Wybór routera

Pytania i problemy
Axerr
Axerr

Witam. Szukam jakiegoś eksperta sieci komputerowych, który jest w stanie zaproponować router.

Moje wymagania są dość proste (tak, proste :kappa:):

  • ma być ładny nie brzydki :kappa:
  • ma obsługiwać WiFi 2.4/5GHz jednocześnie (5G :kappa:)
  • ma mieć możliwość wyłączenia zarządzania interfejsem po WiFi (zarządzanie jedynie przez kabel)
  • whitelistę MAC
  • ⚠️ Do WAN łączyć się po kablu coaxial, kablu koaksyjnym (czy jak to się tam zwie, jestem tylko konsumentem)
  • przekierowania portów
  • firewall, który zabezpieczy mnie przed potężnymi maszynkami DDoS (podstawowe zabezpieczenia: skanowanie portów, ICMP flood etc.) :kappa:

Nice to have, but not must have:

  • więcej niż 4 porty ethernetowe
  • oddzielna sieć dla gości

Dziękuję za wszystkie propozycje :harold:

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Axerr:

Do WAN łączyć się po kablu coaxial

Chyba żaden bardziej znany operator np. kablówki nie wpuści Twojego urządzenia do swojej sieci. Na dodatek dostępność takich urządzeń które gadają koncentrykiem jest raczej niewielka. Próbując dostać takie urządzenie które równocześnie np. otrzymuje częste łatki bezpieczeństwa będzie praktycznie niewykonalne.

Rozwiązanie jest dość proste, mało roboty i mało problemów. Ustawiasz modem od ISP w tryb bridge i wtedy podłączasz go do swojego routera do gniazda WAN. Alternatywnie możesz skorzystać z DMZ aby poprawnie działał Ci UPnP mimo podwójnego NATu.

Resztę kwestii software'owych i hardware'owych rozwiążą Ci urządzenia Mikrotik. Są w dość rozsądnych cenach, mają dość solidny i bardzo rozbudowany soft. Prędzej pogubisz się w ilości opcji niż Ci ich zabraknie. Osobiście ukrywałem zakładki z których nie skorzystam aby przyspieszyć nawigację w GUI.

Wystarczy wybrać model od Mikrotika który będzie odpowiadać Ci ceną i fizycznymi parametrami typu ilość/typ wbudowanych interfejsów Wi-Fi. Soft i jego opcje są w zasadzie takie same w praktycznie każdym modelu, czy to urządzenie za 100 PLN czy za 600 PLN. O ile pamiętam ten soft czyli RouterOS da się zainstalować na PC, chociażby w VM, możesz testować zanim kupisz sprzęt który otrzymuje na niego licencję w cenie.

Nie sprecyzowałeś swojego budżetu więc ciężko podać mi konkretny model urządzenia ale mogę polecić na początek serię hAP.

https://allegro.pl/kategoria/urzadzenia-sieciowe-routery-wifi-i-access-pointy-257731?string=hap&standard-pracy-bezprzewodowej=802.11ac%20(Wi-Fi%205)&order=pd

Axerr
Axerr

Dziękuję za szczegółowy opis oraz przedstawienie ewentualnych komplikacji :grinning_face_with_smiling_eyes: Z pewnością coś wybiorę :p

system
system

Ten temat został automatycznie zamknięty 32 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.