Upgrade Ubuntu 16.04 do 18.04

Poradniki
vps, zarządzanie
DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Upgrade Ubuntu 16.04 do 18.04

Ten poradnik ma zaprezentować aktualizację Ubuntu 16.04 do najnowszej dystrybucji 18.04. Będą to naprawdę proste czynności, które pomogą nam szybko i bezboleśnie zaktualizować system.

Jak zwykle, przypominam o przedrostku sudo. Jeżeli zalogowałeś/aś się na konto root, pomiń go w poleceniach.

Zaczynajmy :)

UWAGA!

Zalecam zalogowanie się do VPSa przez konsolę VNC (w panelu Proxmox). Jeżeli coś nie pójdzie zgodnie z planem, SSH i inne aplikacje mogą nie działać. Zalecam wykonanie aktualizacji na czystym (bez ważnych plików) serwerze. Jeżeli posiadasz jakieś ważne pliki, zrób ich kopię zapasową.

Krok 1

Zakładam, że zalogowałeś/aś się do VPSa. Aktualizujemy repozytoria i aplikacje przy pomocy:

sudo apt update
sudo apt upgrade

Po aktualizacji przechodzimy dalej.

Krok 2

Wszystko gra, teraz zainstalujemy specjalną aplikację. Jeżeli już ją posiadasz, nie denerwuj się -> pomiń ten krok ;)

Aby zainstalować tą specjalną aplikację musimy wstukać następującą komendę:

sudo apt install update-manager-core

Po instalacji idziemy dalej :)

Krok 3

No, to prawie końcowy etap. Aby zacząć aktualizację, musimy wpisać następującą komendę:

sudo do-release-upgrade

Po kilku minutach/sekundach zobaczymy następujący tekst: obrazek1 Klikamy Y na klawiaturze i aktualizacja rozpoczyna się. Musimy cierpliwie poczekać.

W trakcie aktualizacji możemy zauważyć, że nasze zasoby są trochę zjadane. obrazek2 Ale to nic, tak musi być :P

W pewnym momencie może się zdarzyć taka sytuacja: obrazek3 Co tu kliknąć? Zostaw domyślnie wybrane pole (keep the local version currently installed) i klikamy Enter. To okienko "pytało" się nas, czy chcemy nadpisać obecną konfigurację (w tym przypadku SSH). NIE ROBIMY TEGO, zostawiamy obecną wersję konfiguracji. Jedziemy dalej.

System chce jeszcze z nami rozmawiać ;) obrazek4 Tym razem system pyta się, czy może usunąć jakieś paczki. Oczywiście musimy (:kappa:) się na to zgodzić. Klikamy Y, następnie Enter i jedziemy jeszcze dalej...

Ostatnia rozmowa systemu z nami: obrazek5

Końcowy etap, musimy teraz zrestartować naszą maszynę. Klikamy Y i Enter.

Po reboocie powinno ukazać się nam: obrazek6 (vps6306 to hostname mojego VPSa, u Ciebie będzie inny) Widzisz ten napis Ubuntu 18.04.1 LTS vpsXXXX tty1? Jeżeli tak, to bardzo dobrze, właśnie udało Ci się zaktualizować system do 18.04 :) Tym sposobem możesz się cieszyć z Ubuntu 18 z włosami i całymi paznokciami ;) Nie ma potrzeby ingerować w konfigurację sieci, jeżeli działa :) (Zazwyczaj stara konfiguracja sieci jest tłumaczona na nową podczas upgrade systemu.)


PS. Wkrótce pojawi się poradnik dotyczący aktualizowania kernela -> domyślnie jest to 4.15.0 (błędy są od 4.15.1) - nie jest aż tak wadliwe dla wersji serwerowej, ale przydałoby się zrobić upgrade - obecna wersja kernela to 4.18 ;)

DoreK
DoreK α-tester v3

DBanaszewski:

4.15 nie jest aż tak wadliwe dla wersji serwerowej

Śmiem w to wątpić. Osoby które robią aktualizację do 18.04 są narażone na kernel panic po restarcie - właśnie mi się oberwało, gdyby nie pomoc @LinGruby byłoby nieciekawie ;)

LinGruby
LinGruby Pionier

jak ktoś może to nich omija kernel 4.15 szerokim łukiem ( nie uprzedzałbym jakbym nie wiedział )

a najlepiej poczekać ino mik wyjdzie nowy LTS 4.19

1a52490e-5820-4c1e-94f7-33dab03dc8a4|690x171

https://www.kernel.org/category/releases.html

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

Ja nie mogę potwierdzić tej tezy, ponieważ od 30.08 korzystam z kernela 4.15 i nie odczuwam żadnych błędów, kernel panic etc. (nie na jednej maszynie, a na aż 3).

undefined

LinGruby
LinGruby Pionier

ja osobiście się zastanawiam dlaczego wersje nie LTS trafiają na serwery, ja u siebie zaktualizuję kernel na serwie dopiero jak wyjdzie 4.19 cały czas mam 4.14 ;-)


a jak widać u Ciebie jest 4.15.0 błędy zaczęły się od 4.15.1

DoreK
DoreK α-tester v3

LinGruby:

a jak widać u Ciebie jest 4.15.0 błędy zaczęły się od 4.15.1

Hmmm, u DBanaszewskiego ten kernel jest po zaktualizowaniu Ubuntu. Może pamiętasz jak do Ciebie pisałem: u mnie kernel panic był właśnie zaraz po zaktualizowaniu Ubuntu, a miałem też kernel 4.15.0. Wszystko ustąpiło po aktualizacji kernela :thinking:

Nikox
Nikox

U mnie aktualizacja powiodła się bez problemów z kernelem 4.15.0

image|403x186

LinGruby
LinGruby Pionier

DoreK:

Może pamiętasz jak do Ciebie pisałem: u mnie kernel panic był właśnie zaraz po zaktualizowaniu Ubuntu, a miałem też kernel 4.15.0

ale też tam było 4.15.0-36 czy wcześniejsze wydanie? bo nie pamiętam, bo na 4.15.1 to na pewno...


a swoją drogą cykl wydawniczy kerneli w ubuntu jest dziwny na stronie https://git.kernel.org jest 4.4.159 a u mnie na serwie jest

┌─ 02:14:56 root@ip229  
└──► [~] uname -a
Linux ip229 4.4.0-135-generic #161-Ubuntu SMP Mon Aug 27 10:45:01 UTC 2018 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
┌─ 02:15:05 root@ip229  
└──► [~] 

gdzie najnowszy jest 4.4.0-137-generic ale jeszcze nie zrobiłem reboot ;-)