Instalacja FreeBSD na VPS KVM

Poradniki
vps
Fallen
Fallen Pionier

Witam. Przybliżę wam dzisiaj proces reinstalacji systemy na VPS KVM. Poradnik jest w formie video(Brak mojego podkładu głosowego z racji iż mój mikrofon nie nadaje się do żadnej obróbki dźwiękowej 😛 )

UWAGA! Przed przystąpieniem do reinstalacji systemu zrób kopię wszystkich plików które masz na serwerze (Pliki serwerowe itp) bo dane zostaną usunięte oraz zapisz zawartość pliku /etc/network/interfaces. Jeżeli nie zrobimy tego możemy mieć duży problem z zarządzeniem serwerem bo nie będzie miał komunikacji ze światem oraz utwórz ticket z prośbą o zmianę karty sieciowej na intel. Konfiguracja sieci na końcu postu

Dane do promox-a generujemy sobie w panelu użytkownika.

https://www.youtube.com/watch?v=ELC6jhMMPiM&feature=youtu.be

Dziękuję @LinGruby za pomoc :)

Jeżeli po obejrzeniu filmiku masz wątpliwości czy uda ci się reinstalacja pisz w tym temacie i w najbliższej wolnej chwili postaram ci się pomóc lub ewentualnie wytłumaczyć to czego nie zrozumiałeś.

Szybka instrukcja jak obsługiwać się wbudowanym edytorem tekstu ee (tak edytor nazywa się ee) Aby zapisać plik CTRL+Escape

Tutaj template jak powinny wyglądać 2 pliki konfiguracyjne

/etc/rc.conf

ifconfig_vtnet0_name="em0" #Dodajemy jeżeli mamy kartę sieciową ustawioną na VirtIO ifconfig_em0="inet IP.FAIL.OVER netmask 255.255.255.255 broadcast IP.FAIL.OVER" static_routes="net1 net2" route_net1="-net IP.GŁÓWNE.SERWERA/32 IP.FAIL.OVER" route_net2="default IP.GŁÓWNE.SERWERA"

/etc/resolv.conf

nameserver 213.186.33.99

Czyli sprawdzamy sobie backup pliku /etc/network/interfaces

U mnie wygląda on tak

auto lo iface lo inet loopback

auto eth0 iface eth0 inet static address 37.59.68.123 netmask 255.255.255.255 broadcast 37.59.68.123 post-up route add 149.202.87.254 dev eth0 post-up route add default gw 149.202.87.254 post-down route del 149.202.87.254 dev eth0 post-down route del default gw 149.202.87.254

Czyli gotowe dane do wpisania

ifconfig_vtnet0_name="em0" #Dodajemy jeżeli mamy kartę sieciową ustawioną na VirtIO ifconfig_em0="inet 37.59.68.123 netmask 255.255.255.255 broadcast 37.59.68.123" static_routes="net1 net2" route_net1="-net 149.202.87.254/32 37.59.68.123" route_net2="default 149.202.87.254"

Oraz musimy edytować jeszcze jeden plik aby zalogować się do SSH. Dopisujemy tam 2 linijki

/etc/ssh/sshd_config

PermitRootLogin yes PasswordAuthentication yes

Zapisujemy plik i wpisujemy komendę

service sshd restart

Btw to 256 temat na forum :D

LinGruby
LinGruby Pionier

Polecam się na przyszłość ;-)

Pegas
Pegas

Niestety u mnie nie działa, konfiguracja jest wykonana identycznie...

Fallen
Fallen Pionier

SystemZ:

Mogę pomóc z tym BSD, prawdopodobnie będzie potrzebny ticket abym zmienił kontroler dysku VirtIO na IDE oraz kartę sieciową na zgodną z Intel zamiast VirtIO.

Poprzez ticket utwórz zgłoszenie z prośbą o zmianę karty sieciowej oraz kontrolera dysku a powinno w tedy zadziałać :)

Pegas
Pegas

Właśnie teraz zauważyłem, że mam kontroler vtnet0 i w żaden sposób freebsd go nie odczytuje. Dziękuje za pomoc.

