Serwer Dedykowany - Rozdzielenie Dysku

Pytania i problemy
prolucyferyt1
prolucyferyt1

Witam, mam takowy problem - wie ktoś jak mogę zmniejszyć ten główny Dysk /dev/sda? Chce go zmniejszyć aby mieć możliwość stworzenia np: sda4. Screen poglądowy na dole. image|501x129

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Chyba nie za bardzo rozumiem, co chcesz zrobić. sda to fizyczny dysk, a sda1-3 to jego partycje. Patrząc na ich rozmiar, prawdopodobnie na dysku jest sporo wolnego miejsca do przydzielenia. Wystarczy więc utworzyć sda4.

Pokaż dokładnie, jak to u ciebie wygląda: fdisk -l /dev/sda

prolucyferyt1
prolucyferyt1

Czyli w takim razie jak mogę stworzyć sda4 z np: 1.5TB pojemności?

image|673x212

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Na to wygląda. Masz włożony dysk 2 TB, a zajęte nieco ponad 230 GB.

prolucyferyt1
prolucyferyt1

Ok, a jak mogę zrobić nową partycję z pojemnością np: 1.5TB?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Najprościej będzie jak podeślę artykuł: https://www.howtogeek.com/106873/how-to-use-fdisk-to-manage-partitions-on-linux/

Szczególnie będzie cię interesowała ta kwestia:

Last, specify the last sector of the partition on the disk. If you want to use up all available space after the initial sector, just press Enter. You can also specify a specific size, such as +5G for a five gigabyte partition or +512M for a 512 megabyte partition. If you don’t specify a unit after the + sign, fdisk uses sectors as the unit.

prolucyferyt1
prolucyferyt1

Ok, dzięki :)

A mam jeszcze jedną sprawę. Wiesz dlaczego np: podczas instalacji VM na Ubuntu 20.04 nie działa automatyczne przypisywanie statycznego Adresu IP? Sieć w Proxmoxie mam prawidłowo skonfigurowaną tak jak u poprzedniego Dostawcy działało to bez problemowo, natomiast u aktualnego dostawcy jest z tym problem 😕 image|357x61

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Rozpisz najlepiej osobny temat. Podaj więcej szczegółów, podeślij całą konfigurację i gdzie masz te serwery. Postaram się pomóc.

prolucyferyt1
prolucyferyt1

Ok :)

system
system

Ten temat został automatycznie zamknięty 32 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.