Zużycie ramu ciągle rośnie

Zombie
vps, minecraft
JacekPlacek
JacekPlacek

Dzień dobry, niedawno kupiłem tu vpsa (pakiet 6gb), na którym postawiłem serwer minecraft 1.14.4. Gra na nim niewielka ilość osób (maksymalnie 7-9). Na ogół nie ma żadnych problemów z płynnością gry, lagi nie występują, serwer ma przydzielone 5gb ramu, natomiast zużycie ramu całego vpsa cały czas powoli rośnie: 4564564546|690x190

(screen z proxmoxa)

To nie jest problemem przez większość czasu, ale gdy dochodzi ono tak do 96% serwer zaczyna wywalać graczy i gra staje się praktycznie niemożliwa, konieczny jest restart serwera (czasem całego vpsa). Im więcej graczy tym problem zdaje się nasilać, restarty niekiedy wymagane są co kilka godzin.

Stąd moje pytanie, czy to jest normalne? Szukałem odpowiedzi na to pytanie już, ale póki co nie znalazłem takowej. Może to cecha 1.14.4? Serwer nie jest jakoś obciążony pluginami, ma ich raczej niewiele. Czy może to wina vpsa i przydałaby mu się reinstalacja?

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Upewnij się że silnik twojego serwera to najnowszy paper, a użyciem RAM-u się nie przejmuj, to normalne.

Java zjada tyle ramu ile tylko może i potem przydziela aplikacji. To, że w panelu RAM jest zapełniony nie oznacza, że serwerowi go brakuje. Swoją drogą, takie zużycie RAM-u w Proxmoxie może świadczyć również o tym, że system zrobił sobie z niego cache. To również jest w porządku.

JacekPlacek
JacekPlacek

Timo:

zjada tyle ramu ile tylko może i potem przydziela aplikacji. To, że w panelu RAM jest zapełniony nie oznacza, że serwerowi go brakuje. Swoją drogą, takie zużycie RAM-u w Proxmoxie może świadczyć również o tym, że system zrobił sobie z niego cache. To również jest w porządku.

Papera używam najnowszego, generalnie nie przejmowałbym się tym gdyby nie to, że wiele razy musiałem robić restart, bo serwer nie wyrabiał, zwykle działo się to, kiedy proxmox pokazywał zużycie RAM-u na poziomie 6000MB+. Nie zawsze jest to zasadą, bo wczoraj na przykład serwer pociągnął w takim stanie jakąś godzinę i dopiero gdy kilka innych graczy weszło, zaczęły się problemy. Zobacze jak sprawy będą się miały dziś. Chciałem się upewnić czy taka sytuacja jest normalna i czy wina nie leży po mojej stronie/czy da się coś zrobić.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

JacekPlacek:

musiałem robić restart, bo serwer nie wyrabiał Co to znaczy że nie wyrabiał?

Ogólnie to 1.14.4 nie jest za bardzo stabilną wersją do prowadzenia serwera, także nie ma nie wiadomo co oczekiwać od jego wydajności, ale bez przesady.

bopke
bopke Moderator forum.lvlup.pro

Wykresy w proxmox nie uwzględniają systemowego cache, nie należy z nich korzystać do oceniania prawdziwego zużycia pamięci ram serwera. Użyj np narzędzia htop w terminalu serwera.

krzmaciek
krzmaciek

Wersja 1.14.4 nie jest zoptymalizowana i niezbyt nadaje się do robienia serwerów. Spróbuj zainstalować ClearLagga, można sobie ustawić dużo opcji ciekawych np. czyszczenie itemków jeśli ram dojdzie do 4,5 GB (to już sam sobie wartość ustawiasz) / co jakiś czas. Jeśli znasz angielski to polecam również: https://www.spigotmc.org/threads/guide-server-optimization⚡.283181/

JacekPlacek
JacekPlacek

Tak jak juz pisałem, zwykle kiedy proxmox pokazywał więcej niż 95% zużycia ramu (zdaje sobie sprawę, że lepiej do tego użyć komendy w terminalu, ale to jedyna prawidłowość jaką zauważyłem) tpsy zaczęły spadać, a gracze zostali wyrzucani/rozłączani, niekiedy następował crash ale zwykle musiałem dokonać sam restartu w celu uspokojenia sytuacji, powtarzało się to 2 razy dziennie średnio.