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

@Fallen udało Ci się może użyć VirtIO zamiast Intel E1000 jako karty sieciowej?

http://www.area536.com/projects/freebsd-as-a-kvm-guest-using-virtio/

Fallen
Fallen Pionier

U ciebie nie testowałem ale jak dobrze pamiętam u konkurencji tylko przy panelu SolusVM normalnie działało. Dzisiaj jak znajdę chwilę oraz zostanie mi zmieniona karta sieciowa mogę poeksperymentować :)

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Dzięki, będę miał dziś chwilę w nocy to zerknę na tickety.

Fallen
Fallen Pionier

Działa :) Tylko trzeba jeszcze w /etc/rc.conf dopisać

ifconfig_vtnet0_name="em0"

undefined

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

Ekstra :slight_smile: Dałbyś radę dodać to do głównego posta?

Fallen
Fallen Pionier

Dodałbym tylko wyskakuje mi Error 403

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

To była kwestia po mojej stronie, teraz powinno być już ok.

skilx
skilx

Fallen:

IP.GŁÓWNE.SERWERA.254/32

Nie powinno być raczej

[quote] IP.GŁÓWNE.SERWERA/32 [/quote]

Nie wszyscy mają ten sam NODE z tą samą końcówką adresu IP

Fallen:

.254

LinGruby
LinGruby Pionier

skilx:

IP.GŁÓWNE.SERWERA.254/32

Nie powinno być raczej

IP.GŁÓWNE.SERWERA/32

Poprawione ;-)

Darknesowaty
Darknesowaty

Po instalacji FreeBSD w pliku /etc/network/interfaces jest pusto i nie można połączyć się z putty co robić ?

Toranktto
Toranktto

We FreeBSD interfejsy sieciowe konfiguruje sie w pliku /etc/rc.conf. Wszystko jest w poradniku ;/

MisterPawlak
MisterPawlak

Tam gdzie jest IP.FAIL.OVER wpisać adres rozgłoszeniowy (broadcast)?

MisterPawlak
MisterPawlak

Do tego nie działają mi komendy:

auto lo iface lo inet loopback

Infinity
Infinity

Ale nie masz tych komend wpisywać w konsoli, a dodać je do pliku konfiguracyjnego.

Intogame
Intogame

mam problem, zrobiłem wszystko jak w poradniku ale internetu nadal brak ;c

Infinity
Infinity

Podstawowe testy?

ping 8.8.8.8 ping google.pl

Na pewno odpowiednio ustawiłeś sieć według ustawień dostępnych w panelu (ip, brama)?

SystemZ
SystemZ Admin lvlup.pro

W przypadku FreeBSD 11.2 poradnik nie zadziała, sieć konfiguruje się inaczej: https://forums.freebsd.org/threads/can-not-ping-from-a-vmware-vm-with-freebsd-11-0-release-ovh-hosting-company.57918/post-331403 Nie wskażemy już konkretnych interfejsów w /etc/rc.conf https://wiki.freebsd.org/WhatsNew/FreeBSD11

W zadaniach na najbliższe tygodnie mam w planach dodać FreeBSD 11 do listy automatycznie instalowanych systemów: https://lvlup.rok.ovh/t/systemy-operacyjne-dostepne-dla-vps-kvm-w-lvlup-pro/8768

Przyznam że będzie to trochę trudniejsze niż w przypadku dystrybucji Linux'a i nie zdziwiłbym się gdyby potrwało to trochę dłużej lub nie było do końca automatyczne i wymagałoby kilka czynności od użytkownika.

textr
textr

Witam potrzebuje osoby ktora by mi pomogała skonfigurować siec w freebsd

KizioRCK
KizioRCK

Nowe wersje freebsd powyżej 10 wymagają trochę innej konfiguracji ja przykładowo miałem problemy na freebsd 11.02 stable z siecią uzywając tych wpisów ponieważ w nowych wersjach freebsd zmieniła się troche obsługa sieci i aktualnie przy nowych wersjach konfiguracja powinna wyglądać mniej więcej tak

ifconfig_em0="inet IP.FAIL.OVER netmask 255.255.255.255 broadcast IP.FAIL.OVER" static_routes="routername" route_routername="-net IP.GŁÓWNE.SERWERA/32 -iface em0" defaultrouter="IP.GŁÓWNE.SERWERA"

majki523
majki523

Wiesz moze jak zmienić wersję FreeBSD 12 63bit na 32bit , jesli tak pomozesz mi