Słaba jakość dźwięku

Pytania i problemy
E-pg
E-pg

Witam! Czy wie ktoś jak rozwiązać problem słabej jakości dźwięku na Ubuntu 16.04 LTS? Dodam, iż jeśli przepnę słuchawki do telefonu dźwięk jest "lepszy" tak samo na windowsie

DoreK
DoreK α-tester v3

Może trzeba zainstalować stery od karty dźwiękowej?

E-pg
E-pg

Sterowniki są zainstalowane domyślnie

E-pg
E-pg

Update: Wykonałem kroki z tego poradnika lecz zmiany się nie zapisują. Mój config z: /etc/pulse/daemon.conf [code]

This file is part of PulseAudio.

PulseAudio is free software; you can redistribute it and/or modify

it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by

the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or

(at your option) any later version.

PulseAudio is distributed in the hope that it will be useful, but

WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of

MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU

General Public License for more details.

You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License

along with PulseAudio; if not, see .

Configuration file for the PulseAudio daemon. See pulse-daemon.conf(5) for

more information. Default values are commented out. Use either ; or # for

commenting.

; daemonize = no ; fail = yes ; allow-module-loading = yes ; allow-exit = yes ; use-pid-file = yes ; system-instance = yes ; local-server-type = user ; enable-shm = yes ; shm-size-bytes = 0 # setting this 0 will use the system-default, usually 64 MiB ; lock-memory = no ; cpu-limit = no

; high-priority = yes ; nice-level = -11

; realtime-scheduling = yes ; realtime-priority = 5

; exit-idle-time = 20 ; scache-idle-time = 20

; dl-search-path = (depends on architecture)

; load-default-script-file = yes ; default-script-file = /etc/pulse/default.pa

; log-target = auto ; log-level = notice ; log-meta = no ; log-time = no ; log-backtrace = 0

; resample-method = src-sinc-medium-quality ; enable-remixing = yes ; enable-lfe-remixing = yes ; lfe-crossover-freq = 120

flat-volumes = no

; rlimit-fsize = -1 ; rlimit-data = -1 ; rlimit-stack = -1 ; rlimit-core = -1 ; rlimit-as = -1 ; rlimit-rss = -1 ; rlimit-nproc = -1 ; rlimit-nofile = 256 ; rlimit-memlock = -1 ; rlimit-locks = -1 ; rlimit-sigpending = -1 ; rlimit-msgqueue = -1 ; rlimit-nice = 31 ; rlimit-rtprio = 9 ; rlimit-rttime = 200000

; default-sample-format = s24le ; default-sample-rate = 96000 ; alternate-sample-rate = 96001 ; default-sample-channels = 2 ; default-channel-map = front-left,front-right

; default-fragments = 4 ; default-fragment-size-msec = 25

; enable-deferred-volume = yes deferred-volume-safety-margin-usec = 1 ; deferred-volume-extra-delay-usec = 0[/code] Po wpisaniu komendy [code]milosz@milosz-linux:~$ pacmd list-sinks 2 sink(s) available. index: 0 name: driver: flags: HARDWARE DECIBEL_VOLUME LATENCY DYNAMIC_LATENCY state: SUSPENDED suspend cause: IDLE priority: 9050 volume: front-left: 65536 / 100% / 0,00 dB, front-right: 65536 / 100% / 0,00 dB balance 0,00 base volume: 65536 / 100% / 0,00 dB volume steps: 65537 muted: no current latency: 0,00 ms max request: 0 KiB max rewind: 0 KiB monitor source: 0 sample spec: s16le 2 k 44100 Hz channel map: front-left,front-right Stereo used by: 0 linked by: 0 configured latency: 0,00 ms; range is 0,50 .. 371,52 ms card: 0 module: 6 properties: alsa.resolution_bits = "16" device.api = "alsa" device.class = "sound" alsa.class = "generic" alsa.subclass = "generic-mix" alsa.name = "HDMI 0" alsa.id = "HDMI 0" alsa.subdevice = "0" alsa.subdevice_name = "subdevice #0" alsa.device = "3" alsa.card = "1" alsa.card_name = "HDA NVidia" alsa.long_card_name = "HDA NVidia at 0xfea7c000 irq 19" alsa.driver_name = "snd_hda_intel" device.bus_path = "pci-0000:01:00.1" sysfs.path = "/devices/pci0000:00/0000:00:02.0/0000:01:00.1/sound/card1" device.bus = "pci" device.vendor.id = "10de" device.vendor.name = "NVIDIA Corporation" device.product.id = "0fba" device.string = "hdmi:1" device.buffering.buffer_size = "65536" device.buffering.fragment_size = "32768" device.access_mode = "mmap+timer" device.profile.name = "hdmi-stereo" device.profile.description = "Digital Stereo (HDMI)" device.description = "HDA NVidia Digital Stereo (HDMI)" alsa.mixer_name = "Nvidia GPU 72 HDMI/DP" alsa.components = "HDA:10de0072,14583690,00100100" module-udev-detect.discovered = "1" device.icon_name = "audio-card-pci" ports: hdmi-output-0: HDMI / DisplayPort (priority 5900, latency offset 0 usec, available: no) properties: device.icon_name = "video-display" active port:

