Ubuntu 14 vs 16

Pytania i problemy
Fizzy
Fizzy

Nie mogę się zdecydować jaką wersje ubuntu desktop wybrać. Słyszałem, że już 17.04 wychodzi 😮 Najbardziej liczył bym na stabilność i wydajność.

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Fizzy:

Słyszałem, że już 17.04 wychodzi 😮

Już jest 😛 Czy 14 czy 16? Z tego co wiem np. PHP 7 jest na 16, a na 14 jest PHP 5. Co do stabilności to nie wiem, nie testowałem :P Ale tak po prostu polecam 16 - upgrade'y itp.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Na 16.04 nie zainstalujesz aimpanelu, ale wszystko inne tak, co nieszczególnie wychodzi w przypadku 14.04. Tak jak z windowsem, lepszy 7/8 niż xp, lecz trzeba uważać na windowsa 10 (w tym przypadku 17.04), bo może być niestabilny na początku.

Fizzy
Fizzy

Timo:

Na 16.04 nie zainstalujesz aimpanelu

Po co mi aimpanel? Ja chce ubuntu do codziennego użytku, nie pod serwer....

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Wiem, takie porównanie. Taki przykład.

LinGruby
LinGruby Pionier

Fizzy:

jaką wersje ubuntu desktop wybrać

A dlaczego ubuntu?

polecam Manjaro XFCE https://manjaro.org/get-manjaro/

a potem przejść na Arch Linux http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php/topic,17.0.html

Bo instalacja Arch jest tylko z linii komend ale jest coś takiego co ułatwia instalację Arch'a

https://github.com/deadhead420/arch-linux-anywhere

@Fizzy i powiem że będziesz bardziej zadowolony ;-)

koweq
koweq

A arch nie jest przypadkiem tekstowy?

LinGruby
LinGruby Pionier

instalator tak ale możesz każde gui odpalić jak podane jest na linku do gita co podałem ;-)

DoreK
DoreK α-tester v3

Mi się ubuntu głównie podoba dzięki Unity. Pamiętam jak korzystałem z Ubuntu 14.04 jako główny system. Jak zobaczyłem Unity 8 na oczy - bardzo się ucieszyłem. A jak zobaczyłem, że zmieniają to na androidowe gnome - przeraziłem się ;[ Ja bym na Twoim miejscu brał 17.04 i za kilka miesięcy zrobił aktualizacje do 17.10 i tak w kółko. Zawsze najnowsza wersja :V

koweq
koweq

Ale przecież unity to zmodyfikowany gnome, nie?

DoreK
DoreK α-tester v3

Nie, unity to (chyba) pisany od zera interfejs.

koweq
koweq

A mi się wydaje że to jednak zmodyfikowany gnome...

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Cytat z wiki:

Unity – powłoka systemowa dla GNOME tworzona przez Canonical Ltd. dla Ubuntu.

DoreK
DoreK α-tester v3

Zobaczmy. Unity 7.4 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7b/Ubuntu_16.04_Desktop.png/1024px-Ubuntu_16.04_Desktop.png Gnome 3 undefined

Cytat z oficjalnej strony Unity:

Founded in 2010, the Unity project started by Mark Shuttleworth and Canonical has gone on to deliver a consistent user experience for desktop and netbook users alike. Putting great design at the heart of the project, Unity and its technologies such as Application indicators, System indicators, and Notify OSD, have strived to solve common problems in the Free Software desktop while optimizing the experience for touch, consistency and collaboration.

LinGruby
LinGruby Pionier

a unity i tak oficjalnie odeszło do lamusa, i tak to było jedno wielkie nie porozumienie ;-)

koweq:

Ale przecież unity to zmodyfikowany gnome, nie?

nie jak zakończyli stare dobra gnome 2.x to powstało chore unity ( nakładka na gnome ) i było wciskane na siłę jako podstawowe środowisko w Ubuntu A potem powstało mate które było na gnome 3.x.

