Serwer nas qnap ts-110

Zombie
nas, qnap
Glupikocz
Glupikocz

Cześć mam problem bo kupiłem serwer NAS QNAP TS-110 i nie wiem jak go podpiąć do mojego rutera Plus Huwaei IP rutera to wiadomo podstawowe a serwera NAS to 169. itd i nie wiem jak to zrobić żeby on działał w tym ruterze i jak odblokować porty bo mam go w domu a chce z niego korzystać np przeglądać zdj z miasta i jakby to było bez dodawania żadnego adresu do Serwera bo np mam telefon i ok dodam go raz i jest git ale mam kogoś z rodziny on kupi nowego pc to znowu musiał bym go dodać do tych portów można to jakoś obejść coś na ten Nas zainstalować?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Wydaje mi się, że po podłączeniu serwera do routera poprzez kabel LAN (ethernet) już powinno działać - przynajmniej w moim przypadku, tak miałem kiedyś. Wystarczy poznać adres wewnętrzny serwera (tak jak napisałeś 169 się zaczyna) i by wejść do dysku przez komputer, w pasku lokalizacji (ten gdzie pisze np. Mój komputer -> Dysk C -> Folder Timo) wpisać \ \169.xxx.xx.xx (na początku dwa ukośniki w lewą stronę bez spacji) i wpisać dane logowania. Ewentualnie jest opcja podłączenia takiego serwera poprzez port USB do routera, jeśli router takowy posiada. Koniecznie USB 3.0, w innym przypadku będzie 'zamulać'. Port gigabitowy jest na pewno szybszy niż usb 2.0. W moim przypadku po podłączeniu dysku zewnętrznego przez port usb 3.0 do routera, oraz na jakimkolwiek komputerze w domu podłączonym przez lan/wifi do owego routera, w zakładce Sieć (ta zakładka pod Mój Komputer w Windowsie) pokazuje się tak jakby osobny dysk - wyjaśniając: tak jak masz swój dysk bądź dwa na komputerze i poprzez zakładkę Mój Komputer możesz w nie wejść, tak w zakładce Sieć pojawia Ci się taki dysk.

Glupikocz
Glupikocz

y masz timevivier albo skype czy cos bo juz sie pogubiłe i nie jestem w to doświadczony nie wiem o jaki kabel usb chodzi wystarczy tylnie wejscie serwera nas podłaczyc do rutera bo mam w nim usb i kabel z internetem i tyle bo juz naprawde nie wiem

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Tak jak napisałem na shoutboxie: Poszukaj moze w internecie dokładniejszych poradników "Serwer NAS konfiguracja" czy jakiś podobnych, ja ci tego nie będę robił xD Po krótce: masz dwie opcje podłączenia, pierwsza to kablem usb od wejścia usb w routerze do wejscia usb w NAS, albo kablem ethernet od routera do NASa

Glupikocz
Glupikocz

dobra może sb poradzę a jak nie to ide się zabic

Glupikocz
Glupikocz

no dobra działa nie wiem jak przez internet a teraz jak zrobic zebym mogł sie z nim połączyc np z innego interentu np mobilnego w mieśćie?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Nie no luz, początku są ciężkie ale jak już ogarniesz to idzie łatwo - na moim przykładzie, kiedyś chciałem mieć w domu podgląd na taras, zamotnowałem kamerkę internetową z kompa i przeciągnąłem kabel usb po pokoju, a teraz mam tam kamerę IP podłączoną przez wifi 5 GHz, transmituje to do lokalnego serwera jakiegośtam, i na serwerze NAS (z raspberry pi ;)) są backupy z 3 dni nagrań z tej kamery :slight_smile: Wracając do wątku, musisz mieć szybkie łącze internetowe (zarówno download jak i uplaod, osobiście polecam dla rozsądnego zarządzania NASem co najmniej 120 mb download i 20 upload), sprawdzić, czy twoja oferta umożliwia otworzenie portów oraz dysponuje statycznym adresem IP (poszukaj o tym w google), a jeśli nie to czy dynamiczne IP możesz podłączyć pod jakiś serwis w stylu no-ip.com Jeśli stabilne łącze i możliwość otwarcia portów będziesz posiadał, to wejdź w router i dla IP tego NASa (czyli wymienione 169.x.x.x) otwórz porty odpowiadające wysyłaniu i odbieraniu danych do NASa, podejrzewam że będzie to tak jak na VPSach, czyli TCP 22, ale sam musisz to sprawdzić. Pamiętaj wtedy o ustawieniu odpowiednich zabezpieczeń - każdy ziomeczek na świecie będzie mógł podjąć próbę zalogowania się do twojego NASa. (Potwierdzone info, oglądałem zapisy z wymienionej wyżej mojej kamery IP będąc w hiszpanii :) ).