  • index: 1 name: driver: flags: HARDWARE HW_MUTE_CTRL HW_VOLUME_CTRL DECIBEL_VOLUME LATENCY DYNAMIC_LATENCY state: RUNNING suspend cause: priority: 9959 volume: front-left: 34926 / 53% / -16,40 dB, front-right: 34926 / 53% / -16,40 dB balance 0,00 base volume: 65536 / 100% / 0,00 dB volume steps: 65537 muted: no current latency: 21,36 ms max request: 4 KiB max rewind: 64 KiB monitor source: 1 sample spec: s16le 2 k 48000 Hz channel map: front-left,front-right Stereo used by: 1 linked by: 1 configured latency: 25,00 ms; range is 0,50 .. 341,33 ms card: 1 module: 7 properties: alsa.resolution_bits = "16" device.api = "alsa" device.class = "sound" alsa.class = "generic" alsa.subclass = "generic-mix" alsa.name = "ALC662 rev1 Analog" alsa.id = "ALC662 rev1 Analog" alsa.subdevice = "0" alsa.subdevice_name = "subdevice #0" alsa.device = "0" alsa.card = "0" alsa.card_name = "HDA ATI SB" alsa.long_card_name = "HDA ATI SB at 0xfcff4000 irq 16" alsa.driver_name = "snd_hda_intel" device.bus_path = "pci-0000:00:14.2" sysfs.path = "/devices/pci0000:00/0000:00:14.2/sound/card0" device.bus = "pci" device.vendor.id = "1002" device.vendor.name = "Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]" device.product.id = "4383" device.product.name = "SBx00 Azalia (Intel HDA)" device.form_factor = "internal" device.string = "front:0" device.buffering.buffer_size = "65536" device.buffering.fragment_size = "32768" device.access_mode = "mmap+timer" device.profile.name = "analog-stereo" device.profile.description = "Analogowe stereo" device.description = "Wbudowany dźwięk Analogowe stereo" alsa.mixer_name = "Realtek ALC662 rev1" alsa.components = "HDA:10ec0662,18497662,00100101" module-udev-detect.discovered = "1" device.icon_name = "audio-card-pci" ports: analog-output-lineout: Wyjście liniowe (priority 9900, latency offset 0 usec, available: yes) properties:

    analog-output-headphones: Słuchawki (priority 9000, latency offset 0 usec, available: no)
    	properties:
    		device.icon_name = "audio-headphones"

    active port: [/code]

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Czym objawia się ta niższa jakość dźwięku? Opisz proszę w czym dźwięk jest gorszy, może uda się ustalić jaki parametr za to odpowiada i gdzie to naprawić.

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Miałem tak kiedyś, przy większej głośności zaczynało zniekształcać dzwięk i brzmiał jakby była nie do końca podłączona wtyczka, takie dziwne falowe zakłócenia, urywanie tonów. D:

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

A, to mi przypomina że w Ubuntu da się ustawić głośność powyżej 100%. @E-pg upewnij się że masz tą opcję off lub nie więcej niż 100% głośności.