A dla mnie osobiście zamiast wprowadzać unity mogli dalej kontynuować gnome ;-) bo stare gnome było fajne ;-)

DoreK
DoreK α-tester v3

Zobaczymy jak to będzie wyglądać w 2018 roku - ale według mnie Unity>Gnome ;v

koweq
koweq

LinGruby:

chore unity

Unity jest ładne :v

DoreK
DoreK α-tester v3

Unity jest piękne, szczególnie gdy wpakujemy inną tapetę niż domyślną z ubuntu ;] Tak czekałem na stabilną wersję Unity 8 a tutaj takie coś. To jest chora decyzja ;]

LinGruby
LinGruby Pionier

tak chore, ale jednym się podobają córki a innym teściowe ;-)

a tak na poważnie jak ktoś lubi bajery to jego sprawa dla mnie unity było chore bo nie można było za bardzo go zmodyfikować bo sypało błędami etc. itp. nie to co xfce albo teraz to co używam i3-wm :-)

DoreK
DoreK α-tester v3

Z tego co wiem to pierwsze wersje Unity sypały błędami ale te nowsze podobno już nie. Według mnie to powinni dalej rozwijać Unity 8 i dać możliwość wyboru: Unity albo Gnome. To chyba byłoby rozsądniejsze.

koweq
koweq

Chyba społeczność ma rozwijać Unity ale nie jestem pewien :d

LinGruby
LinGruby Pionier

przeczytaj jeszcze raz >LinGruby:

dla mnie unity było chore bo nie można było za bardzo go zmodyfikować bo sypało błędami etc. itp

DoreK
DoreK α-tester v3

Aa zmodyfikować, nie doczytałem. Wybacz ;]

Fizzy
Fizzy

Wstępnie zainstalowałem ubuntu 16. Pierwsze co zrobiłem to z-upgradeowałem i zainstalowałem unity i.... themy nie chciały się wczytywać.... Zrobie format i zainstaluje ubuntu 17 gdzie unity jest wgrane domyślnie i mogę wybrać interfejs. Będzie to ostatnia szansa jaką dam ubuntu. Później będe myślał nad innym systemem.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Ten post powstał na Ubuntu 16.04.

Osobiście nie instalowałbym innych wersji Ubuntu niż LTS gdyż te o krótkim okresie wsparcia mają go tylko na 9 msc i służą bardziej testom do czasu wydania wersji LTS a ja potrzebuje dość stabilnego środowiska do pracy.

Generalnie 14.04 wydawało mi się bardziej dopracowane i miało mniej bugów niż 16.04 ale potrzebuję nowszych wersji paczek i nowszego defaultowego kernela więc zwykle decyduje się na najnowsze dostępne stabilne wydanie LTS.

Unity oficjalnie nie będzie rozwijane ale nie jest to problemem gdyż projekt przejmuje społeczność. Dodatkowo 16.04 ma wsparcie do kwietnia 2021 więc do tego roku nie trzeba się o to martwić i wystarczy korzystać tak jak wygodnie :slight_smile: https://wiki.ubuntu.com/Releases

Jeśli chodzi o Twój przypadek to sądzę że 16.04 to też będzie dobry wybór. Gdyby Unity Ci nie podeszło (ja akurat je bardzo lubię) to są jeszcze remixy typu Ubuntu Gnome czy Kubuntu i też warto spróbować co Ci się bardziej sprawdza i podoba wizualnie. Osobiście unikam czystego Gnome jak ognia ze względu na niską praktyczność jego rozwiązań a KDE wygląda dla mnie tandetnie. Unity jest trochę takim odpowiednikiem Aero z Win 7 i takie skróty klawiszowe typu Win + 1-9 działają tam też od samego startu co bardzo mi odpowiada.

Nie wiem jak z twoją znajomością obsługi środowiska linuxowego, jeśli orientujesz się bardziej i masz czas na customizację to Arch czy Gentoo będzie lepszym wyborem. Ja co prawda potrafiłbym to skonfigurować ale takie środowisko na Archu nie wydaje mi się odpowiednio stabilne do pracy i nie mam na tyle czasu aby to dostosować do siebie, Ubuntu "wyciągnięte z pudełka" i instalacja kilku paczek mi wystarcza i po prostu działa z moim sprzętem i tyle :slight_smile:

Społeczność Arch jest bardzo aktywna i pomocna (wystarczy spojrzeć na dobre wiki Archa) czy dużo pomocy jaką daje @LinGruby użytkownikom forum jednak sporo osób tej społeczności nie widzi tego problemu że dla nowego użytkownika chociażby instalacja z CLI lub padnięcie po upgrade to rzeczy wykluczające użycie lub przynajmniej mocno zniechęcające i generalnie nie jest to dobry wybór gdy użytkownik powinien mieć jeszcze doczepione boczne kółka tak jak uczy się jeździć na rowerze.