Przed chwilą dokładniej sprawdziłem wersje zainstalowanego papera i choć byłem pewien, że jest najnowsza, to jak się okazało nią nie była. Serwer zaaktualizowałem, póki co sytuacja wygląda lepiej, trudno mi określić czy problem znikł, bo serwer włączyłem niedawno, ale będę go obserwował.

krzmaciek
krzmaciek

A co sądzisz o tym co ja zaproponowałem @JacekPlacek? Dodam, że można również wywołać GC przy określonej ilości zużywanego ramu na serwerze, ale to zostawiłbym na te skrajne sytuacje. Zaproponuję też 2 restary automatyczne codziennie zrobić, może pomóc.

JacekPlacek
JacekPlacek

Generalnie rozważałem użycie ClearLagga, ale jest to serwer na 7 osób przy 6gb RAM, więc coś mi tu trochę nie gra. Serwer już zoptymalizowałem, poradniki czytałem.

Okazuje się, że problem ciągle pozostaje, java według htop zużywa 92% ramu, tpsy raz spadają raz wracają do normy: 412341234123tps|529x147

W jaki sposób mógłbym wywołać GC?

krzmaciek
krzmaciek

Wspomniałem o ustawieniu wywoływania GC w ClearLaggu ale z tym trzeba uważać (można ustawić w configu). Java zużywa dużo ramu i tak będzie ci pokazywało, to jest normalne. Java sobie wyczyści ram jak będzie potrzebny.

JacekPlacek
JacekPlacek

Wiem, że java zużywa sporo ramu, chodzi mi jedynie o tpsy. Przed chwilą nastąpił crash serwera, przy około 8 graczach, jest to dla mnie dość dziwne zważywszy na przypisaną mu pamięć.

Infinity
Infinity

Ustaw maksymalną ilość ramu dla serwera minecrafta na poziomie 70-80% twojego ramu systemowego. Dla 6GB spróbowałbym 4.5GB.

Timo
Timo Moderator forum.lvlup.pro

Niskie TPS wynikają z problemów z tą wersją, jedyne co możesz jeszcze zrobić to ustawić (jeśli jeszcze nie masz) te flagi startowe, oraz zmniejszyć view-distance w obu configach.

A co do crasha, to podaj crash log ;)

JacekPlacek
JacekPlacek

Niestety z tego co patrzyłem crash log się nie wygenerował, ostatnie co mi się pokazało w terminalu to "killed", jedyne co mam, to logi konsoli serwera, a tam Can't keep up! Is the server overloaded? Running 16033ms or 320 ticks behind, czyli w sumie nic aż tak ciekawego.

krzmaciek
krzmaciek

No to akurat nic nie mówi. Lagi na 1.14.4 do 5 sekund są w pełni normalne bo sam takie miałem na moim serwerze. Wiem coś co na pewno pomoże (choć opisane jest to już w podesłanym przeze mnie tutaj artykule) - pregeneracja świata, wgrywasz plugin WorldBorder, restartujesz serwer, wchodzisz do gry i wpisujesz /wb set - to ustawi ci granicę świata, potem już tylko /wb fill [max] - to ci będzie generowało mapę, z maksymalną prędkością [max] chunków na sekundę. Warto odpalić na noc, bo może mocno lagować grę. Spróbuj i powiedz jak będzie, bo jak będziemy cały czas spekulować co to może być to nic z tego nie będzie.

JacekPlacek
JacekPlacek

Generalnie wypróbowałem kilka pomysłów tutaj podanych, czyli głównie te flagi startowe, zainstalowalem także clearlagga i ogólnie wygląda na to że problem przestał się pojawiać, przynajmniej przy 5 graczach nic się nie dzieje, tpsy czasem spadają ale to na chwile. Dziś w nocy spróbuje także wyrenderować świat oraz może ograniczyć liczbę zwierząt na chunk.

Także problem chyba rozwiązany, przynajmniej na tą chwilę tak wygląda. Bardzo dziękuje wszystkim za pomoc.

system
system

Ten temat został automatycznie zamknięty 32 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.