Zmiana domyślnego systemu w ofertach KVM na Ubuntu 16.04

LVL UP
SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Od kiedy?

Od 14:55 22.07.2018 każdy VPS KVM zamówiony lub zreinstalowany otrzyma Ubuntu 16.04 LTS 64bit. ubuntu-1604-lvlup-pro-kvm-panel-v2|291x108

Zmiany

Domyślne konto to teraz root

Byliśmy zalewani w zgłoszeniach czemu logowanie do SSH nie działa ale cały czas działało, po prostu użytkownicy pomijali fakt że powinni używać konta user a potem przełączać się na root. Teraz już nie pominą. Zdecydowana większość klientów chciała zawsze używać konta root, pomijając user.

Mam świadomość że jest to mniej bezpieczne rozwiązanie, dlatego standardowo generowane hasło zostało wydłużone z 16 do 24 znaków aby zmniejszyć szanse na przykre zdarzenia.

Brak partycji swap

Sporo użytkowników gimnastykowało się aby uzyskać jak najwięcej miejsca na serwerze gdyż przy dyskach SSD nie zawsze jest tego pod dostatkiem. Teraz nie ma już partycji swap, do dyspozycji klienta jest teraz więcej miejsca na dysku a jeśli będzie potrzebować pamięci wirtualnej swap to zawsze może ją dodać jako plik.

Czas reinstalacji

W instalatorze KVM v1 czas reinstalacji mógł wynieść nawet 30 min.

Trwało to tyle czasu gdyż system stawiany na KVM był budowany od zera. Dosłownie wszystkie paczki ściągały się z repozytoriów i instalowały na wirtualnym dysku. Jedyną zaletą był zawsze świeży system, reszta to wieczne utrapienie dla klientów i obsługi.

Teraz gotowy system jest wstępnie konfigurowany (konfiguracja sieci, instalacja przydatnych pakietów) przy pierwszym starcie za pomocą specjalnie automatycznie wygenerowanych wirtualnych płyt CD, po skończonej konfiguracji serwer restartuje się i jest gotowy do użycia.

Czas od złożenia zamówienia lub kliknięcia reinstalacji do działającego systemu to teraz 2-3min

Więcej o instalatorze v2

Na backendzie panel używa nowego autorskiego instalatora Vmzbuilder v2 który testowałem od jakiegoś czasu ale teraz dopiero podpiąłem go pod panel.

Systemy zainstalowane na VPSach które sam używam w lvlup.pro działały kilka msc bez zarzutu. Stosunkowo niedawno przetestowało to też kilka klientów więc miałem zielone światło aby wprowadzić tą nowość dla klientów. Czekałem tak długo gdyż mam świadomość że gdybym zrobił coś nie tak, klienci mogą mieć spore problemy w przyszłości ze swoim systemem.

Aby mieć dodatkową pewność odnośnie długoterminowej stabilności oparłem go o oryginalne obrazy producentów (cloudimages) tworzonych na potrzeby znanego projektu chmurowego - Openstack

Nowy instalator jest dużo bardziej elastyczny, wspiera już CentOS 6 i 7, nowsze systemy też nie będą problemem gdyż korzysta z cloudimages od dostawców takich jak:

  • Debian
  • Ubuntu
  • CentOS
  • Fedora
  • Red Hat
  • openSUSE
DoreK
DoreK α-tester v3

Czemu nie 18.04 LTS? Jeszcze nie jest stabilny? ;)

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

Nareszcie 😊

DoreK:

Czemu nie 18.04 LTS? Jeszcze nie jest stabilny ?

netplan to jest dramat, pewnie dlatego :kappa:

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

bopke:

Czemu nie 18.04 LTS? Jeszcze nie jest stabilny ?

netplan to jest dramat, pewnie dlatego :kappa:

18.04 delikatnie mówiąc sądzę że nie jest tym co by chcieli użytkownicy w niektórych przypadkach. Za jakiś czas czemu nie, obecnie poczekam aż sieć zapełni się większą ilością patchy i poradników do niego.

16.04 to system któremu można zaufać, działa na nim bez problemu masa rzeczy, ilość poradników jest ogromna.

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

SystemZ:

Domyślne konto to teraz root

😫

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

No cóż, bardziej zaawansowani użytkownicy będą patrzeć z niesmakiem.

Totalnie na oko szacuję że za to z 90% klientów lub więcej będzie zachwyconych że mogą bez problemu edytować pliki przez SFTP bez żadnej rekonfiguracji systemu z ich strony.

riko.dev
riko.dev Moderator Freebies

Temat https://lvlup.rok.ovh/t/podstawy-serwera-vps-kvm/55 też przydałoby się zaktualizować 😄.

Standardowo zainstalowany system to Ubuntu Server 14.04 LTS 64bit

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

Poprawione! 🧐

helczyna
helczyna

Teraz to bez wątpienia przenoszę OpenVZ na KVM 😃

DBanaszewski
DBanaszewski α-tester v3

SystemZ:

W instalatorze KVM v1 czas reinstalacji mógł wynieść nawet 30 min .

Hyhy, ja zawsze klikałem dwa razy i mi przychodziło po 3, czasem 5 minutach 😄

Może i całkiem dobra zmiana, bo w 14.04 powoli się kończy wsparcie (do 2019r.).

DoreK:

Czemu nie 18.04 LTS? Jeszcze nie jest stabilny ? Jak chcesz sobie zrobić upgrade to wystarczy apt install update-manager-core, a potem do-release-upgrade -d i po kilku minutach masz 18.04 😛 (chyba wiesz o tym sposobie, ale piszę, aby inni też wiedzieli).

LinGruby
LinGruby Pionier

SystemZ:

Domyślne konto to teraz root

i tak będą płacze że nie można się zalogować ( ale to już wina programów których 90% klientów używa do łączenia się po SSH )

SystemZ:

Mam świadomość że jest to mniej bezpieczne rozwiązanie, dlatego standardowo generowane hasło zostało wydłużone z 16 do 24 znaków aby zmniejszyć szanse na przykre zdarzenia.

gwarantuję że i tak większość klientów z mieni hasło z tych 24 znaków na krótsze łatwe do zapamiętania ;-)


ale fakt na pewno może być mniej zgłoszeń że nie ma dostępu do root ;-)