Moim zdaniem najlepiej zacząć od Ubuntu i potem przechodzić na dystrybucje wymagające większej wiedzy ale dające większe możliwości customizacji lub takie które mają inne środowisko graficzne aby znaleźć coś co najlepiej nam się podoba.

Przykład przechodzenia z distro na distro jaki bym polecał biorąc pod uwagę rosnący poziom trudności:

Ubuntu -> Kubuntu -> Xubuntu -> Debian -> CentOS -> Fedora -> Manjaro -> Arch -> Gentoo

To tak samo jak z markami telefonów, nie używa się tego samego telefonu przez 20 lat. Tylko jak przetestuje się praktycznie wszystko to wtedy się dowiesz co najbardziej Ci odpowiada :slight_smile: Ja skakałem po wielu distro i ostatecznie skończyłem na tym od czego zaczynałem 😃

Fizzy
Fizzy

Dziękuję Panu Michałowi za opinie oraz chciałbym się jeszcze spytać czy opcja "wyczyszczenia całego dysku i zainstalowania ubuntu" jest bezpieczna(czy nie usunie MBR itp.)?

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Zakładam że masz na kompie na swoim dysku jakiegoś tam Windowsa.

Generalnie jeśli chcesz mieć 100% pewności i braku problemów a także zaoszczędzić czas to wyłącz w BIOS wykrywanie swojego dysku twardego czy odłącz kabel od dysku na czas testów i do instalacji użyj innego dysku np. na USB, może też być szybki pendrive ale będzie wtedy wolniej i trzeba mieć cierpliowść.

Alternatywą jest też po prostu użycie Live CD czyli nie instalować a użyć bezpośrednio z pendrive do czasu aż się oswoisz i wtedy już będziesz wiedzieć co i jak :slight_smile:

Fizzy
Fizzy

Zaryzykuje, najwyżej będe dysk zerował :slight_smile:

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

#Offtop

Ej, czy wy też macie tak, że jak się skończy gwarancja danego urządzenia, to ono po pewnym czasie zaczyna szwankować? :D

#Offtop

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Niezależnie od opcji jaką wybierzesz warto zrobić kopię najważniejszych plików typu save'y z gier, zdjęcia czy dokumenty na pendrive czy dysk cloud np. google drive, dropbox.

Jeśli masz też troche większe urządzenie do przechowywania danych lub chęć bawienia się płytami to można rozważyć zrobienie obrazu całego dysku twardego np. przy użyciu CloneZilla.

Fizzy
Fizzy

Z tych rzeczy to mi się tylko samson go mic zepsuł :slight_smile:

LinGruby
LinGruby Pionier

SystemZ:

Przykład przechodzenia z distro na distro jaki bym polecał biorąc pod uwagę rosnący poziom trudności:

Ubuntu -> Kubuntu -> Xubuntu -> Debian -> CentOS -> Fedora -> Manjaro -> Arch -> Gentoo

mały oftop

u mnie wyglądało to następująco

Mandrake > Debian > wszelkiego typu *buntu > Manjaro > Arch / Parabola GNU/Linux-libre

koniec oftop

DoreK
DoreK α-tester v3

Mam identyczne zdanie. Unity jest piękne, gnome unikam, KDE wygląda tandetnie. Zobaczymy co ta społeczność z Unity zrobi, a może ktoś tam zadecyduje że jednak Unity zostaje w co wątpię ;/

luxDev
luxDev Pionier

Powie mi ktoś o czym gadacie? 😄 Windows4Ever (jk) :)

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Gadają o interfejsie GUI w systemach Linuxowatych (UNIXowatych) ;)

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Teraz ja :slight_smile:

Czy przesiadka z W10 na Ubuntu byłaby dobrym pomysłem?

