Wgrywanie i montowanie własnego obrazu systemu .iso na VPS KVM w lvlup.pro

Poradniki
vps, zarządzanie, kvm
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Logujemy się do Proxmox

Najpierw uzyskujemy dostęp do Proxmox generując do niego dane używając tego przycisku w panelu klienta lvlup.pro w zakładce "Konsola" naszego VPS KVM.

Jeśli dane do logowania generowaliśmy przed 2017.10.24 17:35 to należy użyć tego przycisku jeszcze raz.

424x212

Logujemy się do węzła korzystając z danych wyświetlonych w panelu

lvlup-proxmox-logowanie|690x368

Dodajemy własny obraz

Wchodzimy w zakładkę z przestrzenią z ID naszego VPS, tutaj jest to przykład z 2626 i klikamy na przycisk "prześlij"

lvlup-proxmox-wlasne-iso|634x364

Wybieramy z dysku obraz .iso który chcemy wrzucić np. z Pulpitu i potwierdzamy "Prześlij"

lvlup-pro-proxmox-wrzucanie-iso|690x252

Montujemy własny obraz

Montowanie obrazu .iso można porównać do wkładania płyty do napędu, tyle że tu mamy jego wirtualny odpowiednik.

Aby to zrobić przechodzimy do naszego VPS, korzystamy z podzakładki "Sprzęt" oraz zaznaczając napęd CD/DVD klikamy na "Edytuj"

lvlup-pro-proxmox-wybor-iso|690x247

Wybieramy z listy obraz który umieściliśmy w Proxmox we wcześniejszych krokach

lvlup-proxmox-instalacja-iso|598x358

Gotowe! Nasza wirtualna płyta znajduje się już w wirtualnym napędzie. Teraz tylko należy wykonać rozruch VPS z tej płyty.

Uruchamiamy VPS z płyty

W tym celu najpierw wyłączamy VPS w panelu Proxmox

Następnym krokiem jest użycie konsoli noVNC, po wybraniu VPS w Proxmox używamy tego przycisku:

proxmox-lvlup-vnc-konsola|153x66

Gdy pojawi nam się okienko z wirtualnym monitorem rozwijamy włącznik i klikamy "Uruchom". Teraz moment na trochę zwinności, klikamy ciągle klawisz Esc

proxmox-lvlup-pro-konsola-bios-jak-uruchomic|690x253

Jak tylko BIOS/UEFI naszego VPS załapie że chcemy uruchomić boot menu czyli listę do wyboru skąd startujemy VPS, wybieramy z niego nasze CD na ata1 które w tym wypadku jest pod "3."

lvlup-pro-proxmox-bootmenu-bios|690x169

I już, nasz instalator systemu lub narzędzia diagnostyczne w postaci płyty .iso powinny właśnie wystartować.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Bardzo fajna opcja, jeśli działa to jeszcze lepiej, bo nie trzeba zawracać sobie głowy pisząc do supportu o wgranie tylko samemu raz dwa - jeśli ktoś oczywiście wcześniej napisał o uprawnienia, ale tego nie doliczam. Nabrałem się na guziczek Proxmox na początku poradnik, a to zdjęcie :O Ale ogólnie to pozytywnie :)

DoreK
DoreK α-tester v3

Ciekawe jak będzie wyglądać sprawa z pirackimi Windowsami. Nie wiem jak to działa w przypadku wersji server, więc prosiłbym o doinformowanie mnie :thinking:

luxDev
luxDev Pionier

Fajna sprawa, rzeczywiście nie trzeba będzie pisać do supportu już :)

Nieznajomy11
Nieznajomy11 Moderator forum.lvlup.pro

@DoreK, duzo to nie zmienia, poza tym, ze bedzie mozliwosc latwiejszego dobrania wersji, to aktywacja nadal dziala tak samo :v

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Timo:

Bardzo fajna opcja, jeśli działa to jeszcze lepiej, bo nie trzeba zawracać sobie głowy pisząc do supportu o wgranie tylko samemu

Mam nadzieję że to wkrótce (gdy wkrótce zostanie to udostępnione automatycznie każdemu klientowi) rozwiąże problem z czekaniem na odpowiedź na ticket podczas gdy jest to jednak dość prosta operacja.

Własne .iso kosztowało sporo czasu zwłaszcza jeśli klient nie był przygotowany na potrzebę podania bezpośrednio linku (tak aby np. wget go załapał), gdyż przerzucanie tego z desktopa lub kombinowanie ze skryptami jest zbyt czasochłonne dla administracji. Niestety sporo osób podawało linki do bezpłatnych hostingów lub gdrive które nie są zbyt przyjazne dla pobierania spod wiersza poleceń.

DoreK:

Ciekawe jak będzie wyglądać sprawa z pirackimi Windowsami. Nie wiem jak to działa w przypadku wersji server, więc prosiłbym o doinformowanie mnie

Każdy klient akceptując regulamin podczas zakupu potwierdza że ma potrzebne licencje do uruchomienia oprogramowania które instaluje na VPS.

Nieznajomy11:

@DoreK, duzo to nie zmienia, poza tym, ze bedzie mozliwosc latwiejszego dobrania wersji, to aktywacja nadal dziala tak samo :v

Tak, w momencie gdy już wgramy swoje .iso różnice się kończą, nie ma to żadnego wpływu na oprogramowanie na VPS.

Podsumowując, dzięki tej zmianie każdy oszczędza czas, zarówno klienci jak i obsługa.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Timo:

Nabrałem się na guziczek Proxmox na początku poradnik, a to zdjęcie 😮

Zmieniłem zrzut ekranu, teraz już lepiej widać że jest to tylko obrazek :slight_smile:

Zmodyfikowałem instrukcję, teraz ta opcja jest już dostępna dla każdego klienta, wystarczy po prostu wygenerować jeszcze raz dane do Proxmox. Nie ma już aktualnie potrzeby pisania do supportu w sprawie instalacji systemu z .iso

HeiszLive
HeiszLive

Witam mam problem z tym wgrywanie własnego obrazu iso na vps kvm w lvlup pro jak wgrywam plik iso to wywali mi błąd Error 0 occurred while receiving the document.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Czy jest to jakiś konkretny obraz dystrybucji Linuxa czy np. FreeBSD? Jeśli tak to podaj link, wrzucę bezpośrednio na serwer do kolekcji obrazów .iso abyś uniknął wgrywania.

Infinity
Infinity

Miałem tak samo jak próbowałem wgrywać do "kolekcji" do ktorej nie mam dostepu jako użytkownik. Spróbuj inną kolekcje wybrać.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Nie podałeś linku do .iso więc nie mam czego wrzucić :slight_smile: Jeśli będziesz zainteresowany to napisz w tym wątku po prostu zgodnie z tematem

https://lvlup.rok.ovh/t/kolekcja-obrazow-iso-w-proxmox-dla-vps-kvm/4455