Glupikocz
Glupikocz

No mam niby IP wewnętrzne to coś muszę robić zadzwonić do operatora? Teraz mam tak że IP Rutera - 192.168.1.1 Serwera NAS - 192.168.1.5 co dalej? Xd

Glupikocz
Glupikocz

widzę ze się na tym znasz pytałem się z 20 osób nikt o ty nic nie wie a co najlepsze nawet informatyka i nie wiedział wiec jesteś moja deska ratunku

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Masz światłowód, DSL, xDSL, aDSL? Jeśli tak to raczej pyknie, w routerze port forwarding otwórz port TCP 22 dla 192.168.1.5, i spoza domu (np. dane komórkowe) spróbuj nawiązać przez jakiś mobilny SFTP client podłączenie z IP zewnętrznym twojego routera - sprawdź na stronie moje-ip.eu

Więcej szczegółów za dwie godzinki jak wrócę, teraz nie mam czasu.

Glupikocz
Glupikocz

yy mam ruter z Plus Huwaei mobilny taki na 4 wejscia XD B515 czy jakoś tak xd a jak bede chciał sie połączyć z tym serwerm nas np z innego kompa np w warszawie XD tak dla przykłądu

LinGruby
LinGruby Pionier

@Glupikocz coś takiego masz?

http://consumer.huawei.com/en/smart-home/lte-router/features/b315-en.htm

Ciężko będzie no chyba że Plus da Ci stałe IP, ewentualnie jakiś DynDNS cobyś mógł na NAS wchodzić z poza sieci domowej.

tak na szybko co mi do głowy przyszło ;-)

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Jeśli router mobilny to nie da rady myśle, po pierwsze IP zewnętrzne jakoś tam inaczej działa, a po drugie portów nie otworzysz. Ciężko również będzie ze stabilnością łącza

Glupikocz
Glupikocz

ten ruter to najwiekszy szajs jaki znam ten B315 ja mam B593s-22 i mam dynamiczne ip i wewnetrze porty

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Wewnętrzne porty? Hmm? Wracając do tematu, skonfiguruj sobie no-ip.com i otwórz port TCP 22. Powinno działać.

Glupikocz
Glupikocz

Tylko jest problem nie wiem jak to zrobic

Glupikocz
Glupikocz

A jakby zrobić taki trick mam ten ruter Huwaei z tym dynamic IP a jakby wziaść drugi ruter z TP link i w nim statyczne ustawić to coś by to pomogło?

LinGruby
LinGruby Pionier

Glupikocz:

a jakby wziaść drugi ruter z TP link i w nim statyczne ustawić to coś by to pomogło?

ale rozumiem że to inna sieć i tam masz stałe IP?

a jeśli chcesz wpiąć go do tego Huwaei to i tak nic to nie da bo nadal masz zmienne IP i port 22 zablokowany i nie dostaniesz się z poza sieci domowej do NAS, a o to Tobie chodzi ;-)

Glupikocz
Glupikocz

Lin A mam takie pytanie zrobiłem programem NOIP stałe ip glupikocz.ddns.net i teraz jak to przekierować do mojego rutera jak ja tu mam 4 rubryki a nie 2?

LinGruby
LinGruby Pionier

Nie znam tych routerów Huwaei więc nie za bardzo łapę, ale jak masz dostęp do routera to powinno być wszystko opisane, bynajmniej tak było w routerach z którymi miałem do czynienia ;-)

A co do rubryki to masz na myśli tam gdzie co się wpisuje?

