć :star_struck:

Lempik
Lempik

Jeszcze chcę trochę dostosować konfigurację. Jak zrobić, żeby nginx z php czytał nie tylko pliki .php, ale też pliki .phtml. Spróbowałem zgodnie z https://serverfault.com/questions/888103/why-nginx-load-phtml-files-as-html-files coś takiego:

location ~ \.(php|phtml)$ {

Zrobiłem service nginx restart, ale pliki .phtml mi wyświetlają tylko "Acces denied".

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Musiałbyś wkleić ten poprzedni config w całości lub ten fragment który mówi o przetwarzaniu plików *.php aby powiedzieć coś więcej. Równie dobrze może być blok przed tym który zajmuje się tym plikiem niepoprawnie i ten który wkleiłeś może nigdy nie być brany pod uwagę.

Lempik
Lempik

Fragment wygląda w ten sposób:

	# location ~ \.php$ {
	location ~ \.(php|phtml)$ {
		include snippets/fastcgi-php.conf;
		fastcgi_pass unix:/run/php/php7.2-fpm.sock;
	}

A tu całość: https://pastebin.com/gFnTmr2t

Lempik
Lempik

Jeszcze raz uprzejmie proszę, czy ktoś zna odpowiedź na moje ostatnie pytanie.

Lempik:

Jak zrobić, żeby nginx z php czytał nie tylko pliki .php, ale też pliki .phtml?

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Wygląda ok, restartowałeś przez service nginx restart ?

Generalnie nie spotkałem się z z .phtml, wygląda na poprawne ale może dasz radę po prostu zmienić rozszerzenia tych plików na .php? Brzmi mi to na prostsze rozwiązanie.

Lempik
Lempik

Tak, zrobiłem service nginx restart. I ciągle Access denied. Jak się dawno dawno temu trochę bawiłem w php, to nam mówili, żeby mieć porządek w plikach, więc niech robimy tak, że pliki z jakąś treścią będą miały końcówkę ".phtml", natomiast te, co się "includują" lub "reqiuereują" (bo tam są jakieś funkcje, zmienne, nagłówki itp.) niech mają końcówkę ".php". Wydaje mi się, że to niezły pomysł, więc chciałem też tak zrobić u siebie i przypomnieć sobie pisanie stron w php.

Lempik
Lempik

Jeszcze znalazłem stronę https://stackoverflow.com/questions/45074674/php-7-1-6-enable-with-security-limit-extensions-shtml-files

Dodałem tam .phtml, ale nie wiem, jak zrobić ten ostatni krok: "Remember to reload the php service". Nie wiem, jak zrobić "reload". Bo to chyba nie żadne "service restart", nie?

Edit: Znalazłem, że wiersz z security.limit_extensions mam w pliku /etc/php/7.2/fpm/pool.d/www.conf - ale jest zakomentowany.

KMatuszak
KMatuszak Weteran

Lempik:

Nie wiem, jak zrobić “reload”. Bo to chyba nie żadne “service restart”, nie?

zawsze można użyć komendy reboot

system
system

Ten temat został automatycznie zamknięty 32 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.