Tak dla bezpieczeństwa, dysk 1 TB już kupiony, będę zgrywał :P

Fizzy
Fizzy

luxDev:

Windows4Ever

Ty tak na serio? 😀

LinGruby
LinGruby Pionier

DBanaszewski:

Czy przesiadka z W10 na Ubuntu byłaby dobrym pomysłem?

Na pewno tak ale będziesz musiał zapomnieć wszystko co tyczy się win ( nawyki, przyzwyczajenia etc. itp. ) no i oczywiście będzie to bardziej bezpieczne co do wszem panujących ( szpiegów etc. itp ) acz można to powyłączać ( mowa o win ) ale i tak są przypadki że po mimo wyłączenia i tak kupa rzeczy leci na serwery Microsoft i firm z nim powiązanych.

Nawet gdzieś jest na YT filmik jak gościu na Ubuntu postawił Windows 10 na Virtualbox i monitorował ruch jaki leci do Microsoft i firm z nim powiązanych.

A z racji że bawisz się w programowanie etc. itp. to najlepsze rozwiązanie ( spore zaplecze ) i połączyć z jakimś lekkim gui coby zasobów bez potrzeby nie zabierały i będzie super ;-)

Ale najpierw będziesz musiał poszukać czy programy z których korzystasz na win mają swoje odpowiedniki na Linux acz co do programowania to problemów nie będzie.

Fizzy
Fizzy

Watro też wspomnieć, że z ubuntu jest 2 razy więcej roboty niż na windows... Na początek lepiej odpalić ubuntu na dual boocie i zobaczyć czy się sprawdzi.

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

Czy ja wiem, powiedziałabym że czasem nawet odwrotnie, to na Ubuntu jest dużo mniej roboty - np podczas instalacji różnych rzeczy. Nie musisz pobierac jakiegoś exe tylko wystarczy jedna komenda.

DoreK
DoreK α-tester v3

W sumie to można pobierać pliki normalnie i instalować, jeśli dobrze pamiętam to były pliki .deb w dodatku na ubuntu jest fajny sklepik z aplikacjami :)

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

@Dorek tak, zgadza się.

@LinGruby już instaluję na VMware i zobaczymy ;) PS. Nie korzystam z VirutalBoxa ;)

LinGruby
LinGruby Pionier

Fizzy:

Watro też wspomnieć, że z ubuntu jest 2 razy więcej roboty niż na windows...

prosty głupi przykład aktualizacji ;-)

https://www.youtube.com/watch?v=tuw-Ngyo8Cs

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Powiem tak: PRZECHODZĘ NA UBUNTU 😃

Kupiłem przed chwilą dysk SSD, na którym zgram całego Win10 i schowam dysk w... piwnicy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Że ja taki głupi wierzyłem, że Win jest najlepszy.

luxDev
luxDev Pionier

Win jest najlepszy moim zdaniem pod względem wyglądu, przechodząc z siódemki na dziesiątkę spadnie ci wydajność.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

DBanaszewski:

Czy przesiadka z W10 na Ubuntu byłaby dobrym pomysłem?

To zależy czego potrzebujesz. W moim przypadku Windows przestał mi wystarczać i mnie ograniczał więc spróbowałem różnych distro i mi się spodobało. Teraz windy używam tylko do gier na innym PC.

LinGruby
LinGruby Pionier

SystemZ:

Teraz windy używam tylko do gier na innym PC.

Masz czas na gry jeszcze? ;-)

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Na chwilkę obecną, na Ubuntu jakoś mi tak idzie wszystko szybciej i łatwiej 😛 U mnie gry działają, WiFi w PC też (tak, mam WiFi w komputerze stacjonarnym). Wszystko działa jak należy. Zainstalowałem Wine, ponieważ niektórych apek nie ma ma Linuxa 😛 Na Win nie mogłem postawić np. Apache bo zapora blokowała i router. Teraz blokuje tylko router, ale mi jest potrzebny lokalny serwer, a nie na świat 😛 A na Win to jak zapora blokowała to nawet na localu nie działało 😛

LinGruby
LinGruby Pionier

DBanaszewski:

Na chwilkę obecną, na Ubuntu jakoś mi tak idzie wszystko szybciej i łatwiej

Czyli same plusy z tego co piszesz ;-)

system
system

Ten temat został automatycznie zamknięty 32 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.