Trochę historii lvlup.pro oraz kierunek rozwoju na 2018

LVL UP
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Oferta VPS to obecnie główny produkt LVL UP jednak nie zawsze tak było. Opowiem wam to z mojej perspektywy oraz dowiecie się dlaczego wprowadzam w tym roku trochę zmian.

2014

W tym roku LVL UP to głównie serwery Minecraft. Hosting jest bardziej znany mniej więcej od początku roku 2014 lub końcu 2013 dzięki trochę niespodziewanej ale skutecznej reklamie.

Chciałem jednak aby MC oraz WWW nie były jedynymi dostępnymi produktami, zwłaszcza że część użytkowników potrzebowała usługi dla bardziej zaawansowanych, o większych możliwościach gdzie będą mieli pełną kontrolę nad serwerem.

Po kilku nieudanych próbach z wirtualizacją Xen oraz VMware, odpowiedziałem na potrzeby klientów, lvlup.pro sprzedało swojego pierwszego VPS'a OpenVZ dokładnie 21 listopada 2014

2015

Oferta VPS nie cieszyła się zbyt wielkim zainteresowaniem do pewnego przełomowego momentu - wprowadzenie innych, znacznie tańszych pakietów OpenVZ. VPS OpenVZ 4GB RAM za 19,90zł brutto to był strzał w dziesiątkę, sądzę że tysiące klientów może to również potwierdzić. Pierwszy VPS z tej oferty klient otrzymał 23 października 2015.

Nie ma co spoczywać na laurach a świat IT idzie nieubłaganie cały czas do przodu więc oferta LVL UP też musi się rozwijać. 11.11.2015 w panelu klienta został utworzony pierwszy serwer VPS KVM aby zaoferować jeszcze większe możliwości klientom którym przeszkadzały ograniczenia OpenVZ.

2016

W 2015 tego jeszcze nie wiedziałem ale po kilku miesiącach zauważyłem że KVM jest bardziej niezawodne, mniej problematyczne a także daje więcej możliwości klientom dzięki możliwości instalacji własnego jądra systemu czy też systemu wybranego wedle własnego uznania oprócz tych udostępnionych przez hosting. Nawet gdy coś poszło nie tak, klient miał możliwość wygodniejszego sprawdzenia co jest nie tak oraz naprawy lub zgrania danych.

Część z tych zalet KVM wynikała też z innego mojego podejścia do oferty KVM - trochę drożej ale wydajniej w przeciwieństwie do motta oferty OpenVZ - jak najtaniej się da.

W międzyczasie serwery OpenVZ stanowiły szacunkowo około połowę wszystkich aktywnych usług co było nie lada osiągnięciem względem poprzedniej droższej oferty OpenVZ którą posiadało może z 40 klientów, teraz było ich kilkukrotnie więcej.

2017

Po blisko dwóch latach obserwacji jak sprawują się jednocześnie oferty OpenVZ i KVM, wyciągam klika ważnych wniosków. Oferta KVM jest trochę droższa lecz klient bardziej zadowolony i tworzy mniej zgłoszeń z problemami technicznymi, osiągi są lepsze a bezpieczeństwo większe. Wsparcie oprogramowania też wygląda lepiej. Otrzymuje się sporo więcej dopłacając stosunkowo niewiele.

W międzyczasie zaczynają szczególnie doskwierać problemy z węzłami OpenVZ, są one bardziej problematyczne w utrzymaniu oraz bardziej podatne na ataki DoS i DDoS oraz na zakłócenia w działaniu spowodowane przez innych klientów.

Postanowiłem że należy powoli i delikatnie wycofywać się z oferty OpenVZ tak aby w przyszłości posiadać tylko pakiety KVM w ofercie VPS. Pierwszy i najprostszy krok w tej kwestii zrobiłem 23 listopada 2017 kiedy został dodany ostatni węzeł OpenVZ - n69. Nie ma już od tej pory planów na dodawanie nowych.

2018

Klienci są coraz bardziej świadomi różnic między ofertami oraz dostrzegają zalety KVM, w niektórych zastosowania nie da się już używać OpenVZ, np. przy użyciu Docker'a. Jako obsługa jesteśmy też zmęczeni sytuacjami w zgłoszeniach gdzie przejście na ofertę KVM rozwiązałoby praktycznie wszystkie problemy klienta, przecież gdyby od razu kupił KVM to obie strony byłyby bardziej zadowolone już wcześniej.

W lipcu wydamy pierwsze VPSy z oferty która ma docelowo zastąpić ofertę OpenVZ oraz zbliżyć KVM przez polską lokalizację oraz niższą cenę. Docelowo chciałbym aby rozwiązało to dwa problemy jednocześnie, brak polskiej lokalizacji oraz wyższą cenę KVM Game Pro.

W tym roku sporo tematów-blokerów znika, np. RODO czy potrzeby dużych modyfikacji działania forum np. shoutbox, obecność @Aylin pozostawia mi teraz więcej czasu na kontynuację prac nad panelem v3. Panel v3 umożliwi sprzedaż nowych pakietów i usług w planach, tych na ten rok oraz tych przyszłych.

Plan jest taki aby do końca 2018 wycofać ofertę OpenVZ ze sprzedaży. Nie będzie to się jednak wiązać z usunięciem już obecnie działających VPSów, te spokojnie będą działać. Przygotowujemy dla klientów specjalną ofertę która pozwoli im korzystniej przejść z OpenVZ na KVM oraz skontaktujemy się z nimi oraz przedstawimy co dla nich mamy oraz jak mogą zyskać na takiej wymianie. Klient będzie poinformowany z wyprzedzeniem zanim wprowadzimy dla niego jakiekolwiek zmiany.

W ten sposób powoli ilość aktywnych VPS OpenVZ będzie się zmniejszać wraz z węzłami aż w pewnym momencie zostaną tylko pakiety KVM w różnych konfiguracjach sprzętowych oraz lokalizacji a zakup OpenVZ nie będzie już w ogóle możliwy.

Swoją drogą, jeden z pierwszych klientów OpenVZ w lvlup.pro właśnie kończy migrację na KVM gdy kończę pisać tego posta 😁

2019

Ten rok mam nadzieję zacznie pierwsze działania transformacji LVL UP w trochę inny profil działalności na którym nasi klienci skorzystają jeszcze bardziej. Mam nadzieję że uda się to pokazać w I lub II kwartale 2019, ale o tym innym razem 😉