Glupikocz
Glupikocz

Czekaj masz zdj i weś mi to wytłumacz bo ja takim technikiem budowlańcem nie jestem XD Moje ip rutera 192.168.1.1 IP mojego NAS 192.168.1.4 Port 8080

  • to co sobie zrobilem glupikocz.ddns.net to jest to stałe 545x500
LinGruby
LinGruby Pionier

Zakres portów - 8080 Host lokalny - IP NAS Port lokalny - 8080

A to "glupikocz.ddns.net" to powinno się wpisać w zakładkę DDNS bynajmniej jak jest w manualu przestudiuj to może jeszcze się czegoś dowiesz ;-)


W necie jest wszystko ;-)

http://www.3grouterstore.co.uk/3G/Huawei%20B593s-22_MANUAL.pdf

Glupikocz
Glupikocz

no tak LIN ale wiesz jest tu problem z tym ze tam tylko moge dodac tylko strone DYNDNS.ORG a jak ja to mam za darmo na NOIP to jak to można rozwiązać? i co mam wpisać w NAZWA HOSTA? ostatnia rzecz do zrobienia

483x500

LinGruby
LinGruby Pionier

no i tu jest problem jak się ma zmienne IP ( tak się zastanawiam kumpel swego czasu miał co prawda w Play ale stałe IP ) jak masz ten router w Plus na zasadzie stacjonarnego neta to może jak napiszesz mail albo zadzwoń to może dadzą Ci stałe IP i problemy się rozwiążą tak myślę

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

W usługach pokroju no-ip.com jest możliwość pobrania aplikacji na komputer/serwer, która np. co godzinę lub co jeden dzień sprawdza IP zewnętrzne czy się nie zmieniło, a jeśli się zmieniło to automatycznie zmienia to w naszej subdomenie .noip.com ;)

Glupikocz
Glupikocz

Powiem tak Lin mam zmienne a za stałe złodzieje chcą 18.65 gr XDD a co do cb TIMO mam ta apk na swoim pc i ona odświarza co 5 min ale mam domena GLUPIKOCZ.DDNS.NET ale to nie działa bo musze ten ruter skonfigurować tylko potrzebuje pomocy XD tylko ta rzecz została XD

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Teoretycznie subdomena z ddns.net czy noip.com powinna jedynie przekierowywać cały ruch na dane IP (które jest zmieniane co x czasu by było wciąż aktualne) - to tak jakbyś miał serwer minecraft z podpiętą domeną a wchodził czasem poprzez IP (numerkowe). W routerze otworzysz porty i po sprawie. To tyle. Nic więcej. Tak działają takie strony!

Glupikocz
Glupikocz

no jest problem przekierowałem i co z tego jak to nic nie dało wchodze na glupikocz.ddns.net:8080 do mojego nas i nie działa XDD czy coś innego

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Wchodzisz tak spoza domu? Jeśli próbujesz wywołać IP zewnętrzne routera korzystając z sieci właśnie tego routera, to nie ma prawa działać, tak tylko na VPSach jest, których węzły mają po kilka(naście) adresów IP. Idź do znajomego i wpisz u niego w cmd komendę "ping glupikocz.ddns.net" i zobacz czy ci twoje IP wyskoczy.

Glupikocz
Glupikocz

yhym czyli ide jutro 18zl zapłącic za stałe ip XD

LinGruby
LinGruby Pionier

A w DMZ wpisz IP NAS?

Ja u siebie jak miałem serwer to coby każdego portu nie otwierać bo zabrakło by miejsca to właśnie IP lokalne serwer wpisałem w DMZ

Glupikocz
Glupikocz

mam i teraz mogę się połączyć przez glupikocz.ddns.net

LinGruby
LinGruby Pionier

no i gitara :-D

to napisz co i jak dla potomnych ;-)

Glupikocz
Glupikocz

ale czy teraz bede mogł sie połaczyc XD

Glupikocz
Glupikocz

to by było zbyt pikne zeby to działało