SSL + Let’s Encrypt DirectAdmin

Zombie
www, domena, nieaktualny, directadmin, ssl
Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

Ostatnio tak się złożyło że postanowiłam sobie machnąć domenę. Jako że zielone kłódeczki są fajne, tak też przeklikałam DA i zrobiłam. A jak już zrobiłam to czas podzielić się z innymi jak to zrobić :slight_smile:

Najpierw domena musi mieć zaznaczony SSL w panelu, inaczej nie będziecie mogli wygenerować certyfikatu poprzez Let's Encrypt.

Uwaga, poradnik jest zrobiony na wesoło, traktuj z przymrużeniem oka. Zwolnij, poniżej obrazki (dużo zrzutów ekranu). Przewijasz na własną odpowiedzialność ;)


Oto co musisz zrobić: Krok 1. Zalogować się do panelu DirectAdmin.

Krok 2. Wybrać odpowiednią domenę; ja w tym przypadku zrobiłam tajemniczą domenę example.com. 624x500

Krok 3. Upewnij się, że jesteś na tej domenie, na której chcesz włączyć SSL. Po prawej stronie zawsze jest napisane gdzie obecnie jesteś, przydatna rzecz jak masz kilka domen :slight_smile:

Krok 4. Jak już upewniłeś się że jesteś gdzie chcesz być to poszukaj opcji Konfiguracja domen. Na screenie to coś szare i podkreślone to właśnie to. 591x499

Krok 5. To właśnie tutaj znajduje się box do optaszkowania. Nie zapomnij zapisać! Gratulacje, włączyłeś SSL! 🎉 Jak już jesteś na tej zakładce, przełącz jeszcze "Użyj katalogu o nazwie private_html" na "Użyj dowiązania symbolicznego private_html do public_html". Pozwoli to użyć jednego katalogu do http i https jednocześnie. 552x500

Krok 6. Teraz przydałoby się wygenerować certyfikat, prawda?
Potrzebujemy ekranu z kroku 4. Powtórz kroki 2 i 3. Tym razem jednak wybierzemy coś spod opcji zaawansowanych - Certyfikaty SSL 592x500

Krok 7. Jesteś już prawie u celu swojej podróży. Zostało tylko wypełnić nudny formularz i możesz cieszyć się zieloną kłódeczką na stronie.

Dla lepszej kompatybilności z użyszkodnikami polecam zaznaczyć opcję z www i bez www, w tym przypadku example.com i www.example.com.

Warto też podać swój działający e-mail, na który mogą (ale nie muszą, bo z tego co wiem panel sam przedłuża certyfikat) przyjść powiadomienia o wygasaniu certyfikatu.

Jeśli posiadasz subdomenę i chciałbyś żeby certyfikat też je objął za jednym zamachem, potrzebujesz optaszkować odpowiedniego boxa (w tym przypadku subdomain.example.com wystarczy).

Nie zapomnij zapisać! 542x500

Odczekaj kilka(naście) minut i gotowe. Teraz możesz szpanować zieloną kłódką przed znajomymi 😎

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Fajny poradnik, faktycznie bardzo wesoły i przyjemnie się czyta. A co do zielonych kłódeczek, to też je lubię, choć żadnej nie mam :rofl:

LeviPlayGames
LeviPlayGames

Dobry poradniczek! :D Trzeba będzie sobie taką kłódeczkę załatwić, więc jeszcze tu wrócę, a na ten moment zostawiłem serducho 21x19

Pantoflarz
Pantoflarz

Super, na domenę główną działa. Mam włączoną opcję Bezpieczny SSL lecz subdomena dalej może być używana bez https.

Jak to rozwiązać?

Pozdrawiam

Aylin
Aylin ex-admin forum.lvlup.pro

Subdomenę pozostaje dodać w panelu DirectAdmin jak domenę i potraktować dokładnie tak samo. Żeby subdomeny zadziałały "jak trzeba" to potrzeba jednak wyższego poziomu nekromancji tudzież przywoływania w DA, a moja postać nie ma tak wysokiego poziomu 😦

Pantoflarz
Pantoflarz

Faktycznie, dodałem jako osobną domenę, SSL zadziałał a z przekierowaniem poradzę sobię zwykłym plikiem index.php który przekaże header permanently moved w przypadku "użycia" katalogu public_html (ustawiłem sobie używanie private_html pod ssl) :D