690x144

E-pg
E-pg

Nie ustawiałem głośności większej niż 100% ani nie mam tej opcji zaznaczonej. Problem rozwiązałem przez PulseAudio-Equalizer i ustawieniu opcji "Headphones" lecz dalej dźwięk nie jest tak dobry jak na Windowsie lub Androidzie.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Masz najnowsze sterowniki? Aktualizowałeś niedawno?

E-pg
E-pg

Hmm. Ubuntu aktualizowałem ostatnio 2h temu a sterowniki do karty dźwiękowej miałem zainstalowane domyślnie i nie instalowałem już zewnętrznych.

LinGruby
LinGruby Pionier

odpal alsamixer w konsoli/terminal i zobacz co tam jest może tam coś jest nie tak, a co do programu w gui do ustawień to niema lepszego jak pavucontrol

https://freedesktop.org/software/pulseaudio/pavucontrol/

E-pg
E-pg

Hmm.. Trudno mi ocenić czy mam wszystko dobrze690x420

LinGruby
LinGruby Pionier

no i Master masz do regulacji głośności, a F6 wybierasz z jakiej karty chcesz korygować ustawienia

A druga sprawa masz też HDMI, jak nie korzystasz to dźwięk na nim możesz wyłączyć w pavucontrol i zawsze możesz włączyć jak coś byś chciał podłączyć (monitor/telewizor ),

Ale najpierw pobaw się Master i zobacz czy coś się zmienia?

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

E-pg:

dźwięk nie jest tak dobry jak na Windowsie lub Androidzie.

Wybacz przy obecnej ilości informacji nie mogę dalej tego diagnozować.

Nadal nam nie powiedziałeś na czym polega gorsza jakość dźwięku. Jest mniej basów? Mniej trebli? Dźwięk dziwnie harczy? Przycina? Jest ciszej?

Jakie to słuchawki? Zwykłe na minijacka czy coś bardziej dziwnego? Mają własne zasilanie czy takie zwykłe z samym minijackiem?

Próbowałeś tych samych słuchawek na innym komputerze z Ubuntu odpalonego z live CD? Wtedy można ustalić czy to kwestia konkretnego sterownika.

E-pg
E-pg

SystemZ:

Jest mniej basów? Mniej trebli? Dźwięk dziwnie harczy? Przycina? Jest ciszej?

Najlepiej skomentuje to tym:

Nieznajomy11:

jakby była nie do końca podłączona wtyczka (Jest dobrze podłączona) Słuchawki to Razer Kraken na minijacka>SystemZ:

Próbowałeś tych samych słuchawek na innym komputerze z Ubuntu odpalonego z live CD? Nie próbowałem, ale jestem podczas reinstalacji ubuntu, może się coś zmieni.

LinGruby
LinGruby Pionier

E-pg:

ale jestem podczas reinstalacji ubuntu, może się coś zmieni.

no niestety to nie windows, że jedynym ratunkiem w większości przypadków jest własnie reinstalacja systemu.


mój debian działa od prawie dziesięciu lat i nigdy nie robiłem reinstalacji ( z lenistwa i ponownych konfiguracji ) a w międzyczasie trochę bebechów wymieniłem ( aktualizacja bios itp. ) i zawsze wstawał nawet po wymianie grafiki z NV na ATI ( fakt X-sy nie wstały ale od czego TTY ;-) )


reinstalacja nie jest lekarstwem na linux tylko czytanie man ( dokumentacji ) do programów etc. itp.


takie moje rozmyślania i co istotne nie ma co porównywać windows do linux i na odwrót :-)


a tak mi się jeszcze nasunęło może to być też kwestia kernela ( jeśli chodzi o dźwięk, jakiś moduł itp. )

E-pg
E-pg

LinGruby:

no niestety to nie windows, że jedynym ratunkiem w większości przypadków jest własnie reinstalacja systemu. A to ciekawe. Zreinstalowałem Ubuntu i dźwięk wrócił do normy 😮

LinGruby
LinGruby Pionier

czyli wniosek coś musiałeś popsuć ( w między czasie całkiem nie świadomie ) nic nie dzieje się samo ;-)

system
system

Ten temat został automatycznie zamknięty 32 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.